Espoossa mittava katupölyongelma

Sairastamenoa

Katupölyn torjunnassa olisi parantamisen varaa

Varma kevään merkki tuntuu vuosi toisensa jälkeen olevan valtava katupölyn määrä joka tukkii hengitystiet ja rasittaa tutkimusten mukaan terveidenkin ihmisten keuhkoja.

Espoo ja monet suomen muut suurhekot kaupungit ovat maailman mittakaavassa niin liikennemääriltään kuin asukasluvuiltaan varsin pieniä. Kuitenkin olemme onnistuneet luomaan - tänä keväänä erityisesti Espoossa- ilmanlaadun joka vastaa lähinnä Pariisin ja Lontoon kaltaisia tasoja. Osasyynä lienee nastojen järjetön narskuttelu usein toukokuulle saakka "varmuuden vuoksi". Tämä ja katujen pölyisyys ylensäkkin aiheuttavat vakavan terveysuhan kaupuinkiemme asukkaille: Katupölyä mittaavat laitteet ovat osoittaneet että etenkin Espoossa katupölyn torjunta on epäonnistunut.

Huomattavasti suurempi naapuri, Helsinki on ainakin havaintojeni mukaan onnistunut vähentämään katupölyä huomattavasti; ovathan indeksit usein mm. vilkasliikenteisellä Mäkelänkadulla asteikolla "tyydyttävä" jopa ruuhka aikaan. Samaan aikaan muun muassa Länsiväylän varrella tai Leppävaarassa ollaan oltu asteikolla "välttävä" tai "huono" , luvattoman usein jopa "erittäin huono" . Tästä kärsivät myös lapsemme ja nuoremme jotka kulkevat paljon katutasolla. Olisi korkea aika laatia suunnitelmat aikaisempaan ja tehokkaampaan katujenpuhdistukseen. Ei ole vara jäädä odottelemaan sateita kuten taannoisessa Länsiväylässä kaupunkitekniikan tuotantopäälikkö Teemu Uusikauppila toivoi.(Länsiväylä 6.4) On vedottu yöpakkasiin. Eikö aamupäivällä vedellä käsitelty katu kuivu yöksi? Tätä jäin ihmettelemään. Ihmisten terveydellä ei tule leikitellä. Pyydänkin asioista vastaavia tahoja ryhtymään tositoimiin Helsingin tapaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        12
        3179
      2. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1811
      3. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

        Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
        Ikävä
        19
        1672
      4. En tullut, koska käytit päätäsi.

        Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
        Ikävä
        32
        1565
      5. Yksi "sometähti" vähemmän

        Ei tunnu missään.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        73
        1553
      6. Tuliko ikävä

        Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
        Ikävä
        23
        1511
      7. Saitko ne viestit

        Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
        Ikävä
        28
        1360
      8. Miten lasketaan?

        Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
        Haapavesi
        9
        1344
      9. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

        Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
        Ikävä
        11
        1284
      10. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

        Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
        Ikävä
        34
        1262
      Aihe