En nyt yleistä kaikkia. Varmaan hyviäkin paikkoja on. Mutta ainakin yksi paikka on sellainen. (paikka on aikalailla kylän keskeisellä paikalla, ainut tällä kylällä) Että sinne en enää erehdy menemään harjoittelemaan. Luulisi että kun palkkaa ei heidän tarvitse maksaa niin oltaisiin kivoja. Ja jos haluat oppia sen alan työn ja kenties menet alaa opiskelemaan. Et voi koska sinun täytyy vaan siivota siellä. Vaikkei se mikään siivous firma olekaan etkä pyrkisi siivousalalle. Siellä et ole minkään arvoinen vaikka parhaasi yrität. Sinun täytyisi osata tehdä se työ vaikket ole ikinä sellaista työtä tehnyt eikä sinua neuvota eikä opasteta. Olen kuullut ettei siellä ole tunkua harjoittelijoista eikä kesätyöntekijöistä, eikä ole ihmekään. Kysellään kaikkia sellaisia henkilökohtaisia asioita mikä ei liity tähän työhön ollenkaan. Esim. teetkö kotona kotitöitä? ym. MITÄ SE NIILLE KUULUU TEENKÖ VAAN EN. Ja sitten kehuskelkaan että minä kun olin nuori niin täytyi jo 10 vanhana lypsää lehmiä, ym plaa plaata.Siinähän lypsävät. Voi raukkaa millainen nuoruus sillä on ollut, ilmankos ollaan katkeria nyky nuorisolle. Kyllä kunnan puolella kun olen ollut harjoittelussa on eri hyvä meininki. Ja siellä saa arvostusta tekemälleen työlle.
Yksityiset työnantajat.
eiikinäenääsinne
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikä firma se tommonen on???
Varmaan se ruokapaikka kk,kuulostaa niin tutulta,niin tutulta.
Se on varmaan kylän ainut kukkakauppa. Minäkin joskus erehdyin sinne vähäksi aikaan TÖIHIN en harjoittelemaan. Ja samanlainen kohtelu. Mut ne joutu maksamaan mulle palkkaa, tosin irvissä suin sen tekivät. En ollu siellä kun kaksi kuukautta, kun onneksi sain toisen PAREMMAN paikan. Miksi käyttäytyä tuolla tavalla. Kun sana kiirii ja kukaan ei halua sinne töihin. Ja sen jälkeen mun sukulaiset on ostanu kukkansa muualta. Kun siellähän ei saa ees ite päättää mitä ostaa. Mun kaveri meni ostamaan ruusua niin kaverille myytiin edellisen päivän konsertti ruusuja. Arvaa kestikö ne kauaa maljakossa. Ei todellakaan. Seuraavana päivänä ruusu oli jo nuukahtanut. Että semmosta.
Se omistaja on ihan natsi. Eli samanlainen ku hitleri aikoinaan.
Hyvä kukkakauppa kaikenkaikkiaan. Monipuolinen, paljon valinnanvaraa kukkasissa ja paljon muitakin kivoja sisustustuotteita. Ja aivan mahtava näyteikkunan ja sisäänkäynnin somistus. Upeaa työtä, tykkään kyllä.
Tässä kehuu tämän paikan omistaja omaa liikettään.
On teillä hankalaa. Voihan se olla peilissäkin vika.
Sinun peilissä se vika on. Onko kyseisen firman omistaja kenties sukua sulle?
Työmies on palkkansa ansainnut.
Ehkä myös aloittajan tapauksessa...
Iso tili, vähän tekemistä ja ei kovin työläitä hommia, se on tavoitteeni! Nyt olen viidettä vuotta kotisohvalla, mutta ei ole kyllä alle 2800 euron/ kk palkkaan hinkuja. Tosin eipä mahda tämän kylän firmoilla olla hyväliksaisia töitä edes tarjolla. Anyway, liitto hoitaa liksan kotiin. Harrastelen, metsästän ja kalastan, ajan kallilla autolla. Aktiivitoimet eivät minua koske, teen "muutaman" kirjanpidollisen homman ja saan olla rauhassa.
Miksi pitää käyttäytyä ilkeästi harjoittelijaa kohtaan. Eikö työnantajan pitäs olla iloinen ilmaisesta työvoimasta. Miks ottaa harjottelujaa töihin jos täytyy olla ilkeä. Silläkö että saa olla ilkeä. Saako ne nautinnon siitä. Ettet ole mitään. Olet vaan harjoittelija ja minullapa on firma. Kyllä sana kiirii. Eikä siihen puljuun enää kukaan mene. Eihän harjoittelija voi heti osata jos ei aikaisemmin ole tehnyt kyseistä hommaa. Tuskin kukaan osaa. Työhän se on joka opettaa.
ei ole kunnankaan työpaikoissa kehumista. sopimuksia ketjutetaan ja sukulaisia palkataan vanhojen työtekijöiden tilalle..