Vedätys toimii seuraavasti. Tehdään asunnosta käypään hintaan hinta-arvio. Kiinteistövälityksestä tehdään hintamääräinen palkkio. Kuvioon astuu pulvaani, joka tekee röyhkeän tarjouksen asunnosta. Kiinteistövälittäjä "suosittelee" asunnon hinnan alentamista. Pulvaani pyrkii välittäjän välityksellä ostamaan pilkkahinnalla asunnon sekä korjaa tai korjauttaa/fiksaa asuntoa, minkä jälkeen asunto pistetään uudelleen myyntiin korkeaan hintaan. Alkuperäinen myyjä maksaa välittäjälle kiinteän välityspalkkion. Saako välittäjä myös bulvaanilta korvauksen?
Varoitus kiinteistövälittäjän hinnanvedätyksestä
9
279
Vastaukset
- kasGas
Asuntosijoittaja ei ole bulvaani ! Asunnon arvo jalostuu kohennuksen myötä samoin pyyntihinta . Kauppahinta on tietty jotain muuta
- sekohommaa
Köyhä vuokralainen Haans aloitti taas ketjun, jota sitten aikoo pitää elossa omilla postauksillaan eri nikeillä useampia seuraavia vuosia. Nikit ketjussa vaihtuvat, mutta kommentoija on aina sama.
> Tehdään asunnosta käypään hintaan hinta-arvio.
Yleensä nuo ovat ilmaisia. Miksi maksaa?
> Kiinteistövälityksestä tehdään hintamääräinen palkkio.
Mitä? Mikä ihme on hintamääräinen palkkio? Miksi se tehdään?
> Kuvioon astuu pulvaani, joka tekee röyhkeän tarjouksen asunnosta.
Pulvaanilla tarkoitat siis kiinteistövälittäjän tai välitysfirman omistamaa yritystä?
> Pulvaani pyrkii välittäjän välityksellä ostamaan pilkkahinnalla asunnon
> sekä korjaa tai korjauttaa/fiksaa asuntoa, minkä jälkeen asunto pistetään
> uudelleen myyntiin korkeaan hintaan.
Juu, tuo on yksi hyvä tapa tehdä asuntobisnestä.
> Alkuperäinen myyjä maksaa välittäjälle kiinteän välityspalkkion.
Näin on yleensä tapana.
> Saako välittäjä myös bulvaanilta korvauksen?
Omistajat yleensä saavat osan voitosta. Se on tapana.
Kuvaamasi toiminta on kylläkin hyvän välitystavan vastaista ja saattaisipa täyttää petoksen tunnusmerkitkin... Veikkaan, ettei kovin kauaa tuolla tavalla toimiva firma kuvioissa pysyisi.
Ai niin, kannattaa itse olla selvillä myytävän kiinteistön käyvästä arvosta. Ja ymmärtää, että kiinteistökauppa on vähän erilaista kuin osakekauppa.- ammattilaisenPuhetta
Kiitos asiallisesta vastineesta, vaikka aloitus olikin vähän vaikeaselkoinen.
Mukavaa huomata, että suomi24.stä löytyy joskus asiallista kiinteistöalalla toimivan vankkaa asiantuntemustakin, kaikenmoisen mukatietämisen ja asiattomuuksien sijaan. - Anonyymi
ammattilaisenPuhetta kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastineesta, vaikka aloitus olikin vähän vaikeaselkoinen.
Mukavaa huomata, että suomi24.stä löytyy joskus asiallista kiinteistöalalla toimivan vankkaa asiantuntemustakin, kaikenmoisen mukatietämisen ja asiattomuuksien sijaan.TheRat on kiinteistövälittäjä, joka on siirtänyt mainontansa S24 palstalle :D
-Rommireino. Anonyymi kirjoitti:
TheRat on kiinteistövälittäjä, joka on siirtänyt mainontansa S24 palstalle :D
-Rommireino.Hirveän huonoa mainontaa varmaan, kun en ole kertaakaan* tainnut yhdenkään kiinteistövälitysfirman tai edes kiinteistövälittäjän nimeä mainita.
*Parikymmentä vuotta tällekin palstalle kirjoitellut, joten voi olla että joskus on päässyt lipsahtamaan joku...
Aikanaan myin omani juuri tällä kuviolla, runsaasti alle pyyntihinnan.
Oma valintani, ei välittäjän 'suositteluihin' tarvitse kenenkään suostua.- Anonyymi
Heh Rat eli matujen reikä onpas asiantuntija, naurattaa.....
- Anonyymi
Mihin tarvitsette kiinteistöhuijaria välissä kun myytte kiinteistön? Myykää itse,ei ole vaikeaa. 5 jo itse myynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838