No miten kalatalo? Joko haukutaan maan rakoon, vaikkei ole vielä aloittanut toimintaansa?
Vastaukset 4
- Musseli
Eipä kannata hättäillä...kohta se joku keksii jottain ja purkaa itteesä . Saahaanpahan taas nauraa!
- putkipaula
Kalatalo on hankkeena hyvä ja sijainti myös.Uudet nykyaikaiset tilat ja laiteet.Innokkaita nuoria kalastajia täynnä uskoa kalastuksen mahdollisuuksiin.Asiassa on vaan yksi iso mutta: Jos naapuri tontille suunniteltu Sellujätti toteutuu niin ei enää Paltaselän kalat ja siitä tehtävät jalosteet kelpaa enää kalatukuille eikä myöskään suurkeittiöille,jotka mielellään särkimassasta pihvejä ihmisille paistaisivat.Onhan Kainuussa tietenkin muitakin järviä mutta antaako osakaskunnat niin vaan lupia kalastaa.Toivon kaikkea hyvää Kalatalolle ja kalastajille ja vielä naapurijärvien osakaskunnille ymmärrystä tuleville kalastuslupa hakemuksille.
- Anonyymi
Simo Kemppaisella on ilmeisesti uusia visioita mielessä kun suhtautuu kalatalon naapuriin tulevaan sellutehtaaseen kylmän rauhallisesti.Elikkäs jostakin on myyntiin kelpaavaa kalaa saatava,mutta huippu visiönäärille sekään ei taida olla ongelma ja leipäpuu Paltamon kunnassa jatkuu.
- Anonyymi
Ei mene kaupaksi enää Nuasenkaan kalat, vaikka Terrafame kuinka hienoja monen sivun mainoksia lauttaa. Ainoastaan huijatut Vuokatin rikkaat turistit syövät, kun luulevat, että "arktisilta aromeilta"maistuu. Johan se KaiCellkin oli kalastajille korvauksia lupailemassa, ei varmaankaan lupaile ilman tietoa vesien pilaantumisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3951572- 861014
- 661006
- 134989
- 92940
- 94711
- 45691
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku127679Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50649En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634