Mistä johtuu, että jos puhun julkisesti tai vedän vaikka luennon, minua ahdistaa ja vituttaakin sen jälkeen?
En jännitä esiintymistä eikä esiintyminen itsessään ei ahdista - aiheet on tuttuja, mutta esityksen jälkeen ahdistus vaivaa jopa yön yli.
Kokemusta on melko paljon esiintymisestä ja kouluttamisesta, eli ei edes uusi juttu. Viime vuosina tosin vähän vähemmän. Ikää hyvän matkaa yli 35v.
Kiitos jos osaat vinkata mistä voisi olla kyse tai mistä lukea lisää aiheesta.
Esiintymisen jälkeinen ahdistus
4
349
Vastaukset
- kohtalokaveri
Esiinnyn itsekin paljon. Olen muusikko.
Nuorempana aina itkin hartaasti joka esityksen jälkeen.
Olen vieläkin ylösalaisin keikan jälkeen, vaikka minulla on tuplavuodet sinuun nähden.
Sitten kerran sain neuvon eräältä. Hän kertoi että mitä onnistuneempi esiintyminen on, niin sitä karmeammalta tuntuu jäljestäpäin.
Olen yrittänyt itse muistaa tämän neuvon.
Jos on näin, niin olenpa tosi hyvä muusikko...
Sitä niinkuin antaa itsensä 100 prosenttisesti ja sen jälkeen on tyhjä.
Kerro lisää jos luet lisää aiheesta.- OA_eli_oudostiahdistunut
Kiitos kohtalokaveri. Kommenttisi auttoi ymmärtämään aihepiiriä uudesta näkökulmasta.
Musiikissa, näyttelemisessä, esiintymisessä; kaikissa on sama taustamekanismi, jolle nyt löytyi nimikin: post-performance blues tai post-performance depression.
Kyse on ilmeisesti todellakin siitä, että kun esityksen erittämät hormonit haihtuvat, menee aivoilta oma aikansa tottua olla ilman. Mitä enemmän lataa paukkuja esitykseen, sitä kovemmat lääkkeet ja sitä kovempi PPD.
Ilmiöstä löytyy paljon tietoa googlella, sillä se on todellakin yleistä esiintyjien keskuudessa.
Selvisipä tämäkin! :)
- Anonyymi
Entäpä olisiko kyseessä asperger - tyyppinen reagointi. Asiat tuppaavat kiertämään pitkään päässä sosiaalisten kontaktien jälkeen. Minua selkiytti ainakin itseäni tämän toteaminen. Pitää vaan ottaa aikaa olla itsekseen. Ja tämä tosiaan myös iloisten kokemusten jälkeen.
- Anonyymi
Hassua että tuli ilmo tässä yhteydessä. Mulla ei ole diagnoosia, mutta epäilyksiä on aiheesta. Joku sosiaalinen tilanne saattaa jäädä looppaamaan päähän päiviksi. Siis ahdistaa esim. joku mitä olen sanonut töissä, vaikka tiedän järjellä, että kukaan muu ei muista. Nuorempana saatoin vetää kännit auttaakseni oloa, mutta sepä usein vain pahensi tilannetta. Iski sitten isommat demonit kimppuun seuraavana päivänä. Sittemin lopetin vallan alkoholin käytön. Alkoi lähteä mopo liian usein käsistä...
Käytännössä en haluaisi olla kovinkaan paljoa ihmisten kanssa tekemisissä, mutta eipä se oikein ole mahdollista tai kannattavaakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044640Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724530Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen674083Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e612995Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652722Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391915- 471675