isännöitsijöille on annettu valta taloyhtiöissä,vaikka valta pitäs olla osakkailla jotka käyttävät sitä yhtiökokouksessa.isännöitsijä ja hallitus ovat jotenkin nostaneet itsensä asemaan ,jossa osakkailla ei ole paljon/yhtään merkitystä. Miten tää oikein onnistuu.? kokoukset on laaditu kiireellisiksi.asiansa esittävää ihmistä ei kuunnella ja oteta kantaa,vaan siirrytään seuraavaan hyvin tyylikkäästi.,hehän ovat etukäteen sopineet jokaisen asian kohdalla mitä vastataan, etukäteen käsitelleet kysymykset ja opetelleet kokouskäyttäytymisen, ainakin jos asian esille ottaja on pienempi osakas ja varsinkin vanhempi henkilö ja varsinkin nainen.ja myöskin mies käy halventamisen ja pilkan kohteeksi,jos yrittää saada asian toistuvast kuultavasti.jopa selvä häpäisy tulee näkyvästi muiden nähtäväksi.on semmonen ota tai jätä meininki,muuta pois jos ei kelpaa ja niin edelleen,ja monethan joutuukin muuttamaan kun vastikkeet nousee käsittämättömiin lukemiin.jostain käsittämästä syystä.?
epäonnistuneet yhtiökokoukset
9
<50
Vastaukset
- toimikaa
Yhtiökokous valitsee hallituksen. Turha valittaa, valitkaa oikeanlainen hallitus. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan sekä isännöitsijän tarjousten jälkeen.
- moukka_ei_pärjää
Kannattaa opetella kokouskäyttäytymistä, että osaa aukaista suunsa oikeassa kohdassa.
- Anonyymi
Jos haluat esittää jonkun asian käsiteltäväksi yhtiökokoukseen, niin sinun pitää olla yhteydessä isännöitsijään HYVISSÄ AJOIN ennen kuin yhtiökokouskutsut on lähetetty. Siitä ei ole mitään hyötyä kenellekään, että jollekin mummolle tulee juttuja mieleen sitä mukaan kun kokous etenee. Ammatti-isännöitsijän tehtäviin kuuluu pitää homma kasassa niin, että kokous ei veny tuntikausia vaan siellä käsitellään kokouskutsussa mainitut asiat. Se ei ole mikään avoin juttutuokio eikä asia sillä muutu onko jaarittelija mies, nainen, lapsi tai vanhus. Minä olen nainen ja voin sanoa, että minua korpeaa istua yhtiökokouksessa jos sinne tulee joku yksinäinen vanhus kahvin, pullan ja juttuseuran perässä, kun suurin osa muista osakkaista haluaa käydä ennalta määrätyt asiat läpi ja jatkaa päiväänsä.
Ja koska taloyhtiö ei ole voittoa tavoitteleva yhtiö niin jokin perustelu vastikkeidenkin nousemiselle on. Jos olisit kokouksessa hetken aikaa hiljaa ja kuuntelisit, niin saattaisit kuulla mikä se perustelu sitten on.- Anonyymi
Osakkaan tulee esittää asiansa hallitukselle, joka käsittelee sen hallituksen kokouksessaan ennen yhtiökokousta ja päättää otetaanko asia yhtiökokouksen esityslistalle.
Anonyymi kirjoitti:
Osakkaan tulee esittää asiansa hallitukselle, joka käsittelee sen hallituksen kokouksessaan ennen yhtiökokousta ja päättää otetaanko asia yhtiökokouksen esityslistalle.
Ei hallitus mitään päätä, kunhan osakas esittää tarpeeksi ajoissa, että jokin asia tulee käsitellä yhtiökokouksessa, niin se on myös pakko käsitellä. Ei hallituksella tosiaankaan ole mitään oikeutta päättää siitä mitä käsitellään ja mitä ei. Eri asia on sitten se, että yhtiökokouksessa ei voida tehdä päätöksia asiasta joka ei ole kokouskutsussa mainittuna.
- Anonyymi
No,omaa etuaan ajavalla isännöitsijällä kun käytössä usein varsin kyseenalaisia temppuja,
eräällä paikallisella ammatti isännöitsijällä on omien sanojensa mukaan kokemusta 70-luvulta asti,mainitsi asiasta oikein yhtiökokouksessa,joka kyllä oli aika farssi.että kyllä niitä temppujalöytyy,ja sitten tietenkin sijoitus ja invest oy:t voivat hyvin.
eli rajoitetaan kuulemisoikeutta,leimataan häiriköksi.päätökset nuijitaan vauhdilla kiireeseen
vedoten,jos haluat asiaan lisäselvitystä.
nuijitaan isot kulut läpi budjettiehdotuksessa,ja joka vuosihan ne kulut kerätään vaikka tarkastusmaksuina tilille.
asukkaat maksavat,hallituksen puheenjohtajaa pyöritetään mielin määrin.
eikä hallitustyöskentelyyn sopivia henkilöitä ei saada hallitukseen,kun ei pysty vaikuttamaan,
noilla vuosia sitten opituilla konsteilla kun on osuutta asiaan.
ei siis vielä mitään kovin uutta.
näin Porissakin.
- Anonyymi
Hyvinkään isännöinti OY ainakin ottaa käsiteltäväksi asioita joita ei ole mainittu kokouskutsussa.Asiasta tehdään vielä päätös.Keskusteluja on kesken kokouksen ja niistäkin tehdään päätös.Viime kokouksen jätin väliin ja luen kokouspöytäkirjan mikä pitäisi tulla kuukauden sisällä.Tämän jälkeen on kolmekuukautta aikaa hoitaa asia tuomarin kautta.
- Anonyymi
Kuulostaa tutulta,näin porissakin.
Asiat jotka ovat esityslistalla,ovat keskusteltavissa ja päätettävissä.muista asioista voi kyllä keskustella.
epäkohdat voi ja kannattaa tuoda julkisiksi mahdollisimman pian.
jos luet kokouskutsun ja katsot ettei ole tarvetta mennä yhtiökokoukseen
ja kokouksessa päätetään joistain esityslistan ulkopuolisista asioista,
ei kokous ole ollut yhdenvertainen.
Ehkäpä takana saattaa olla jotain suurempaa,esim.putkistoremontti
täydessä ja kalliissa muodossaan,ehkäpä jopa isännöitsijän suosimilla
yrityksillä,edukkaammat tarjoukset saatetaan jopa "epähuomiossa" hukata johonkin.
Tarkkana siellä.
- Anonyymi
Järvenpään Isännöinnin tyyppi tekee jatkuvasti, tahallisestikin, väärin. On innokas syyttelemään toisia omista hölmöilyistään. Johto tukee tällaista. Eli on todella syytää välttää tuollaista yritystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1084559Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013890Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513270
- 432962
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182539Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222442- 232186
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171829Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351735