Siilaisten joukkohaudasta nousi - pyhimys

Ikoninaihe

Konstantinopolin patriarkaatti julisti 2018 pyhiensä joukkoon suomalaisen henkilön. Kyseessä oli nyt Johannes Ilomantsilaisena tunnettava mies, joka kulki maallisen vaelluksensa nimellä Johannes Karhapää, ja kohtasi tiensä pään Joensuun suojeluskunnan teloituslaukauksiin Siilaisten metsässä keväällä 1918.

https://www.ort.fi/uutishuone/2018-11-30/pyha-marttyyri-ja-tunnustaja-johannes-ilomantsilainen-1884-1918

Johannes tuli ammutuksi yhdessä kapinallisiksi kenttäoikeudessa tuomittujen kanssa, mikä oli ilmeinen virhe - punakapinan kanssa hän ei ollut tekemisissä. Tuomioon vaikuttikin Joensuun suojeluskunnan johdon selkeä venäläis- ja ortodoksivihamielisyys, niin suomalainen kuin Karhapää taustaltaan olikin. Ryssävihan mustimpana ilmentymänä ammuttiin Siilaisilla vielä 14.4. 1918 myös 99 valikoitua Venäjän armeijan sotilasta.

Karhapään ruumis siirrettiin haudasta jo 1918 syksyllä omaisten toimesta. Montako muuta Karhapään kanssa teloitettua Siilaisen kankaalle jäi, siitä ei ole tietoa.

On koittamassa pääsiäinen 2019, ortodokseille tärkeä ylösnousemuksen juhla.
Karhapää "nousi haudastaan" tapahtuneen tragedian jälkeen, ja jälkeenpäin hänen maineensa on palautettu mitä kirkkaimmalla tavalla.

Jeesus ristillä, vierellään kaksi ryöväriä, se toinen hyvä, ja se toinen huonompi. Toinen heistä Jeesuksen mukaan korotettaisiin. Kuten kävi Johannekselle. Entä se toinen?

Mitä kuuluu "ryöväreille" joiden kanssa Johannes Ilomantsilainen jakoi kohtalonsa Siilaisten kylmällä hangella? Pitkäänkö kannamme kaunaamme heille?

Pitkäänkö täytyy heidän rangaistuksensa jatkua joensuulaiseen puistometsikköön heitettyinä?

Ylitse tämänkin pääsiäisen?

11

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nothingspecial

      eikö tuo liene ollut ihan tavan ukko

      • turhat_murhat

        Jokinhan siinä joensuun suojeluskuntalaisia pelotti kun kerran piti tappaa.
        Ortodoksinen uskontoko lie ollut isännille niin paha asia?
        Toisaalta täällä kun ei oikeita sisällissodan taisteluita juuri ollut, niin sotlaat ja suojeluskunta turhautuivat ja jotakin sodassa tehdäkseen huvikseen ampuivat 99 venäläistä ja omistakin ne mitkä ilkesivät jonkin tekosyyn nojalla.
        Siinä sen näkee suvaitsevaisuuden merkityksen. Ei kaikkea erilaista välttämättä tarvitsisi tappaa, jäisi vähemmän huonoja muistoja.


      • Punikinpojanpoika

        "Tavan ukkoja" meni todella paljon vuonna 1918. Semmoisiakin, joille ei tänä päivänä annettaisi edes sakkolappua.

        Sellaista kutsutaan sodaksi.

        Sitä en ymmärrä, miksi niiden muiden Siilaisille dumpattujen rangaistuksen pitää vieläkin jatkua. Murhaajatkin päästetään vankilasta 5-10 vuodessa.


    • punikitmultiin

      Ryssät tuki kaikki tuohon aikaan neuvostoliittoa. Petturi mikä petturi.

      • mualaisliiton

        fasistit tarvitsi punikkeja,
        rajan uralille siirtoon ja heimoveljiä vapauttamaan...


      • ei.petturi_ajan.uhri

        Mikä ihmeen ryssä? Karhapää oli supisuomalainen ilomantsilainen uskonnonopettaja, uskonnoltaan ortodoksi, jota tosin sen aikaiset ahdasmieliset "ryssänkirkoksi" kutsuivat, vaikka alkujuurethan ovat itä-roomassa konstantinopolissa.

        Mitä taas neuvostoliittoon tulee niin se ei ollut tuolloin vielä kunnolla syntynytkään ja nuo 99 sotilasta eri maista olivat täällä venäjän keisarikunnan armeijan jäljiltä, kas kun suomi kuului vielä muutama kuukausi aikaisemmin venäjän keisarikuntaan. Tokkopa nuo nyt olivat vielä bolshevismia ehtineet omaksua, kunhan tyhmien sotamiesten tavoin kulkivat virran mukana ja toivoivat pääsevänsä koteihinsa takaisin, venäjälle, viroon, puolaan, latviaan, liettuaan...

        Turha sinunkaan on toistaa enää samaa tuonaikaisten ihmisten tietämättömyyttä ja näkemyksetöntä asenteellisuutta, sitä joka juurikin johti noihin järjettömiin tekoihin ja ovat ikuinen tahra valkoisen suomen historiassa.


      • Anonyymi

        Harva onnistuu mahduttamaan kahteen riviin noin paljon typeryyttään.


    • tätiagain

      Sisällissota on häpeäpilkku maamme historiassa.

    • Anonyymi

      Jospa "Johannes Ilomantsilaisen" siivellä myös muut 1918 teloitetut viimein saisivat nousta puistohaudastaan?

    • Anonyymi

      Hyvää pääsiäistä kaikille pohjoiskarjalaisille.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe