Niin mitä luottamus on !? Moni kavereistani on muottamukseni menettänyt, kun kerran pettää sovitun asian ,silloin ei voi luottaa enää kyseiseen henkilöön. Toista tilaisuutta ei Ko. henkilö minulta saa.
Luottamuksen menettänyt henkilö on kuin omalle peilikuvalleen valehtelisi myös.
Jos tunsitte piston sydämessäsi ? olisiko aika tehdä teoillesi jotakin.
Onko teillä samanlaisia kokemuksia? kertokaa omista kokemuksista.
Luottamus on...??
20
1181
Vastaukset
- Anonyymi
Tällä palstalla luottamus liitetään aina vain ja ainoastaan parisuhteeseen ja pettämiseen. On se muutakin. Esim. työpaikalla ystävykset, mies ja nainen, voivat omata täydellisen luottamuksen keskenään vaikka eivät ole rakastuneita eivätkä pariskunta. Silloin puhutaan luottamuksellisuudesta; toinen ei juoruile toisen kertomia arkojakaan asioita eteenpäin.
- Anonyymi
Hyvä kommentti.
- Anonyymi
Minulle luottamus olisi ollut sitä että olisin tullut kohdelluksi ihmisenä.
- Anonyymi
Kun kerran menettää luottamuksen sen muistaa ja uusien tuttavuuksien suhteen alkaa varovainen luottamuksen luonti. Näin se vaan menee. :(
- Anonyymi
Luottamus on petetty monestikin, eikä viimeisimmästä ole niin kauan aikaa edes.
- Anonyymi
Ihminen joka luottaa itseensä luottaa myös muihin. Tietenkin luottamuksen menettää kun lupaukset petetään. Pahinta varmasti suhteissa addikteihin.
- Anonyymi
Pahinta luottamuksen pettämistä on hakkeroida toisen puhelin nukkuessa ja levitellä paskaa keskustelupalstoilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pahinta luottamuksen pettämistä on hakkeroida toisen puhelin nukkuessa ja levitellä paskaa keskustelupalstoilla.
Ja murtautua jonkun henkilökohtaisille tileille. Narsismia.... vai hulluutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja murtautua jonkun henkilökohtaisille tileille. Narsismia.... vai hulluutta.
Sanoisin, että täyttyy psykopaatin merkit. Henkilö lie syrjäytynyt alkoholisti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoisin, että täyttyy psykopaatin merkit. Henkilö lie syrjäytynyt alkoholisti.
Karmaisevaa kyllä, yököttää ja suututtaa ko käytös
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pahinta luottamuksen pettämistä on hakkeroida toisen puhelin nukkuessa ja levitellä paskaa keskustelupalstoilla.
Hakkeroida? Ei sentään katsos kun riittää sun leikkiminen josta raivostuu ja ottaa kännin ja sammuu. Helppoa se on sammuneelta aukaista puhelin jotta tietää tuon raivon ja kännäilyn syyn. Joka kerta löytyy sinun tekemänä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja murtautua jonkun henkilökohtaisille tileille. Narsismia.... vai hulluutta.
Poliitikkokin voi menettää luottamuksen. Hyvinkin pienestä. Vaikkapa käskemällä murtautumaan kotiin.
- Anonyymi
Yleisesti totean:
Luottamuksen saavuttaminen vie paljon aikaa, mut sen voi menettää hyvin pienistä teoista. Toisarvoisuuden tunteminen tilanteissa synnyttää epäilyä ja vie luottamusta pois. Toiset on lojaalimpia toisille enemmän kuin toisille? Sinkkuna helpommin jää toisarvoiseksi tilanteissa, joissa on pareja läsnä. Luottamus toiseen on tärkeää, ilman sitä on vaikea rakentaa mitään kahden välistä?- Anonyymi
Tosiaan luottamus on elintärkeää. Ilman sitä ei voi rakentaa kunnon suhdetta. Mä oon luottanut mun kumppaniin 17 vuotta. Tosin yhdessä vaiheessa se meinas horjua, mut päätin kuitenkin luotaa edelleen ja se palkittiin. Taas on luotto kohillaan.
- Anonyymi
No juu, jos olet luotettava ja joku väittää, että et ole luotettava ja sanoo välit irti, niin olkoon luuloineen. Jos et kelpaa, niin et kelpaa, siihen on pakko tyytyä vaikka miten sydän särkyisi.
- Anonyymi
Aito kirjoitus sinulta! Ihan kuin minä olisin kirjoittanut, ja ihan totta, minähän sen tosiaankin kirjoitinkin. Enkä halua kirjoitukseeni kommentteja. Pösilöt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aito kirjoitus sinulta! Ihan kuin minä olisin kirjoittanut, ja ihan totta, minähän sen tosiaankin kirjoitinkin. Enkä halua kirjoitukseeni kommentteja. Pösilöt.
Jokainen käsittelee ja kokee asioita omalla tavalla. Sinäkin?
Pois lukien parisuhteet, niin itse en lähtökohtaisesti tosissani luota kuin itseeni eli en aseta kovin tiukkoja odotusarvoja muille ihmisille, niin ei tarvitse miettiä luottamus-asioita. Jos ei ole mitä pettää, niin ei sitä voi sitten pettääkään. Luotan siihen, että ennemmin tai myöhemmin kaikki ajavat omaa etuaan ja sen linssin läpi tarkasteltuna kaikki ihmisten teot, vääriltäkin tuntuvat eivät enää ole mitenkään yllättäviä.
Luottamus-asiaa tuli aikanaan teininä paljonkin pohdittua ja parin kympin korvilla jouduin toteamaan, että olisi irrationaalista ja sinisilmäistä yrittää tosissaan luottaa toiseen ihmiseen, ei ole sen vaivan arvoista, Samoin salaisuuksien jakaminen, ihmiset nyt vaan puhuvat paljon ja usein ohi suunsa, juoruilu on joistain kivaa ja sitä rataa. Ei siis kannata kertoa mitään minkä vuotamista eteenpäin ei kestäisi, kun se vuotaa varmasti, niin ei tarvitse miettiä sitäkään. Tosin tuon jälkeen tajusin, että eipä itselläni ole varsinaisesti mitään salattavaakaan, mikä vapautti puhumaan mistä haluan.- Anonyymi
Itekseen höpötys tervehdyttää https://m.youtube.com/watch?v=SWrPg_ZM748
- Anonyymi
On huomattu juu. Sä oot sairaan nopee kirjottaa ja mä kirjotan kahdella sormella hitaasti, mutta varmasti.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305187Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1352417- 1382092
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531925Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171770"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1661097Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää64941Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.312875Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa170771