Alle 23v EI KANNATA MENNÄ TÖIHIN !

Alle 23v EI KANNATA MENNÄ TÖIHIN !
Ja miksi ?
No alat saamaan vasta 23v eläkettä kerrytettyä !
Eli alle 23 ei kannata mennä töihin !
Hallitus on tämän määränny !
17164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ennen sai eläkettä 15v eteenpäin !

Äänestä

Laskukaava 68v -23v =45v työelämää !

Äänestä

Meiltä jotka ovat 60-70luvulla syntyneitä ME HÄVITTIIN 8v eli 8vuodelta ei saada työeläkettä !

Äänestä

Tämän takia en äänestä huijareita eli en äänestä ketään !

Äänestä

Tämän takia en äänestä enään ketään koskaan !
huijareita kaikki sanovat eivätkä pidä lupauksia !
Aina köyhältä viedään, vaikka rikkailta ei viedä, eikä vähennetä mitään !
Olen sairaslomalla loppuelämän tän takia ja vaikka piruuttaan !
Irwin laulo oikein.

Äänestä

Uskotko tosissasi, että 3kk määräaikasopimuksilla, 0-tunti sopimuksilla, osa-aikatöillä, palakttomilla työkokeiluilla ja harjoiteluilla, saat jotain eläkettä vielä?

Minä olen jo tottunut ajatukseen, että eläkkeeni tulee olemaan sosuminimiä pienempi.

En tunne yhtään alle 30 vuotiasta, joka olisi vakituisessa työsuhteessa! Tuleva sukupolvi ei tule ikinä saamaan mitään eläkkeitä! Kuoleman asti sossuminimillä ja palkattomilla työkokeiluilla, siinä on sun tulevaisuus maailman onnellisessa maassa!

Äänestä
  • Mulla oli 2 alle 30 vuotiasta töissä.
    Yritin usean vuoden tehdä niistä työntekijöitä
    Totuus tuli viime syksynä vastaan kun tein laskelmia etteivät tuottaneet yritykselle mitään.
    Palkankorotuksia olivat vailla.
    Nyt ihmettelevät että mistä löytyy töitä.
    Nyt teen vanhimman työntekijän (58v) töitä kahdestaan ja nautin vapaudesta ja siitä ettei tarvitse olla lapsenlikkana vaan saan tehdä omaa työtä.

    Äänestä

Ja nyt kun vielä selvität, milloim tuo eläkesääntö (ettei alle 23veenä kartu) muuttui, niin äänestän sinua.

Äänestä

Koska muka se on muuttunu ?

Äänestä

Nykyään eläke alkaa kertyä 17-vuotiaasta. Itse tuli aikoinaan tehtyä nuorena töitä alle 23v ja minulta huijattiin 4v eläkekertymä liian nuorena tehdyistä töistä ja opiskeluaikojen pätkätöistä.

Äänestä

Jos 23 vuotiaaksi asti työttömänä (5 vuotta) odottelee, ei töitä tarvitse paljoa enää hakea ainakaan siinä toivossa että niitä saisi.

Äänestä
  • valtaosa nuorista opiskelee ja työnhaku alkaa vasta valmistumisen jälkeen. Siihen voi mahtua kesä- ja pätkätöitä, joista tuskin elekettä kertyy.

    Äänestä

Kyllä voi tehdä töitä pimeästi.
Tai sitten ei lainkaan niinkuin muutkin normaalit ihmiset.

Äänestä

Sisarukset hoisivat ennen veliään ja siskojaan kotona.
Nyt ei aika riitä puhelimien hieromiselta.

Äänestä

Eikö oo muutakaan hierottavaa

Äänestä

Tuo on historiaa ja itse olen sen uhri. Nyt saa ja lisäksi äitiyslomilta ja mistä kaikesta muusta. Tuo 23 v on mennyttä, onneksi nykyihmisille.

Äänestä

Yleensä ei kannata koskaan mennä töihin, koska ne ovat huonosti tuottavia niitä tekeville. Kun ikänsä jaksaa olla sossun asiakkaana, niin mikäpä siitä on sitten eläkeikään tullessaan siirtyä ansaitulle eläkkeelle ja kansalaispalkalle loppuiäkseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


23ikäraja kirjoitti:

Alle 23v EI KANNATA MENNÄ TÖIHIN !
Ja miksi ?
No alat saamaan vasta 23v eläkettä kerrytettyä !
Eli alle 23 ei kannata mennä töihin !
Hallitus on tämän määränny !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu