Kannattaako asunnon remontointi ennen myyntiä? Saako siitä paremman hinnan niin? Mitä mieltä olette. Vai eikö sillä ole mitään merkitystä. Itse ostaisin kyllä mielummin hyvässä kunnossa olevan kuin huonossa kunnossa olevan asunnon. Kyse on kämppä keskellä Hki. Vai onko se samantekevää. Kylppärin ja pientä siistimistä ajattelin tehdä.
Kannattaako asunto remontoida ennen myyntiä?
4
252
Vastaukset
- nopeuttaa_myyntiä
Remontoitu menee nopeammin kaupaksi, mutta kannattavuus on niin ja näin. Sitten varmaan kannattaa, jos teet itse, mutta teetettynä työkustannus on niin kova, että voi olla mahdotonta saada sitä täysimääräisesti lätkittyä myyntihinnan päälle. Eipä tässä kohtaa voi kotitalousvähennystäkään hyödyntää.
Pieni siistiminen on suositeltavaa - saa edes paremmat myyntikuvat. Jos kämppä näyttää valokuvissa kaatopaikalta, niin harva viitsii sitä edes lähteä katsomaan. Mutta kunnon remontti on riskialtis. Jos teet sellaista varman päälle valintaa eli tammen väristä parkettia/laminaattia lattiaan, valkoiset keittiökaapit ja KPH laatat, halvat & perusvalkoiset kodinkoneet, niin kämppä on sen jäljiltä mallia 13 tusinassa eli hukkuu samanlaisten joukkoon ja kiinnostanee eniten halpaa sijoituskämppää hakevia.
Tasokkaammat kodinkoneet yms taas nostavat hintaa kovasti (ei ole mitenkään erityisen haastavaa upottaa 5-15 k€ isompi summa pelkästään keittiöön) ja jos on jotain erikoisuuksia, niin sen oikean ostajan osuminen kohdalle voi ottaa enemmän aikaa.
Huom. tasokkaampaa kämppää etsivä ei pätkääkään arvosta niitä "hinnat alkaen" kodinkoneita ja pintamateriaaleja, koska kaikki pitäisi laittaa uusiksi. Tällaiselle kämppä on parempi myydä koskemattomana (pl. se pieni stailaus, jotta saadaan edes ostajakandidaatit houkuteltua paikalle).
Jos nyt kuitenkin remonttia haluat tarttua, niin kunnolla tehdyn kylpyhuoneremontin pitäisi ostajia kiinnostaa. Se on veemäinen tehdä sitten, kun asuntoon on jo muutettu. Keittiön uusiminen tai seinien maalaus ovat pikku juttuja KPH remonttiin verrattuina. Huom kunnolla = nykyajan vaatimusten mukaiset vesieristeet. Joku kaakelien maalaus tms haisee enempi ongelmien peittely-yritykseltä -> ainakin itse juoksisin karkuun.
Seinien ja katon maalaus perusvalkoiseksi ei sekään ole pöljä idea. Jos ostaja haluaa muuta väriä, niin on jo pohjat tehtynä. Mikään merkittävä remontti ei ole pääsääntöisesti kannattavaa. Sen sijaan huonokuntoiseen kämppään kun lätkii laminaatit lattiaan ja vähän maalia seiniin ja hakee mahdollisesti Ikeasta halvimman mahdollisen keittiön, ollaan jo kannattavuuden kanssa varsin hyvällä tolalla.
Kerrostalokämpissä homma on vielä jotenkin järjellistä, mutta huonokuntoisessa omakotitalossa pintaremppa on täysin hukkaanheitetty ostajan kannalta. Toisaalta, se lisää kämpän kiinnostavuutta ja nostaa hintaa/nopeuttaa myyntiä, joten myyjän kannalta se on hyvä idea. Itse ostaisin mieluiten remontoimattoman kerrostaloluukun tai oikasti rempatun (tai uuden) omakotitalon. Jälkimmäisissä vaan hinta on sitten jotain ihan muuta kuin niissä remontoijan unelmakohteissa.- Lki
Ajattelin vaan kph n laittaa ns peruskuntoon, ettei ole remontointi tarvetta heti. Ehkä se ei kannata. Asunnon hintaan vaikuttaa kai eniten sijainti, sijainti ja sijainti. Sitten taloyhtiön kunto , asuinkerros ja ilmansuunnat. Jos ne täsmää niin itse huoneiston kunnolla ei niin väliä. Mutta hyväkuntoinen on helpompi myydä. Mutta en tiedä nostaako hintaa yhtään, eli saako rahat takaisin.??? Saako sillä lisää hintaa???? Huonolla alueella taas kunnolla voisi olla enemmän merkitystä. Omani on hyvä kaupunginosa ja ylin kerros . Ehkä se jo riittää.
- Välittäjä
Tervehdys
Välitän asuntoja ympäri pääkaupunkiseutua ja sitä kautta havainnut mikä myynnin kannalta on järkevää.
Tärkeimmät asiat remontin kannalta ovat sijainti ja asunnon koko. Helsingin keskusta kuuluu ns. ykkösvyöhykkeeseen, jonne on vahva muuttoliike ja asuntojen arvo nousee vaikka juuri mitään ei tekisikään. Hyvin remontoitu ja oikein hinnoiteltu 1h-2h asunto ytimessä houkuttaa ensiesittelyyn 20-30 ruokakuntaa. Materiaaleihin kannattaa panostaa, koska vaatimustaso on korkeampi. On helpompi saada huippuhinta, kun kodinmetsästäjät taistelevat "verissä päin" unelmiensa asunnosta. Keskustassa on muutenkin miljoona-asuntoja, jolloin pienen asunnon hurja pyyntihinta häviää helpommin joukkoon kuin muualla.
Kakkosvyöhykkeen alueilla esim. Helsingin laitamilla, Espoon ja Vantaan joissain osissa muuttoliike pysyy tilastojen mukaan suurinpiirtein samana ja asuntojen arvon pysyy samana tai laskee hitaasti. Remontoitu asunto houkuttaa kyllä enemmän kiinnostuneita paikalle, mutta tunku ei ole sama kuin keskustassa, jonka vuoksi kilpailu asunnosta on laimeampaa. Jos hinta ylittää näillä alueilla reilusta tavanomaisen, todennäköisesti asiakkaat loistavat poissaolollaan. Näin ollen korkeintaan kevyempi pintaremppa edullisemmilla materiaalivalinnoilla on järjevää.
Vantaan ja Espoon laitamilla - kolmosvyöhykkeellä on myyntiajat on pidempiä, koska alueelta on muuttoliike poispäin. Puhtaat pinnat, kevyt stailaus, panostus valaistukseen ja maximissaan maalia pintaan, niin saa parhaan hyötysuhteen.
Olen kirjoittanut ilmaisen e-oppaan www.villeerola.com siitä miten voit saada parhaan hinnan asunnostasi sekä blogitekstin:
https://villeerola.com/2019/04/03/pue-asunnollesi-iltapuku-ja-saa-paras-hinta/
Ajatus oppaan takana on yksinkertainen: sinun täytyy näyttää kotisi täysi potentiaali mahdollisella ostajalle jotta hän voi todella nähdä, onko asunnossasi potentiaalia hänelle. Tällä tavalla kaikki osapuolet hyötyvät: löydät helpommin oikean ostajan ja toisaalta oikea ostaja löytää helpommin luoksesi.
Ota siis kaikki oppaani vinkit käyttöön! Olisi myös mahtavaa kuulla, jos sinulla on tarina kodin myynnistä ja se sisältäisi jonkun ajatuksenjyvän oppaaseeni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs541648- 111366
- 1741366
- 761284
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2921257- 171170
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61938Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti98935Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347825