Onko kokemusta 72mm höylähirrestä? Vaikuttaako hirren paksuus hirren kiertymiseen y.m. Olisi tarkoitus rakentaa 20m2 saunamökki.
Höylähirsi
Mokke
72657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muutta ohuella hirrellä kiertymisen estäminen on hankalaa. Aukkojen karapuut yms. eivät toimi, ja siten hirret kiertyilevät miten sattuu.
Ohkaisista höylä"hirsistä" kun teet tai teetät mökin,niin se on kuin pärekoppa. Vintturas moneen suuntaan vähän ajan kuluttua. Onhan se vähän aikaa uutena "sievä" ja kirkas,mutta vilu siellä tulee puseron alle,ellet sitä lisäeristä ja tee lautaseiniä lankku"hirsi" seinien päälle. Halpahan sellainen on,mutta taitaa kalliin tonttisi arvo laskea kun sinne sellaisen kyhäät.
Höylähirsimökit on köyhien ihmisten mökkejä.
Hyvä, että minutkin joskus luetaan köyhien joukkoon.
Höylähirsimökkini on tosi hienolla paikalla. Omaa maata joka suuntaan riittävästi. Paljon mukavampi siellä on asua kuin omakotitalossani kaupungissa.
Vanhana ydinvoimalahenkilönä on palkkanikin vähän huononlainen, mutta onneksi on humisevaa honkametsää - jos sattuu iskemään rahapula. Toistaiseksi niin ei ole käynyt.
katkera kirjoituksesi. Etpä taida rakennusmestari olla, jollet tiedä miten lankkuseinä käyttäytyy ja miten se rakennetaan.
Kiitos viestistä! Tilaan siis eri toimittajalta 230mm pyöröhirrestä tehdyn saunan.
Moi Mokke ! Kyl sä voit huoletta saunamökin 72mm:n hirsistä rakentaa, vaikka eräs niinsanottu ammattimies muuta kertoo.Ite en kyllä niin ohuesta mökkiä rakentais, mutta saunamökkiin se on sopiva paksuus.Kun on 20 neliöö niin se kyllä lämpiää nopeasti.Muuten erittäi hyvä lämmönlähde on Porin Matti. niitä myydään käytettynä sillointällöin.Kerran lämmittää niin pysyy 20 neliöö pitkään lämpimänä.Eikun Moi!
Jotka höylähirttä tekevät ostavat velaksi höylähirsikoneen. Hankkivat halpaa lankkua 2x5" tai 3x6" tuumaista ja ei kun vaan koneen läpi pikavauhdilla. Sitten mainostetaan "aitoa perinteistä hirttä euroopan nykyaikaisimmalla tekniikalla". Ja kansa ostaa kun on halpaa. Eivät muusta edes tiedä. Ja täydestä menee. Rannat täyttyy maisemaan sopimattomilla liian steriileillä mökkelöillä.