Jumalan henki vaikuttaa ihmisen ajatuksiin ja tekoihin

Aimo_Mikkonen

Olenko Jumalan lapsi? Tämän kysymyksen edessä on jokaisen ihmisen hyvä pysähtyä ja ajatella omaa osaansa. Jumala on luvannut vain omille lapsilleen iankaikkisen elämän taivaassa.
Roomalaiskirjeessä apostoli Paavali kirjoittaa: ”Kaikki, joita Jumalan henki johtaa, ovat Jumalan lapsia” (Room. 8:14). Tämä henki vaikuttaa uskovaisessa ihmisessä ”sekä tahdon että tekemisen” ja todistaa hänet Jumalan lapseksi.

Jumalan lapset ovat perillisiä yhdessä Kristuksen kanssa ja tulevat pääsemään osallisiksi samasta kirkkaudesta kuin hän. (Room. 8:16–17.)

Hyvä elämä ei riitä

Kristuksen täydellisen ansion tähden kaikki tähän maailmaan syntyvät lapset ovat uskovaisia. Lapsuususkon voi kuitenkin menettää, jos ihminen jää ilman evankeliumia tai luopuu synnin tähden uskostaan.

Hyvä elämä ja inhimillisesti viisaat valinnat eivät riitä pelastukseksi. Raamattu kertoo, että ihmiset, jotka eivät usko, kohtaavat kerran kadotustuomion ja pysyvän eron Jumalasta ja hänen rakkaudestaan.

Tahtoisin tehdä oikein

Yksi elävän uskon tuntomerkeistä on kilvoittelu synnin vaikutuksia vastaan. Koska jokainen ihminen kantaa perisynnin taakkaa, myös Jumalan lapsen luonto, ”liha ja veri”, on vastahakoinen Pyhän Hengen opetuksille.

Myös parannuksen armon saanut, pakanain apostoliksi valittu Paavali joutui toteamaan: ”– – Minä olen turmeltunut ihminen, synnin orjaksi myyty. En edes ymmärrä mitä teen: en tee sitä, mitä tahdon, vaan sitä, mitä vihaan. – – Tahtoisin kyllä tehdä oikein, mutta en pysty siihen.” (Room. 7:14–15, 18).

Oksa tarvitsee puuta elääkseen

Lihan ja Hengen välillä vallitsee pysyvä ristiriita. Jos ihminen elää turmeltuneen luontonsa mukaisesti, Jumalan sanan neuvoista välittämättä, hänen uskonsa kuolee.

Pyhän Hengen pyrkimyksenä puolestaan on elämä ja rauha. Siksi uskovainen haluaa elää Jumalan tahdon mukaisesti säilyttäen uskon ja hyvän omantunnon.

Jumalan sana kehottaa panemaan pois kaiken kuorman ja synnin, joka meihin helposti tarttuu (Hepr. 12:1). Tämä toteutuu silloin, kun uskovaiset ihmiset saarnaavat vapauttavaa evankeliumia katuvalle syntiselle.

Heikko kilvoittelija tarvitsee matkaystävien tukea ja rohkaisua, jotta hän ei väsyisi kesken matkan. Yhteys Jumalan seurakuntaan on yhtä välttämätön kuin viinipuun oksan yhteys viinipuun runkoon (Joh. 15:4–5).

Kohti päämäärää

Kristuksen ansioon perustuva evankeliumi vapauttaa ihmisen synnistä. Tämän takia Jumalan lapsi saa iloita myös kaikista ajallisista lahjoista ja mahdollisuuksista. Elämään kuuluvat vastoinkäymiset ja koettelemukset muistuttavat siitä, että tämä maailma kerran katoaa, kun ”taivaankappaleet palavat ja hajoavat” (2. Piet. 3:10).

Kun Israelin kansa vaelsi Egyptin orjuudesta kohti luvattua maata, Jumala johdatti heidän kulkuaan päivällä pilvipatsaana ja yöllä tulipatsaana (2. Moos. 13:21–22).

Mekin saamme luottaa siihen, että Jumalan Poika on omiensa kanssa jokaisena päivänä maailman loppuun saakka. Sanansa kautta hän ohjaa kansaansa kohti todellista isänmaata.

7

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan niin. kirjoitit oikein.
      -

    • Jumala_käski
    • Saatan hyvinkin olla oikean jumalan lapsi, mutta en missään tapauksessa ihmisen luomien jumalien lapsi.

      Kristinuskonharhaiset, muhammadanisminharhaiset tai muiden ihmisen luomien epäjumalien seuraajat ovat valitettavasti veikanneet väärää numeroa.

    • puh.veli

      no voihan perkele

    • kuvia_tuskin_lisäät

      No, olipa pitkä luritus. Laittaisitko lyhyen listan jutun pääkohdista?

    • Kaktuaari

      Kuka haluaa palvoa kosmista Hitleriä, joka vie mukanaan taivaaseen omansa, promillen ihmiskunnasta. Kaikki muut joutuvat ikuiselle keskitysleirille.

    • Eikiitosjeesus

      Kyllä en ole, ja ylpeä siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      319
      3772
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2068
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1723
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1685
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1440
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1225
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1186
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1133
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      984
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      914
    Aihe