Amlodipin ja ummetus

Liiiisa

Minulle tuli tämmöinen ongelma verenpainelääkityksen kanssa, eli järkyttävä ummetus. Syytin ensin asiasta Norspan kipulaastaria, mutta pidemmälle kun aloin asiaa miettimään, niin laastari ollut mulla yli 4 vuotta, ja ummetus alkoi noin kuukausi sitten..
Aikaisemmin ei ole ollut ongelmaa..no mitä aloitin reilu kuukausi sitten...verenpainelääkityksen nimeltä Amlodipin 5 mg.
Onko kellään samoja kokemuksia? Auttoiko lääkkeen vaihto, ja mihin?

Mulla ongelmana on lievästi kohonnut verenpaine, eli yläpaineet olleet luokkaa 140-150 ja alapaine 90-100, mutta mulla myös korkea kolesteroli, ja ikä 56- vuotta, nainen, joten lääkitys on tullut.
Lääkityksellä paineet olleet nyt hyvät eli yleensä 120-130 ja 85-88, mutta tuo ummetus on jäätävän kova....
Siihen ei auta luumut,leseet, eikä muutkaan pehmentäjät :(.....ja nestettä on juotu..
Suoli on ihan seis tilassa... Mixrolaxia joutunu käyttämään, mutta kalliiksi sekin tulee..

3

2793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itsellä ollut Amlodipin vp-lääkkeenä vuosikausia, enkä ole huomannut sillä vaikutuksia vatsan toimintaan.

      Omat ummetukset, jos niitä on ollut, ovat tulleet selvästi leivän, sämpylöiden, puuron tai banaanin syömisestä. Kun olen jättänyt ne pois, vatsa toimii hyvin.

    • Anonyymi

      Tulen nyt itse vastaamaan tähän miten homma jatkui...

      Lopetin Amlodipin lääkkeen syönnin , ja parin päivän päästä alkoi maha jälleen toimia, eli siihen asti oli tilanne semmoinen, ettei mitään toivetta normaalista vessassa käynnistä..
      Tuskaista vääntämistä vaan, ja Mixrolax avuksi jos ei hommasta tullut mitään..
      Reilu kuukausi tuota kärsimystä oli, että kyllä se todennäköisesti johtui tuosta lääkkeestä, koska alkoi kun aloin sitä syömään, ja loppui, kun lopetin..:(

      Ilman lääkitystä en ollut montaa päivää,
      koska olin varannut lääkärille ajan ,joka sitten vaihtoi mulle uuden verenpainelääkkeen Cardace 2,5 mg, ja tätä olen nyt syönyt pari viikkoa.
      Tää lääke tuntuu sopivan paremmin, ja äsken mittasin paineet olivat 119/78, pulssi 74. Vatsakin on toiminut ihan hyvin.

      Terveisin Liiisa

    • Anonyymi

      Minulle ummetusta aiheuttaa Losartan -verenpainelääke.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe