Konstantinopolin patriarkaatti julisti 2018 pyhiensä joukkoon suomalaisen henkilön. Kyseessä oli nyt Johannes Ilomantsilaisena tunnettava mies, joka kulki maallisen vaelluksensa nimellä Johannes Karhapää, ja kohtasi tiensä pään Joensuun suojeluskunnan teloituslaukauksiin Siilaisten metsässä keväällä 1918.
https://www.ort.fi/uutishuone/2018-11-30/pyha-marttyyri-ja-tunnustaja-johannes-ilomantsilainen-1884-1918
Johannes tuli ammutuksi yhdessä kapinallisiksi kenttäoikeudessa tuomittujen kanssa, mikä oli ilmeinen virhe - punakapinan kanssa hän ei ollut tekemisissä. Tuomioon vaikuttikin Joensuun suojeluskunnan johdon selkeä venäläis- ja ortodoksivihamielisyys, niin suomalainen kuin Karhapää taustaltaan olikin. Ryssävihan mustimpana ilmentymänä ammuttiin Siilaisilla vielä 14.4. 1918 myös 99 valikoitua Venäjän armeijan sotilasta.
Karhapään ruumis siirrettiin haudasta jo 1918 syksyllä omaisten toimesta. Montako muuta Karhapään kanssa teloitettua Siilaisen kankaalle jäi, siitä ei ole tietoa.
On koittamassa pääsiäinen 2019, ortodokseille tärkeä ylösnousemuksen juhla.
Karhapää "nousi haudastaan" tapahtuneen tragedian jälkeen, ja jälkeenpäin hänen maineensa on palautettu mitä kirkkaimmalla tavalla.
Jeesus ristillä, vierellään kaksi ryöväriä, se toinen hyvä, ja se toinen huonompi. Toinen heistä Jeesuksen mukaan korotettaisiin. Kuten kävi Johannekselle. Entä se toinen?
Mitä kuuluu "ryöväreille" joiden kanssa Johannes Ilomantsilainen jakoi kohtalonsa Siilaisten kylmällä hangella? Pitkäänkö kannamme kaunaamme heille?
Pitkäänkö täytyy heidän rangaistuksensa jatkua joensuulaiseen puistometsikköön heitettyinä?
Ylitse tämänkin pääsiäisen?
Siilaisten joukkohaudasta nousi - pyhimys
11
237
Vastaukset 11
- nothingspecial
eikö tuo liene ollut ihan tavan ukko
- turhat_murhat
Jokinhan siinä joensuun suojeluskuntalaisia pelotti kun kerran piti tappaa.
Ortodoksinen uskontoko lie ollut isännille niin paha asia?
Toisaalta täällä kun ei oikeita sisällissodan taisteluita juuri ollut, niin sotlaat ja suojeluskunta turhautuivat ja jotakin sodassa tehdäkseen huvikseen ampuivat 99 venäläistä ja omistakin ne mitkä ilkesivät jonkin tekosyyn nojalla.
Siinä sen näkee suvaitsevaisuuden merkityksen. Ei kaikkea erilaista välttämättä tarvitsisi tappaa, jäisi vähemmän huonoja muistoja. - Punikinpojanpoika
"Tavan ukkoja" meni todella paljon vuonna 1918. Semmoisiakin, joille ei tänä päivänä annettaisi edes sakkolappua.
Sellaista kutsutaan sodaksi.
Sitä en ymmärrä, miksi niiden muiden Siilaisille dumpattujen rangaistuksen pitää vieläkin jatkua. Murhaajatkin päästetään vankilasta 5-10 vuodessa.
- punikitmultiin
Ryssät tuki kaikki tuohon aikaan neuvostoliittoa. Petturi mikä petturi.
- mualaisliiton
fasistit tarvitsi punikkeja,
rajan uralille siirtoon ja heimoveljiä vapauttamaan... - ei.petturi_ajan.uhri
Mikä ihmeen ryssä? Karhapää oli supisuomalainen ilomantsilainen uskonnonopettaja, uskonnoltaan ortodoksi, jota tosin sen aikaiset ahdasmieliset "ryssänkirkoksi" kutsuivat, vaikka alkujuurethan ovat itä-roomassa konstantinopolissa.
Mitä taas neuvostoliittoon tulee niin se ei ollut tuolloin vielä kunnolla syntynytkään ja nuo 99 sotilasta eri maista olivat täällä venäjän keisarikunnan armeijan jäljiltä, kas kun suomi kuului vielä muutama kuukausi aikaisemmin venäjän keisarikuntaan. Tokkopa nuo nyt olivat vielä bolshevismia ehtineet omaksua, kunhan tyhmien sotamiesten tavoin kulkivat virran mukana ja toivoivat pääsevänsä koteihinsa takaisin, venäjälle, viroon, puolaan, latviaan, liettuaan...
Turha sinunkaan on toistaa enää samaa tuonaikaisten ihmisten tietämättömyyttä ja näkemyksetöntä asenteellisuutta, sitä joka juurikin johti noihin järjettömiin tekoihin ja ovat ikuinen tahra valkoisen suomen historiassa. - Anonyymi
Harva onnistuu mahduttamaan kahteen riviin noin paljon typeryyttään.
- tätiagain
Sisällissota on häpeäpilkku maamme historiassa.
- Anonyymi
Jospa "Johannes Ilomantsilaisen" siivellä myös muut 1918 teloitetut viimein saisivat nousta puistohaudastaan?
- Anonyymi
Hyvää pääsiäistä kaikille pohjoiskarjalaisille.
- Anonyymi
Pohjois-Karjala sai paikallisen kuuluisuuden:
https://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/maakunta/item/203763
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3961590Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä26610392 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk78890Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28865- 54813
- 40789
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa74745- 65736
- 59725
- 57722