Palmusunnuntai lähestyy ja pian on lapsia ovikelloa pimpottamassa karkin tai rahan toivossa. Ovatko mieluisia kävijöitä ? Iltalehdessä oli ehdotus laittaa sulka oveen, jos virpojia toivotaan.
Saako sinulle virpoa ?
virvon-varvon
958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ns. virpojat ovat tosiaankin maanvaiva. Ikävintä on silloin, kun virpovat naapurien luona, jolloin on vaikea kieltäytyäkään "palkkion" antamisesta. Eräällä nuorisovaltaisella oli virpojia varsin monenlaisia. Oli pikkutyttöjä maalauksineen. Oli maahanmuuttajia pelkkine pajunoksineen., samoin kuin kymmenvuotiaita poikia käsi ojossa.
Virpominen on suoraan sanottuna kerjäämistä. Kumma että vanhemmat sallivat sen.
On viisasta panna ulko-oveen ulkopuolelle lappu, jossa lukee: " Tänne EI virpojia" tai: "Virpojat , häipykää ja vähän äkkiä!"
Virpominen on muuttunut kerjäämiseksi, joten en minäkään avaa enää ovea. Jos virpomisvitsa on oksa, johon on liimattu yksi höyhen tai narunpätkä, ymmärtää, että virpoja ei tiedä mitään koko asiasta. Joidenkin mielestä raha on sopiva palkkio höpöttämällä sanotusta lorusta, jota virpoja ei muista ulkoa.
Oksan pitäisi olla kauniisti käsitelty, kreppipaperia varren ympärillä, itse tehtyjä kukkia tai muita koristeita. Niistä pyydetään palkkio.
Aikaisempina aikoina virponen liittyi ortodoksiseen perinteeseen, ja palkkiona useimmiten oli keitetty kananmuna.
Kyllä vielä pikkutyttöjä näkee noidiksi puettuina, kahvipannua kantaen ja koristeelliset oksat kädessä. Heille mielellään antaa makeisia, mutta heidän laisensa ovat harvassa.
Hyvä idea laittaa joku juttu ovelle jos on varautunut virpojiin. Kaunis ja miellyttävä vanha perinne ja todellakin, jos siitä on tullut pelkkä karkinkerjäämisramppaaminen ovelta ovelle, niin ehkä aika alkaa suhtautua harkitsevasti asiaan.
Meillä täällä käy näitä pieniä pääsiäisnoitia maalattuine kasvoineen ja vanhoiksi mummoiksi ja sediksi pukeutuneina ja he jakavat itsepiirrettyjä pääsiäiskortteja ja odottavat saavansa korit täyteen karkkeja. Ne on yleensä liikkeellä joko kiirastorstaina (kun noidat ovat liikkeellä matkalla Kyöpelinvuoren taa Sielunvihollisen kaa yhteisiin bileisiin) tai sitten Pääsiäislauantaina.
Perinne on hiipumassa täälläkin. Viime vuonna jouduin syömään varaamani karamellit itse. Ei hyvä!
Ei ole terveellistä nykyaikana päästää lapsia tuntemattomien oville namuja kerjäämään.
Ristiriita tulee, koska pitää varoittaa "namusedistä"!
Viimeaikaisten lasten hyväksikäyttö-uutisointien jälkeen tuo virpomis"piiska" saa myös toisenlaisen näkökulman.
Täällä omakotialueella virpojalapset ovat pääasiassa tuttuja, kulkevat kahdestaan tai pieninä ryhminä. Tytöt ovat maskeeranneet kunnon kesakot, punaposket ja -huulet, vaatetus riemunkirjavaa huivia, shaalia ja essua, mutta näkee myös mustia Harry Potter -tyylisiä noitia suippohattuineen, ja sellaisen asun pojatkin kelpuuttavat. Pienimmäiset on puettu suloisiksi eläinhahmoiksi, on pupua, kissaa ja nallea. Omista lastenlapsista pojat saattoivat lähteä mukaan myös teräsmiehinä ja batmaneinä . Yläasteikä taitaa olla vedenjakaja, silloin touhu koetaan lapselliseksi, tai voihan rahan tai karkinhimo sittenkin saada liikkeelle.
Virpojien käytöskoodiin kuuluu kysyä ensin, saako virpoa ja luvan saatua lausua loru. Olisihan joskus kiva kuulla pitempiäkin versioita kuin se tuoreeks terveeks. Vitsojen taso vaihtelee, joillakin äidit suorastaan kilpavarustelevat niitä. Minulle riittäisi kaunis pajunkissaoksa tai hyödetty hiirenkorvainen koivunoksa, mutta pitäähän vaivannäkö huomata ja palkita. Viimeksi sain helmikanan ruskea-valkopilkullisilla höyhenillä koristellun tyylikkään vitsan ja ostin sitten itsekin sellaisia kranssin koristeeksi. Olen varannut suklaapatukoita virpojille, niissä on yleensä laadukkaampaa suklaata kuin foliopäällysteisissä munissa - ja mahdolliset ylijääneet voi vaikka omalla porukalla myöhemmin syödä. :)
"Virpoi varpoi tuoreeks terveeks,
isännäll iso vassa, emännäll perä leviä.
Poika tuokoon minijän, tytär hyvän sulhaisen.
Siulle vissat, miulle palkka.
Miulle muna kanasestais,
maitotilkka lehmäsestäis
vähä voita vakkasestais
kopeekka kukkarostais.
Luoja sinnuu siunatkoon."
***************************************
Palstalaisille virvon varvon terveyttä , hyvää mieltä ja kevään iloa !
Olipa mukava värssy :) Ei täällä Skoonessa taija virpojia, pääsiäismummoja sitten :)
Minä olen samaa mieltä, ihana värssy ja vaikka äitini olikin tietoinen virpomisperinteestä ja teki ihania pääsiäisvitsoja ei hänkään tainnut osata koko värssyä.
Kaikki tämä liittyy luonnollisestikin vanhaa yleiseurooppalaiseen kansanperinteeseen, jossa köyhien lapset ja nuoret (torpparien lapset, kisällit ja oppipojat) kiersivät kylillä juhlapyhien aattona toivottamassa talosta taloon onnea ja menestystä….mielellään pientä palkkiota vastaan.
Tuli mieleen "a-soulin" perinne Brittein saarilta, tässä muokattuna kansanlauluksi:
https://www.youtube.com/watch?v=-pZkNsVx9IA
Ei ole minun ovellani näkynyt virpojia eikä trulleja enää vuosiin.
En omasta mielestäni ole niitä mitenkään pois säikytellyt. Tuollahan niitä istuu kauppojen edessä nykyisin ympäri vuoden muulloinkin kuin Palmusunnuntaina Eikä ne edes virvo tai tee muitakaan temppuja, ei muuta kuin käsi ojossa höpöttelevät jotain loitsuja kummallisella kielellä.
Pohjanmaalla virpojat tulee vasta pääsiäisaamuna. Olen varannut karkkia, saa tulla ihan mielellään.