kasvaako kulutus isommilla renkailla, jos oletus on että leveys on sama?
Renkaiden vaikutus kulutukseen
pridgesttone
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vain nastarenkaat 1,0l tuskin leveys juurikaan lisää.....
Jos leveys pysyy samana, niin silloin rengaspaineella on merkittävä osuus kulutukseen.
Asiaan vaikuttaa mikä on moottorin paras vääntöalue. Isompi rengas on yhtä kuin harvempi välitys joka useimmiten sästää polttoainetta. Jos säilytät todellisen nopeuden ennallaan on myös mahdollista että putoat hyvän vääntöalueen alapuolelle jolloin vaikutus voi olla päinvastainen.
Näin on.
Toki, jos profiili muuttuu 5 prosenttia suuremmaksi tai leveys 10mm leveämmäksi niin, että profiili säilyy samana , niin se ero ei ole kovin dramaattinen.
Esim. 205/55-16 muutetaan 205/60-16, niin erotus on 3,1 prosenttia
Esim. 205/55-16 muutetaan 215/55-16, niin erotus on 1,7 prosenttia
Ja+pienempi+rengas+kuitenkin+pyörii+kevyemmin+ja+moottori+taas+on+paremmalla+tehoalueella+lyhyemmällä+välityksellä,+joten+kulutusero+ei+ole+mitä+todennäköisimmin+tuota+3,1%:kaan,+vaan+selvästi+vähemmän.+Pienemmät+renkaat+myös+kevyemmät,+millä+vielä+jousittamattomassa+painossa+isompi+merkitys+ainakin+ajettavuuteen.
Varsinkin+kaupunkiajossa+pienemmät+renkaat+voivat+jopa+laskea+kulutusta,+kun+alemmista+kierroksista+ei+hyötyä,+sillä+kaupungissa+kierrokset+eivät+mene+yli.+Moottoritiellä+varmaan+suurin+hyöty+isommista+renkaista,+mutta+tämäkin+siis+riippuu+auton+välityksistä.+Olettaisin+jossain+tehokkaassa+saksalaisessa+suurimpien+vaihteiden+olevan+välitetty+niin+pitkiksi,+ettei+suomalaisissa+nopeuksissa+ole+mitään+hyötyä+kasvattaa+rengaskokoa.
Useimmin myös hinta nousee, herkkyys vesiliirtoon kasvaa, melu kasvaa ja mukavuus heikkenee leveämmän ja isomman renkaan myötä. Sama koskee korkeampia rengaspaineita, mukavuus heikkenee. Pirusti kun ajaa mutkatietä lujaa niin kuivalla asfalttipinnalla leveä pitää paremmin, siinä se.
Kaikista näistä syistä ajan hyvillä ja uusilla pienituumaisilla ja kapeilla perusrenkailla. Monelle se auton näyttävyys on ykkösasia, mulle sisätilat, näkyvyys ja mukavuus, olenhan auton sisällä.