D-vitamiini suihkeet

Dmies

Suuhun suihkautettavista d-vitamiineista ei ole paljoa kokemuksia. Onko täällä ketään käyttäjää ja kokemuksia vs pillerit vs tipat? Ja tuleeko muille d-vitamiinilisistä fyysisiä tai henkisiä oireita tai että olisit yliherkkä d-vitskulle?

Itsellä tulee pillereistä(öljyssä sekä kalkki) sekä tipoista hieman huono-olo maha kipua(ripuli) ahdistusta pää menee sumuun eikä ajatus juokse väsymys agressiivinen olo, niin päätin kokeilla suuhun suihkautettavia d-vitamiineja. Testiin pääty SOS Healt D4000 100mikrog ja Nordic Healt Dlux 3000 75mikrog. Näiden vaikutus tuntuu melko nopeasti "virtapiikkinä" ilman mitään fyysisiä oireita. Alkuun unet oli hieman hakusessa ja iltaisin ahdisti enemmän ja hermo oli tiukalla, mutta nyt nämäkin ovat tasoittuneet 2kk jälkeen. Olen ollut aina yliherkkä d-vitamiinille ja niistä on ollut enemmän haittaa kuin hyötyä, niin en ole edes syönyt d-vitskua.

Labroista selvisi 2kk sitten, että minulla oli d-vitamiinin puutos tila: 25nmol/l, kun selviteltiin vetämätöntä oloa, haluttomuutta, lievä ahdistus/masennus, huonoa unta jne. En sano että d-suihkeet on ollut itselle ihme parannus, mutta olo on kyllä 10 kertaa ehyempi ja jaksavampi, eikä jalat ole "lyijjyä" ja sängystäkin pääsee ylös kohtuu helposti. Kohta pääseen kontrolliin niin näkee miten tasoni on noussut suihkeilla. Jos jotain negatiivista pitää suihkeista sanoa niin niihin jää "koukkuun". Jos en ota aamulla suihkausta niin päivä ei jotenkin käynnisty ja olo on vähän vaisu ja pää jumissa, sama kuin jäisi aamukahvi juomatta. Muita vitamiineja en syö, mutta silloin tällöin otan omega3, jos kalaa ei tule syötyä. Muuten ruokavalion on normaalin tasapainoinen ja liikuntaa harrastan säännöllisesti. Alkoa harvoin ja oon savuton.

0

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

        Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
        Maailman menoa
        21
        2644
      2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

        Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
        Maailman menoa
        104
        2554
      3. Miten kauan sulla menisi

        Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
        Ikävä
        202
        1374
      4. Miksi me oikein

        Rakastuttiin?
        Ikävä
        94
        1281
      5. Kaivattusi silmin

        Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
        Ikävä
        122
        1266
      6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

        ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
        Maailman menoa
        304
        1240
      7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

        Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
        Perussuomalaiset
        21
        1000
      8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
        Suomussalmi
        12
        977
      9. Martina ja Matias

        Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        211
        969
      10. Millaisia tunteita

        Sinulla on minua kohtaan?
        Ikävä
        60
        897
      Aihe