https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tesla-siirtyy-fiatin-alle-euroopassa-taustalla-porsaanreian-ovela-hyvaksikaytto/7356464#gs.4qx17n Kaksi suurta tulevaisuuden merkkiä Tesla ja Fiat yhdistyvät samaksi. Odotettavissa on jo ensi suonna Punto model S sekä model T.
Vastaukset 8
- järkiavioliitto
Laatu yhdistää.
- TeslaFan
EU on kiristänyt saastemääräyksiä. Autonvalmistajien pitää tehdä autoja, joiden keskimääräiset CO2 päästöt ovat 95 g/km. Tämä tarkoittaisi, että osa autotuotannosta pitäisi olla sähköautoja, jotta keskimääräinen päästöraja saavutettaisiin. Vanhat autonvalmistajat taistelevat hampaat irvessä päästörajoja vastaan, ja kun he eivät tuota riittävän puhtaita autoja, niin porsaanreikää hyväksikäyttämällä vanhat autonvalmistajat ostavat päästöoikeuksia Teslalta. Tesla on jo myynyt vanhoille autonvalmistajille jo yli miljardin dollarin edestä päästöoikeuksia.
Hyvä Tesla! Hävetkää muut autonvalmistajat! Vaadimme puhtaampaa hengitysilmaa kaupunkeihin!- Laatuako_ei
Fiat huononee entisestään jos tuohon amerikkalaiseen kötökseen sulautetaan..uus Tesla ei pidä pesussa etes vettä niin huonot oventiivisteet ja korityö niinkuin huonosti korjattu kolariauto.
- Kskkkdkdkkdkd
Tosin noilla päästöillä ei mitään tekemistä kaupunki-ilman kanssa. Tässä näkee tollojen yleissivistyksen.
- TeslaFan
Suomessa tieliikenne aiheuttaa 20 % saasteista.
Tieliikenteen päästöt vuonna 2006:
CO__ 218’394’000 kg
NOx_ 53’013’000 kg
CH4_ 1’580’000 kg
N2O_ 1’991’000 kg
SO2_ 69’000 kg
CO2_ 11’928’612’000 kg
Mieluimmin hengittäisin Teslan pakoputkesta kuin diesel rekan. - Anonyymi
TeslaFan kirjoitti:
Suomessa tieliikenne aiheuttaa 20 % saasteista.
Tieliikenteen päästöt vuonna 2006:
CO__ 218’394’000 kg
NOx_ 53’013’000 kg
CH4_ 1’580’000 kg
N2O_ 1’991’000 kg
SO2_ 69’000 kg
CO2_ 11’928’612’000 kg
Mieluimmin hengittäisin Teslan pakoputkesta kuin diesel rekan.Nimimerkkisi kertoo kaiken tarpeellisen jutuistasi !
- TeslaFan
Lontoon City tulee ”ultra low emission zone” 8. huhtikuuta lähtien. Alue tulee pikkuhiljaa laajenemaan vuosien varrella. Ultra low emission zone ei saa ajaa polttomoottoriautoilla sakon uhalla. Tilapäisajoa varten voi etukäteen ostaa ajoluvan polttomoottoriautolle. Teslaa ja muita sähköautoja sakotus ei koske, vaan sähköautoilla saa vapaasti ajaa kaduilla, koska ne eivät pilaa hengitysilmaa. Toivottavasti Suomessakin otetaan mallia Lontoosta.
http://content.tfl.gov.uk/ulez-boundary-map-from-25-october-2021.pdf - Anonyymi
Fiat maksaa Teslalle 2 miljardia dollaria päästöoikeuksista. Teslalla on runsaasti päästöoikeuksia, koska yhdessäkään Tesla sähköautossa ei ole pakoputkea. Tesla tulee keräämään miljardeja päästöoikeuksilla. Fiat maksaa tämän vuoden lopulla 1.7 miljardia dollaria ja ensi vuoden alussa 300 miljoonaa dollaria Teslalle. Hyvä Tesla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831099
- 73922
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut125739- 57680
- 43595
- 30582
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4576Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.173568Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t136558Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61555