Onko olemassa kattilaa joka polttaa pelletin ja hakkeen?
Pelletti+/Hake
Rakent
41188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta en muista polttaako niitä yhtäaikaa.
Hanasaaressa on pönikkä polttaa vaikka kiviä.tv ilmarik.
yhdellä tutulla on alapaloinen kespes kattila. polttoaineena tänä talvena puu/turvepelletti talous/muovijätteet. kyllähän siittä lämpöä lähtee mutta pellettiä tahtoo myös valua tuhkatilaan palamattomana kun on niin hyvin kulkevaa tavaraa... pelletti sekoitettuna palaturpeen, hakkeen tai klapien sekaan pitäis toimia paremmin.
Vaan biopoltin. Ellei sitten ajatella perinteistä klapikattilaa jossa kertarykäisyllä poltetaan se mitä poltetaan. Ja silloinhan palaa lähes kaikki.
Stokereissa palaa yleisesti niin pelletti, hake, turve kuin purukin. Vaihtelevalla menestyksellä, koska nämä ovat kuitenkin ominaisuuksiltaan erilaisia polttoaineita ja vaativat omat säätönsä.