Kuule, kun Jumala puhuu

Olli_Pohjonen

Lehtimajanjuhla oli koonnut paljon ihmisiä yhteen. Kansan keskuudessa Jeesus oli merkittävä keskinäisten keskustelujen ja kiistelyn aihe. Mielipiteet Jeesuksen opetuksista ja teoista jakautuivat. Osa piti häntä hyvänä miehenä, profeettana ja Messiaanakin, osa puolestaan kansanvillitsijänä ja pahan hengen riivaamana. Kuitenkin kaikki olivat ihmeissään.
Kiinnostuksen ja ihmettelyn käydessä kuumimmillaan Jeesus oli kesken juhlien alkanut opettaa temppelissä.

Voimallinen puhe Jumalan tahdosta

Puhe temppelissä oli ollut ilmaisultaan ja sanomaltaan niin voimakasta, ettei siihen ollut aikaisemmin totuttu. Jeesus opetti monin tavoin jumalallisesta alkuperästään ja taivaalliselta Isältä saamastaan tehtävänannosta kirjoitusten mukaan. Hän myös osoitti juutalaisten opetuksen olevan hengellisesti kuollutta.

Julkinen keskustelu Jeesuksen ja juutalaisten välillä oli jatkunut juhlien loppuun, ja jatkui niiden jälkeenkin. Juutalaiset esittivät kesken opetuksen useita vastaväitteitä ja kysymyksiä, ja Jeesuksen niihin antamat vastaukset hämmensivät yhä enemmän.

Keskustelun edetessä Jeesus yhä suoremmin herätteli kuulijoitaan synnin ja epäuskon unesta ja sielunvihollisen vallasta, minkä johdosta närkästyneet juutalaiset päättelivät hänessä olevan pahan hengen.

Kutsu uskojan ikuiseen osaan

Fariseusten syytösten keskellä Jeesus kirkasti, kuinka hän ei ollut tullut etsimään omaa kunniaansa. Sen sijaan ”toinen”, taivaallinen Isä, tulee vielä kirkastamaan Jeesuksen.

Jeesus syytösten keskelläkin kutsui pitämään kiinni Jumalan sanasta niin kuin hän itsekin piti. Hän lupasi, että yksikään ihminen, joka uskoo häneen, ei kuole koskaan. Tähän juutalaiset takertuivat ja ajattelivat viimein löytäneensä selvän todisteen: julistuksen jumalanvastaisuudesta. Olivathan Abraham ja profeetat kuolleet, vaikka varmasti olivat Jumalan miehiä.

Ovatko Abraham ja profeetat kuolleet?

Tarkastelutavasta riippuen Abraham ja profeetat ovat kuolleet, mutta he myös elävät. Heidän ajallinen aikansa on päättynyt, mutta koska he ovat nukkuneet uskossa pois, he eivät kuole koskaan. He kuulivat ja uskoivat Jumalan puheen, kuten Abraham uhratessaan oinaan Morian maalla.

Jeesuksen opetusta vastustaneet juutalaiset eivät uskoneet. He kuulivat vain vaikeasti ymmärrettävissä olevia vertauksia sekä kapinalliselta ja solvaavalta kuulostanutta puhetta Jumalan tahdosta, laista, kantaisistä, Mooseksesta ja profeetoista.

He näkivät alle viidenkymmenen ikäisen oppimattoman juutalaismiehen. He halusivat poistaa tämän ”pahojen henkien riivaaman samarialaisen” kansansa keskuudesta kivittämällä hänet hengiltä.

Yhä voi kuulla kutsun

Palvelijat eivät ole herraansa suurempia. Nykyäänkin puhe ristin voittajasta ja Jumalan valtakunnasta on monen korvissa hulluutta. Varsinkin kun julistamassa usein ovat tavalliset oppimattomat ihmiset.

Mutta yhä voi taivaasta saada lahjaksi korvat, joilla kuulee, kuinka Jumala puhuu. Jos ei sellaisia vielä omista, niitä voi rukoilla. Ja kun kuulee Jumalan hyvää puhuvan äänen, kannattaa hyvä sanoma ottaa uskolla vastaan ja pitää siitä tiukasti kiinni. Silloin ei milloinkaan näe kuolemaa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikein kirjoitat,
      mutta tämä pitkä aloitus kuuluu
      niihin jotka pitäisi saada vastata useampaan kohtaan.
      -

    • hyshyseisaapuhua

      Miksi jatkuvasti hyväksi käytätte lapsen lapsianne te...perverssit. Sipilän aivopesemät jos teillä semmoiset edes on, seurat kun paikkakunnalle tulee niin kortongit ja keskioluet loppuu lähitienoilta, ihan kaksinaamaisia huijareita olette, jos virressä sanotaan: on taivaassa tarjolla lapsillekin, te pedo..tarjoatte sitä jo maanpäällä

    • liirumlaarumia.pitkästi

      Hyvä, että Jumala puhuu. Samaa ei voi sanoa siitä, että Sinä kirjoitat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5440
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      86
      2770
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2551
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1914
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      234
      1606
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1231
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1133
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1115
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1106
    Aihe