Ilmavesilämpöpumppu + takkasydän + aurinkopaneelit, miten tehdään?

enteeitse

Lämmitys toimii ilmavesilämpöpumpulla ja hyötysuhde on surkea. Systeemi noin 10 vuotta vanha. En uusi nyt tätä ennen kuin hajoaa, mutta kysyn vähän vinkkiä ja neuvoa seuraavan systeemin rakentamiseen.

Olohuoneessa on iso takka, jonka sisälle on muurattu takkasydän. Siitä lähtee veto tekniikkatilaan, mutta takkasydäntä ei ole kytketty. Katolla on paikat aurinkopaneeleille ja putkitukset kulkevat tekniikkatilaan, mutta paneelit puttuvat eikä tietenkään muita kytkentöjä ole tehty.

Millaisen varaajan ja automatiikan tarvitsen, että voin ottaa sekä takkasydämen että aurinkolämmön käyttöön avustamaan huonotoimista ilmavesilämpöpumppua?

Miten paljon takkasydämen käyttöönotto pienentää takan lämmitystehoa ilmaan? Takkasydän ei ole poistoilmakanavassa vaan takan yläosassa. Riittääköhän noin 4-6 neliön paneeliala? Yksi tuttava sanoi, ett ei kannata laittaa kovin isoa energiavaraajaa, ja pieneen varaajan on taas turha laittaa kovin isoa paneelisettiä.

Okt sähkönkulutus on ollut vuositasolla 35 000 kWh, mikä on ihan jäätävä lattialämmitystaloon. Talo ei ollu pääasiallinen syy, miksi tähän muutettiin, joten se siitä ihmettelystä. Ja, maksan tosiaan mieluummin muusta kuin sähköyhtiölle, joten aurinkopaneelien osalta takaisinmaksuajalla ei ole mitään merkitystä.

Asiallisista vastauksista kiitän.

2

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VainTyötä

      Teet niin että levität muoviputkea tai litteitä pattereita talosi katolle. Niiden yläpuolelle asennat aurinkopaneelit (min 17kpl, 3*17kpl olisi hyvä). Sitten, kierrätät vettä aurinkopanelien alla ja kun olet kaivanut vesiputkiston talosi ympärille maahan (2-3m syvälle), lämmität maata talosi ympärisössä. Syksyllä maan lämpö saattaa syvemmällä nousta 50 asteeseen joka tarkoittaa monta lämmintä kuukautta talvella. Koko talon ympärystä on asteen kaksi lämpäisempi kuin muualla. Ja esim autot tykkäävät siitä.

      Kesällä talo pysyy viileänä kun aurinko ei porota katolle ja aurinkopeneelitkin kestävät pidempään kun niiden lämpötila pysyy alle 80 asteen. Aurinkopaneeleilla sitten pyörität kiertovesipumppua. Silloin siihenkään ei kulu energiaa ja maa suli roudata noin kaksi kuukautta sitten. Paljon ennen muita, jonka jälkeen aurinko ottaa tummempaan maahan kiinni ja talon ympärillä oleva ilma lämpiää jopa yhdeksän astetta ympäristöä lämpimämmäksi.

      Kaikkein halvimmalla tietysti pääset kun yksinkertaisesti maalaat talosi tumman ruskeaksi. Silloin esim. 15 asteen aurinkoisella pakkasella voi talosi ulkovuori olla 9 astetta kun esim. vakoinen lauta on -7 ja sininen pinta -1 astetta. Jos on kaksi seinää jotka keräävät lämpöä keväällä, se on paljon vähemmän lämmitettävää ulkopintaa. Kesällä taas aurinko paistaa korkealta, jolloin aurinkopaneelit ja vesilämmitys pitävät talon viileänä.

      • Porno-Jalmari

        Mitä Jeesuksen helvettiä nyt? Melko erikoiset setit siellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3017
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1473
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      893
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe