Väsymys ja ärtyneisyys syömisen jälkeen! APUJA TARVITAAN!

kakka344343

Minulla on diagnosoitu viime syksynä ärtyneen suoleen oireyhtymä. Olen tässä yrittänyt löytää viimeiset puolivuotta itselleni sopivaa ruokavaliota ja olen myöskin alkanut harrastaa liikuntaa sekä poistanut stressitekijöitä elämästä. Suoleni toiminta on silti todella epämääräistä. Välillä ripulia ja välillä ummetusta. Joskus mustaa ulostetta ja joskus tuoretta verta ulosteessa. Turvotus myös aina päällä. Oireettomia päiviä on aina silloin tällöin.

Isoin ongelma itselläni on kumminkin mielenterveydelliset ongelmat jotka menevät käsikädessä suoliston toiminnan kanssa. Elikkäs jos suoleni on sekasin niin pääni on aivan jumissa. Ajatus ei luista ja muisti pätkii. Keskittyminen aivan mahdotonta. Aivosumu ja ärtyneisyys. Ahdistaa myöskin. Näitten lisäksi myöskin "masennusta". Siksi heittomerkit koska minun ajatukseni eivät ole negatiivisia enkä muutenkaan ole varsinaisesti masentunut, en vaan tunne mielihyvää sillä hetkellä kun suolisto ei toimi. Uskoisin tämän liittyvän serotoniiniin josta 90% muodostuu suolistossa.

Olen huomioinut sen että jos minulla on hyvinvoiva olo ja syön ihan mitä vaan vähääkään enempää niin alkaa väsyttämään ja unien jälkeen pää taas aivan jumissa ja olen hermostunut. Monesti kestää loppupäivän.

Onko nämä oireet normaaleja IBS:stä kärsivillä? Verikokeet (moneen kertaan) ja tähystykset molemmista päistä tehty mutta mitään ei ole löytynyt.

1

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohon

      Diabetes?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      120
      4999
    2. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      32
      2741
    3. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      34
      2549
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      29
      2209
    5. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      119
      1580
    6. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      19
      1428
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      9
      1297
    8. Tänään oli

      Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
      Ikävä
      35
      1133
    9. Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa

      Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina
      Maailman menoa
      210
      1104
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      81
      1079
    Aihe