Emme lennä enää norwegian 737 max koneilla ikinä.

Eienää

Boeing koneissa on paljastunut niin vakava ongelma suunnittelussa että luottamus on menny, emme lennä enää norwegian 737 max koneilla koskaan. Vaikka ne tulisivat takaisin liikenteeseen.

9

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikset

      Tottahan se on, ei kannata lähteä kotoa jos noin paljon pelottaa.

    • Käteen

      Ei kannata kotiinkaan jäädä, kun joka seitsemäs kuolee kotonaan, ja varsinkin kun Suomen vaarallisin paikka on se oma lattia. Lihapullia ei kannata syödä, niihin kun kuolee samalla todennäköisyydellä kuin auton alle jäämällä. Sairaalaan ei kannata joutua, kun sielläkin kuolleisuus on huippuluokkaa. Vanhaksikaan ei kannata elää, kun kuolema tulee varmasti!

    • 10xreissua_vuodessa

      Selvä, ehkä kannattaa lopettaa lentäminen kokonaan? Noita MAX-koneita on käytössä noin 400 kpl tällä hetkellä (toki lentokiellossa nyt), joten on niitä muillakin yhtiöillä (Norwegianilla 18kpl). Jos pelottaa noin niin montakohan normi 737 ja A320/A319 on tippunut vuosien varrella? Aika monta enemmän kuin 2 kpl...

    • B38M

      Jo muutaman vuoden kuluttua on vaikea välttää MAX-koneilla lentämistä Euroopassa ja muualla maailmassa. Ja vaikka Norwegian tapauksessa lentovarausvaiheessa kerrotaan koneeksi B737-800, saattaa se muuttua eikä lentoyhtiö siitä asiakkaalle etukäteen mitään kerro.

    • Saaristok

      Tein saman päätöksen, kieltämättä koneen suunnittelussa on epäonnistuttu pahasti. Jos kone tekee muuta kuin pilotti tietää ja haluaa niin on kumma.

    • Anonyymi

      Norwegian on niin heikko palvelun puolesta, ettei sillä kannata lentää muutoinkaan. Nyt varmaan alkavat vielä säästää koneiden kunnossa eli turvallisuuskin niin ja näin. Ei Finskissä kehumista ole, mutta voittaa tämän kisan.

      • Käytkö nyt mussuttamassa jokaisessa Norwegian ketjussa? Palvelussa ei ole mitään vikaa, ellet sitten kaipaa jotain "spesiaalia" erikoispalvelua. Netti koneessa ilmainen, toisin kuin Finnair joka saattaa velottaa nettimaksun 120 kertaa, ja moninkertainen veloitus ei tapahtunut vain yhdelle matkustajalle. Norwegianin koneet paljon uudempia kuin Finnairin vanhat A320/Embrayer koneet. Ja jos nyt viittaat ulkoonta ostettuihin GetJetin lentoihin niin rakas Finnairisi käyttää samaa yhtiötä. Mutta onneksi meillä on mahdollisuus valita millä lennämme, jokainen tavallaan.


      • Anonyymi

        Vai että oikein A320/Embrayer-koneet? Olet ihan pihalla ja esität asiantuntijaa. Oletkohan edes lentokoneessa ollut kyydissä. Brasiliakin valmistajana lienee tuttu ja siellä käynyt opastamassa valmistajaa?


      • Anonyymi

        Mistäpä voisit tietää, kun et ole koskaan lentokoneen kyydissä ollut. Koneet ovat kaikilla yhtiöillä aivan samoja. Bojoingeja ja ilmapusseja.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      45
      4906
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      62
      2767
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1084
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1064
    5. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1055
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      127
      1016
    7. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      214
      1012
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      984
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      885
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      884
    Aihe