Onko joku jossain joskus interpoloinut Tiedon irtisanomismäärillä, jotta milloin saavutetaan piste, jolloin Tiedon työntekijämäärä saavuttaa lukeman 1?
Tuo viimeinen on tietysti se henkilö, joka sammuttaa valot.
Koska näillä irtisanomismäärillä en usko löytyvän uusia työntekijöitä ainakaan Suomeen. Sillä eihän kukaan halua töihin yritykseen, jolla on mittavat yt-neuvottelut vähintään kahden vuoden välein?
Joten inter- tai ekstrapoloimalla tuo ajanhetki voitaneen ennustaa, ajankohta, jolloin viimeinen sammuttaa valot.
Milloin se on?
Viimeinen sammuttaa valot
4
113
Vastaukset
- Tietäjä100
Uusia rekrytoidaan pienemmällä palkalla sitä mukaa, kun vanhoja irtisanotaan ja offshore siirtyy Tsekeistä Intiaan. Bisnestä se vaan on.
- Tunator
Kevään merkit ilmassa, pääsky nähty suomessa ja Tieto aloitti YT:t.
Nyt ollaan jo päästy kierroksissa siihen vaiheeseen että läskistäkin joudutaan leikkaamaan, valitettava välttämätön toimenpide jolla olisi pitänyt aloittaa jo 15 v sitten! - Tietotie_6
Valitettavaa tietenkin yksilöiden kannalta, mutta vaikka en firmaa tarkemmin tunnekaan niin yksi asia silti ihmetyttää. Nimittäin Tieto ja ryssitty projekti / toimitus / softa tuntuu olevan melko yleinen kombo. Viimeksi eilen kollega puhui kuinka entiseen työpaikkaansa oli tilattu Tiedolta joku softa ja vituiks män. Kumpikaan osapuoli ei ymmärtänyt toistaan ja lopputulos oli katastrofi.
- VieläVälttynyt
Tieto on ihan yleisesti alalla toimivien keskuudessa ollut jo pitkään ”se firma, johon mennään töihin vain jos mitään muuta vaihtoehtoa ei ole”.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672405- 661387
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww751200EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41117- 79845
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19790- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83672Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30636