Onko aistiharhat sama kuin skitsofrenia?

Sitän oon miettinyt kauan

6

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • numbv

      https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00148

      Skitsofrenian määritelmä
      Skitsofrenian diagnostiset määritelmät eli kriteerit ovat vuosikymmenien kuluessa jonkin verran vaihdelleet ja muuttuneet. Nykyisen määritelmän mukaan skitsofrenian diagnoosi edellyttää, että henkilöllä on ilmennyt vähintään kuukauden ajan ainakin kaksi sairaudelle ominaisista viidestä oiretyypistä:

      1. Harhaluulot

      2. Aistiharhat

      3. Hajanainen puhe (esimerkiksi toistuva selvä puheen syrjähtely tai epäyhtenäisyys)

      4. Pahasti hajanainen tai outo käytös tai selvämotorinen jäykkyys tai kiihtyneisyys (katatonia)

      5. Ns. negatiiviset eli puutosoireet (tunneilmaisujen selvä latistuminen, puheen selvä köyhtyminen tai tahdottomuus).

      Näiden oireiden lisäksi skitsofrenian diagnoosin edellytyksenä on, että sairastuneen sosiaalinen toimintakyky on merkittävästi heikentynyt ja että tämä toimintakyvyn heikentyminen on kestänyt yhtäjaksoisesti muutaman kuukauden ajan.

      • 24680

        Melkeinpä kaikki muut kohdat tuosta listasta saadaankin lääkkeillä aiheutettua ja diagnoosi onkin sit varma...


      • 24680
        24680 kirjoitti:

        Melkeinpä kaikki muut kohdat tuosta listasta saadaankin lääkkeillä aiheutettua ja diagnoosi onkin sit varma...

        eli ei kannata lääkärille valittaa aistiharhoista. hän toteaa että sulla on psykoosi johon antaa lääkityksen ja lääkkeistä johtuen puheesi menee hajanaiseksi ja käytöksesi menee hajanaiseksi ja ilmenee motorista jäykkyyttä sekä lisäksi tunneilmaisusi latistuu ja puheesi köyhtyy ja tulet tahdottomaksi. sosiaalinen toimintakyky heikentyy sekä toimintakyky heikentyy. tätä lääkitystä kun jatketaan puoli vuotta niin diagnoosi on selvä.


    • lolmikäpelle

      Homer on törkeä moukka.

    • 8uegj8er

      vaikka tulisit miten hyvään kuntoon tahansa, hoito jatkuu loppuelämäsi ajan aina vanhuuteen
      saakka.

      kokemusta on jo tästä hoidosta, no. toivottavasti lähivuosina kehitellään jotain uutta, ettei
      hoito olisi samaa kakkaa vuodesta toiseen, no tämä vuosi ja seuraava vuosi, silloin näkee
      mitä uutta on kehitelty.

    • JuhaKanerva

      Mä osaan käydä kakalla ihan itse.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3221
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2738
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2578
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2397
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      28
      1271
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1196
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      93
      1145
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      337
      1053
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      946
    Aihe