Äänestäjät eivät saa tietoa siitä miten ehdokkaat suhtautuvat ruotsin kielen asemaan Suomessa. En ole löytänyt yhtäkään vaalikonetta tai vaalitenttiä, missä kysyttäisiin ehdokkaan mielipidettä pakkoruotsiin tai virkamiesruotsiin. Suomessa ei ole aitoa mediaa eikä journalismia.
Media vaientaa pakkoruotsikeskustelun
SensuuriVoiHyvinMediassa
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Esim. demarien lista on täynnä pakkoruotsittajia. Eikä paljon huonommaksi jää muutkaan. Media on tässä suhteessa aivan mätä.
Syynä+varmaan+se,+että+pakkoruotsi-kysymyksen+vastauksiin+ei+todellakaan+voi+luottaa!
Nykyisessä+eduskunnassakin+pitäisi+olla+vaalikoneen+eli+vaalilupausten+mukaan+enemmistö+pakkoruotsin+vastustajia.+Mutta+pakkoruotsin+poistoa+vaativa+kansalaisaloite+tyrmättiin+selvällä+enemmistöllä+äänestyksessä?!
Mm.+vanhat+kepupoliitikot+Pekkarinen+ja+Tiilikainen+ilmoistivat+vaalikoneessa+vastustavansa+pakkoruotsia+ihan+100%:sti.+Mutta+äänestivät+100%:sti+pakkoruotsin+puolesta+kyseisessä+äänestyksessä!?