Kerran eräs mies käveli puistossa Porissa ja havaitsi, että eräälle penkille oli jäänyt paksu kirja. Kun hän saapui penkin luokse, niin hän havaitsi, että kirjan kansi oli hieman kallellaan alaspäin. Hän jäi istumaan penkille toiveikkaana, että kirjan oikea omistaja ilmaantuisi pian paikalle ja ottaisi kirjan mukaansa. Erikoinen kirja kuitenkin houkutteli miestä tutkimaan sitä tarkemmin. Hän otti kirjan käteensä ja totesi sen olevan Raamattu. Sitä selatessaan hän huomasi, että siitä puuttui paljon sivuja.
Mies oli kokenut Raamatun tuntija ja osasi kirjaa selatessaan välittömästi paikantaa ne kohdat, jotka siitä puuttuivat. Lakiteksti (2.–4. Moos.) puuttui kokonaan, niin moraalisine kuin rituaalisine säädöksineen sekä kaikkine rangaistuksineen, kuolemanrangaistukset mukaan luettuna. Myös kaikki lakitekstin jälkeen tulleet pyhän sodan kuvaukset puuttuivat, mukaan lukien kiistelty kohta, jossa taistelijoita kehotetaan ”ottamaan tytöt omakseen” (4. Moos. 31:17–18). Uudesta testamentista oli leikattu irti muun muassa ne kohdat, joissa Jeesus opetti ihmisille lähimmäisenrakkautta (ks. Matt. 7:12 & 22:37-39) ja antoi lähetyskäskyn (Matt. 28:18–20). Sen sijaan niin kutsutut ”miekan ja eripuran jakeet” olivat tallessa (ks. Matt. 10:34; Luuk. 12:49–51 & 22:36). Paavalin kirjeitäkin oli leikelty. Muun muassa kohdat, joissa Paavali kehottaa alistamaan ja huivittamaan naiset, puuttuivat (ks. esim. 1. Kor. 11:5, 14:34 & 11:7–9). ”Todennäköisesti tarkkaan harkittua työtä”, totesi mies kuivasti hymähtäen. Hän tarkasti vielä kirjan kannen ja esilehdet: Kirjan omistajan nimikin puuttui. Hän selasi Raamattua vielä vajaan tunnin verran, mutta kirjan omistajaa ei näkynyt eikä kuulunut. Sitten mies päätti ottaa kirjan mukaansa ja viedä sen löytötavaratoimistoon.
Kahden päivän kuluttua löytötavaratoimistoon saapui nainen, joka etsi kadonnutta Raamattuaan. Virkailija näytti hänelle edellä mainittua erikoista kirjaa, ja nainen totesi sen olevan hänen omansa. ”Kiitos teille. Nyt pääsen jälleen tulkitsemaan Raamattuani kirjaimellisesti”, kiitti lopuksi tämä nainen, nimeltään Laura. Sitten hän otti kirjan mukaansa ja poistui löytötavaratoimistosta.
Mutta mitä oli tapahtunut kirjasta poistetuille sivuille? Tämä kysymys askarrutti miestä, ja varmasti suurinta osaa meistä lukijoistakin. Kerrottakoon siis vielä, että nämä puuttuvat sivut sidottiin aikoinaan koviin kansiin, ja tämä uusi kirja löytyy erään Jussi-nimisen miehen kirjahyllystä. Sen selkämyksessä lukee ”Koraani”.
Jokin siis jäi vielä epäilyttämään? – No, kerrottakoon vielä lopuksi, että ne sivut, joissa Jeesus opetti ihmisille lähimmäisenrakkautta, oli todennäköisesti poltettu.
Erikoinen Raamattu
Vitsinlaatija
0
97
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1166310Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3776113Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695810Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452345Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1151390- 121211
- 1821052
- 59867