Laitan tämän kysymyksen myös tänne, kun tämä lienee ehkä oikeampi paikka, kuin tuo sydän ja verisuonitaudit..
Minulle tuli tämmöinen ongelma verenpainelääkityksen kanssa, eli järkyttävä ummetus. Syytin ensin asiasta Norspan kipulaastaria, mutta pidemmälle kun aloin asiaa miettimään, niin laastari ollut mulla yli 4 vuotta, ja ummetus alkoi noin kuukausi sitten..
Aikaisemmin ei ole ollut ongelmaa..no mitä aloitin reilu kuukausi sitten...verenpainelääkityksen nimeltä Amlodipin 5 mg.
Onko kellään samoja kokemuksia? Auttoiko lääkkeen vaihto, ja mihin?
Mulla ongelmana on lievästi kohonnut verenpaine, eli yläpaineet olleet luokkaa 140-150 ja alapaine 90-100, mutta mulla myös korkea kolesteroli, ja ikä 56- vuotta, nainen, joten lääkitys on tullut.
Lääkityksellä paineet olleet nyt hyvät eli yleensä 120-130 ja 85-88, mutta tuo ummetus on jäätävän kova....
Siihen ei auta luumut,leseet, eikä muutkaan pehmentäjät :(.....ja nestettä on juotu..
Suoli on ihan seis tilassa... Mixrolaxia joutunu käyttämään, mutta kalliiksi sekin tulee..
Amlodipin ja ummetus
Liiisi
0
361
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2155439NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325024Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku254840Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1232065- 4031801
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891667Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova181615Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131501Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791290- 901285