Miksi helmat ruostuu Pitäskös ottaa suojauskorkit irti

VOISINSUOJATA

Helmathan on tavallan tyhjiö tila,, kerääntyykös sinne niinsanottuna kosteutta vuosien kuluessa vaikka on ruostesuoja tulpatkin paikallaan ?? Kannattaakos tulppia joskus ottaa irti että ilma pääsisi kiertämää'n kunnolla esim kesäisin väliaikaisesti:,,,Mistä senkin tietää jos haluat suojata kotelot suojausaineella esim airosolilla...että onko siellä kosteutta vaikka helmat on päälle päin ihan kunnossa ei ruostetta :) helmat ne yleensä ensiksi menee puhki pohja ei niin .

7

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ertertertert

      Ainakin omassa autossani helmat ruostui puhki seuraavista syistä:

      -helman yläosassa oleva kumitiiviste oli kiinni klipseillä, joille oli porattu helmaan reijät. Ne ei tietenkään olleet vedenpitävät ja helman sisään meni vettä pikkuhiljaa
      -helman alaosassa olleet vedenpoistoreijät oli tukossa, ne oli ummessa tehtaan laitettua korikittiä vai mitä massaa se lieneekään

      Huomasin ongelman siinä vaiheessa kun sateen jälkeen helmassa vesi hölskyi. No, tilanne oli jo menetetty siinä vaiheessa.

    • JihuuMitäÄlykköjä

      Tyhjiö tila, hihii kerro tarkemmin tuosta ihmeestä.

    • wet.wet

      Olen huomannut, että naapurin naisen helmojen alle kertyy kosteutta silloin tällöin. Kunnon tuuletus ja helmojen nosto ei tunnu paljoa auttavan. :)) Tulppiin en ole viirtisnyt koskea!

      • surkeaYritysJälleen

        Voi kun onneton juttu, ei jatkoon.


    • Anonyymi

      Autonvalmistajat pitävät huolen siitä, että reilu kymmenen vuoden päästä ostosta helmat puhkeavat kukkaan sisältäpäin. Usein on jopa kuumavahaa vielä jäljellä, mutta se ei ole kiinni kynnyksen pohjassa.
      Kynnyksen alkupää ruostuu sisälokarin takaa, kun rapa makaa siellä. Reiät on hitsattava umpeen ja ja kynnyksien reiät myös. Sitten vain tippakannullinen öljyä niistä tuuletustulpista sisään.
      Kipot kynnyksen alle, niin öljy valuu pois . Ruostuminen on sitten pois päiväjärjestyksestä. Kesäksi voi takimmaiset tulpat ottaa pois, mutta harvoin niihin kynnyksiin vettä pääsee muualta, kuin sieltä etusisälokasuojan taakse ruostuneista reiistä.

      • Anonyymi

        Todella suurella tietämyksellä ja älyllä mietitty ohje. Voihan tippakannu.


      • Anonyymi

        kuin sieltä etusisälokasuojan taakse ruostuneista reiistä.<<<<<< Missä siellä muka reijät on ja jos on niissä on muovitulpat<< ainakin itselläni on tulpat jos ottaa vaikka sisälokarin ja kuraläpät pois ??


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe