Tietääkö kukaan onko vielä jossain myynnissä joustavia, pehmeitä koiranvaljaita?
Vuosia sitten näin sellaiset toisella koiralla, taisivat olla tumman lilat ja ne oli jotain joustavaa materiaalia. Olin juuri aiemmin ostanut omalle koiralleni uudet kalliit valjaat niin en kysellyt siltä toiselta omistajalta enempiä. Nyt kun oma koira alkaa olla jo iäkkäämpi, haluaisin sille sellaiset pehmeät ja joustavat valjaat, mutta mistä kannattaisi kysellä?
Joustavat valjaat
9
53
Vastaukset
- Koiratäti
Minun koirallani on sellaiset kuminauhasta tehdyt. Koiran mennessä liian pitkälle, kuminauha singauttaa sen suoraan äipän sylkkyyn 100 kilometrin tuntinopeudella.
Itsekin haluaisin sellaiset mutta ei taida järkevää vastausta tulla tähän. Kahotaan jos jollain sellaiset olisi. Nahkavaljaat saivat koirani niskan karvat huopaantumaan, eivät olleet ihan sopivat ja liian tuhtia tekoa pienelle koiralle.
- Anonyymi
Siihen on varsin hyvä syy, ettei kauppojen hyllyillä notku joustavia valjaita. Miettikää nyt itsekin, mitä ongelmia siitä tulee, jos on joustavassa materiaalissa kiinni ja siihen tulee koko ajan vetoa. Lihaksethan siinä jumiin menee!
Jos ne valjaat on pakko hankkia, niin koiran mukavuuden takia ne on oltava hyvin istuvat ja ehdottomasti joustamattomat. Kyllä nuo valmistajat ovat niin paljon tutkimustietoa käyttäneet hyväkseen valjaita suunnitellessaan, että ymmärtäkää nyt hyvät ihmiset vetää johtopäätelmiä siitä, ettei joustavia materiaaleja ole käytössä. Erikseen on tietenkin vedonestovaljaat, joissa on joustoa käyttötarkoitustaan varten, muttei niissäkään itse valjasosa missään nimessä jousta.- Anonyymi
Etsin joustavia valjaita vanhalle koiralle, joka ei vedä vaan on osannnut kävellä hihnassa vetämättä jo vuosia. Joustavuus ei muutenkaan aiheuta lihasten jumiutumista,, vaan se juuri auttaa koiran niveliä ja lihaksia.
Eri asia on oikeat vetovaljaat, joita vetokoirat käyttävät. Niiden kuuluu olla tukevat joskin jonkin verran pehmustetut, mutta ne eivät saa joustaa.
Mutta nyt siis iäkkäälle koiralle haetaan joustavia ja pehmeitä valjaita ihan peruslenkkeilyyn, ei mihinkään urheiluun. - Anonyymi
Voisi kysyä koirahoitolasta. Koiraahan ei saa jättää yksin töissäolon ajaksi vaan täytyy viedä koirien hoitopaikkaan. Millälailla siellä ulkoilutetaan koiria ja miten koirat muutenkin siellä asuvat. Ovatko häkeissä vai miten. Sieltä vousi saada tietoja.
- Anonyymi
Saako koiria enää pitää häkeissä ei kai marsujakaan. Meneepä vaikeaksi lemmikkien hoito.
Anonyymi kirjoitti:
Saako koiria enää pitää häkeissä ei kai marsujakaan. Meneepä vaikeaksi lemmikkien hoito.
Kyllä kaiken pitäisi olla ihmisjärjen tavoitettavissa ja sitähän pitääkin käyttää. Sadut erikseen vaikka täällä ei satupalstaa olekaan. Perustetaan sellainen.
- Anonyymi
Kyllähän se lemmikkien pito menee vaikeaksi, kun kaikkien eeläinten tulisi saada käyttäytyä lajinmukaisesti ja olla vapaana. Silloinhan ei saisi pitää eläimiä valjaissa ollenkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän se lemmikkien pito menee vaikeaksi, kun kaikkien eeläinten tulisi saada käyttäytyä lajinmukaisesti ja olla vapaana. Silloinhan ei saisi pitää eläimiä valjaissa ollenkaan.
No juuri niin, ei saisikaan pitää. Mikä on ongelma?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257