Onko aistiharhat sama kuin skitsofrenia?

Sitän oon miettinyt kauan
6282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00148

Skitsofrenian määritelmä
Skitsofrenian diagnostiset määritelmät eli kriteerit ovat vuosikymmenien kuluessa jonkin verran vaihdelleet ja muuttuneet. Nykyisen määritelmän mukaan skitsofrenian diagnoosi edellyttää, että henkilöllä on ilmennyt vähintään kuukauden ajan ainakin kaksi sairaudelle ominaisista viidestä oiretyypistä:

1. Harhaluulot

2. Aistiharhat

3. Hajanainen puhe (esimerkiksi toistuva selvä puheen syrjähtely tai epäyhtenäisyys)

4. Pahasti hajanainen tai outo käytös tai selvämotorinen jäykkyys tai kiihtyneisyys (katatonia)

5. Ns. negatiiviset eli puutosoireet (tunneilmaisujen selvä latistuminen, puheen selvä köyhtyminen tai tahdottomuus).

Näiden oireiden lisäksi skitsofrenian diagnoosin edellytyksenä on, että sairastuneen sosiaalinen toimintakyky on merkittävästi heikentynyt ja että tämä toimintakyvyn heikentyminen on kestänyt yhtäjaksoisesti muutaman kuukauden ajan.

Äänestä
  • Melkeinpä kaikki muut kohdat tuosta listasta saadaankin lääkkeillä aiheutettua ja diagnoosi onkin sit varma...

    Äänestä

  • 24680 kirjoitti:

    Melkeinpä kaikki muut kohdat tuosta listasta saadaankin lääkkeillä aiheutettua ja diagnoosi onkin sit varma...

    eli ei kannata lääkärille valittaa aistiharhoista. hän toteaa että sulla on psykoosi johon antaa lääkityksen ja lääkkeistä johtuen puheesi menee hajanaiseksi ja käytöksesi menee hajanaiseksi ja ilmenee motorista jäykkyyttä sekä lisäksi tunneilmaisusi latistuu ja puheesi köyhtyy ja tulet tahdottomaksi. sosiaalinen toimintakyky heikentyy sekä toimintakyky heikentyy. tätä lääkitystä kun jatketaan puoli vuotta niin diagnoosi on selvä.

    Äänestä

Homer on törkeä moukka.

Äänestä

vaikka tulisit miten hyvään kuntoon tahansa, hoito jatkuu loppuelämäsi ajan aina vanhuuteen
saakka.

kokemusta on jo tästä hoidosta, no. toivottavasti lähivuosina kehitellään jotain uutta, ettei
hoito olisi samaa kakkaa vuodesta toiseen, no tämä vuosi ja seuraava vuosi, silloin näkee
mitä uutta on kehitelty.

Äänestä

Mä osaan käydä kakalla ihan itse.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


AvaraMieli80 kirjoitti:

Sitän oon miettinyt kauan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu