On aivan mahdollista, että kukaan ei halua lähteä Rinteen johtaman hallituksen matkaan, paitsi Li Andersson.
SDP:n voitto alle 18% äänimäärällä ja vain yhden edustajan keulalla on erittäin pieni. SDP:n kannatus pysyi suunnilleen samanlaisena kuin neljä vuotta sitten. Rinne itse sai vain muutamia tuhansia ääniä, kaukana muiden puoluejohtajien äänistä. Sanna Marin osaa puhua ympäristöstä ja perheiden hyvinvoinnista, Perhepolitiikka ja ympäristöasiat eivät ole kuitenkaan SDP:n yksinoikeus. Ne on osattu hoitaa neljän vuoden aikana ilman Rinnettä ja Marinia. Suomi on maailman onnellisin maa. Tuloerot ovat kaventuneet ja verotus pienentynyt, erityisesti pieni- ja keskituloisilta.
Voi olla, että Marin saa odottaa ministeripaikkaa vielä neljä vuotta. Silloin myös osaaminen ja yhteistyökyky ovat parantuneet. Totuus on, että ideologia ei elätä. Pitää olla realismia ja tekemisen meininkiä. Jarrumiehet ja -naiset eivät kehitä.
SDP:n voitto alle 18% äänimäärällä ja vain yhden edustajan keulalla on erittäin pieni. SDP:n kannatus pysyi suunnilleen samanlaisena kuin neljä vuotta sitten. Rinne itse sai vain muutamia tuhansia ääniä, kaukana muiden puoluejohtajien äänistä. Sanna Marin osaa puhua ympäristöstä ja perheiden hyvinvoinnista, Perhepolitiikka ja ympäristöasiat eivät ole kuitenkaan SDP:n yksinoikeus. Ne on osattu hoitaa neljän vuoden aikana ilman Rinnettä ja Marinia. Suomi on maailman onnellisin maa. Tuloerot ovat kaventuneet ja verotus pienentynyt, erityisesti pieni- ja keskituloisilta.
Voi olla, että Marin saa odottaa ministeripaikkaa vielä neljä vuotta. Silloin myös osaaminen ja yhteistyökyky ovat parantuneet. Totuus on, että ideologia ei elätä. Pitää olla realismia ja tekemisen meininkiä. Jarrumiehet ja -naiset eivät kehitä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Rkp+ja+vihreät+lähtevät+kenen+tahansa+kelkkaan+jos+saavat+jotain+omaan+pulkkaansa+millä+voivat+omilleen+valehdella+saaneensa+jotain+aikaiseksi+mikä+oikeuttaisi+sitten++tyhmiltä+ensi+vaaleissa+ääniä.Siihen+vielä+punikit+ja+sdp+niin+olisi+sellainen+hallitus+mikä+avaisi+koko+maapallolle+rajat+koska+"onhan+meillä+kato+varaa".
41,9%+kannatus+yhteensä+eikä+aivan+vielä+riitä,luojan+kiitos.
Veikkaan+että+valitettavasti+uusi+hallitus+tulee+olemaan+seuraavanlainen:++sdp,+kokoomus,vihreät+ja+rkp.
Uskomatonta,+mutta+Suomea+ei+pelasta+enää+mikään.+50,7%+kannatuksella+tämä+tuhon+kohortti+avaa+rajamme+holtittomalle+kansantuhoamiselle+ja+julkisen+talouden+romahduttamiselle.Juuri+sille+mitä+he+ovat+jokainen+ajaneet+jo+vuosikausia.Hyvinvointivaltiota+ollaan+purettu+jo+ainakin+15+vuotta.
_Halla-Jussin politiikkaan kuuluu hyvinvointivaltion purkaminen kokoomustakin innokkaammin.
Persuja ei ainakaan hallitukeen.
SDP duunareitten puolue joka ei anna katteettomia populistisia luppauksia siellä ei ole rötösherroja eikä omiin taskuihinsa kerääjiä kaikki toimivat tavallisen kansalaisen yhteiseksi hyväksi.
Rinne laittaa puolueille kysymyslistan hallitusneuvottelujen alustukseksi.
Onko listalla kolme tärkeätä pointtia:
1) Ammattiyhdistysliikkeen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden poistaminen (perustuslain vastainen).
2) SAK:n ja muiden ei-yleishyödyllisten yhdistysten verovapauden poistaminen (verokannan laajentaminen).
3) Poliittisten lakkojen kieltäminen (yhteiskuntarauhalle suuri uhka).
Demokratia ei ole itsestään selvyys. Sitä on vaalittava ja kehitettävä.
Ei muut puolueet hyväksyisi näitä.
Demokratiaan kuuluu lakko-oikeus. Persut voisi sen hyväksyä kaiken kieltämisinnossaan.
Etkö voisi jo mennä sinne kotikompostiisi kommentoimaan. Olet selvästi pahan kerran vinoutunut.
Oletko perusporvari aivan tosissasi.
SDP on ilmoittanut että ei mahdu samaan hallitukseen PS:n kanssa.
Siitä pitäisi lähteä että moinen asenne ei kuulu demokratiaan.
Jos jo ennalta, ennen neuvottelua ilmoittaa että joku puolue ei
mahdu samaan pöytään, niin ilmoittajapuolue pitää sulkea
hallitusneuvottelujen ulkopuolelle.
Kun on lukenut Halla-Jussin twiittejä, niin olisi ihmeellistä, jos joku haluaisi tehdä yhteistyötä tälläisen niljakkeen kanssa.
Suurin osa persujen äänestäjistä luulee, että persut ovat köyhien puolella, vaikka todellisuus on päinvastaista.
SDP:n Al-Taee: Olen eri mieltä itseni kanssa.
Kaikkeen se demari pystyy, on ne lahjakkaita :D
Turvansoitto ei poista faktoja jussin twiiteistä vaikka vassari kuinka vielä kyynelehtisi siihen päälle.
Halla-Jussin arvomaailmaan sopii raiskaukset ja myös vihamielisyys pienituloisia ja saatikka työttömiä kohtaan.
Mikään puolue ei hyväksy raiskauksia ja pääpoistoja. (säähä lapsellisias skriivaat)
Korkeintaan persut toivoo niitä, koska se on heidän ainoa toivonsa saada kannatusta.
Kyyneesi ovat makeita, vassari.
Jos olen eri mieltä itseni kanssa, pääsenkö eläkkeelle?
Katsoin peruskarttaa, nykyistä maastokarttaa, vuodelta 1991. Suomi oli rakennettu
melkein valmiiksi Neuvostoliiton hajotessa. Vaikea selittää tätä, olenhan porvari.
Kepulaiset on kyllä tyhmiä jos tuossa tilanteessa lähtevät vasemmiston persehuoraksi hallitukseen. Kokoomus taas ei suostu juuri mihinkään mitä mahdollinen muu hallitus kaavailee.
Persut taas ei demareille kelpaa, sääli että kehitysmaamuslimit on demareille niin tärkeitä että se menee kaiken edelle.
Jotenkin luulen että demareiden johdolla ei hallitusta synny.
Rinne+ei+ole+pätevä+pääministeriksi.+
Muutos,+jota+Rinne+puheessaan+uhosi+tarkoittaa+muutosta+naisten+osuuden+lisääntymisenä+ja+uusia+jäseniä,40%+porukasta+vaihtui!+SDP+ei+johtanut+muutosta.+Se+sai+vaatimattomasti+vain+yhden+paikan+enemmän+kuin+seuraavaksi+tullut+persut+ja+Kokoomus+ei+ollut+kaukana+sekään.+
SDP:n+kannatuksen+muutos+oli+niukka.+Kansa+tiesi,+että+demarit+antoivat+tyhjiä+lupauksia+ja+mustamaalaasivat+tahallaan+hyvää+hallitusta.+Rekrytoivat+jopa+SAK:n+lakkoilemaan+hallitusta+vastaan.+Törkeää!!!+
Hallitus+onnistui+loistavasti,+koska+neljä+viidestä+tavoitteesta+toteutui+ja+vain+yksi+jäi+toteutumatta,+sekin+SDP:n+kampittamisen+takia.+Se+oli+törkeää.+
Puolue,+joka+ei+halua+edistää+yhteistä+hyvää+ei+ole+sopiva+hallitukseen.+SDP+ei+ole.+Puhetta+riittää,+mutta+teot+kertovat+muuta.