Onko kivaa ?

mietiijän

Onko siellä Savonlinnassa kivaa ?

16

76

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tottakai! Kysy vaan miten kivaa:)

    • Anonyymi

      Täällä on ainakin yhtä kivaa kuin siellä Enonkoskella.

    • Anonyymi

      Kyllä vuan palleja kynsittää, sanos hupperti juuvalaine.

    • Anonyymi

      Mittee työ teette siellä Ääslinnassa, vieläkö lörtsyt ja lihikset maistuu samalta, kun 1970-luvun alussa ? Entäpä onko kiekkoporukka Sapko pärjänny ? Vieläkö ne vanhat laivat liikennöi ja kuskaavat turisteja ?

    • Anonyymi

      Kivvaahan tiällä kepusensuuri-Savonlinnassa, elellään tätä hiljaiselova vanahaan malliin! Tuas lopettaa yks vuatekaappa Olavinkatulla, joten suahaan lissee tyhjiä ikkunoita kateltavaks. Välillä käyvään nuapurikaapunneissa kaapunti-ilimoo haistelemassa. Ylhuomenna tulloo kylläki Savonlinnaanki paaljon kauppiaita ... torille, että sinnehän myös sitte kaikki rinkelin ostoon ja tinkimään. Kevätkii on kauneimmillaan, niin mikäs tässä ku olla möllöttää ...

    • Anonyymi

      Poistetuista kirjoituksista päätellen edelleenkin yhtä kivaa - suut suppuun suljettu pikkuruinen (vielä) kaupunki!

    • Anonyymi

      Kivahan täällä, ei ole ruuhkia eikä jonoja torikioskilla. Venepaikkojakin alkaa saada paremmin. Vuokra asuntojakin on mistä valita, ja jos haluat ostaa oman niin hinnat tippuneet roimasti.
      Kaupungin viraistoistakin alkaa olla otettu löysät pois, joutavat lähteneet. Tietkin vetää, ei tarvii seistä siltajonossa. Olavin katu on hiljainen ja aukea, vain pöly tupruaa. Kesäterassejakin on muutama, järkevästi keskitetty missä ihmiset tapaavat toisiaan.
      Mukaavaahan täällä alkaa olla, elikkä paranemaan päin.
      Toista oli neljäkymmentä vuotta sitten, kun ei meinannut saada vuokra asuntoa mistään.
      Tottin paariinkin jonot, samoin Seurahuoneelle, Kierikan laiva täys ja Mustan pässin ovessa roikkui ensimmäiset heti aamu kymmeneltä.

    • Anonyymi

      Joo, 40 vuotta sitten Savonlinnassa oli vielä monenikäisiä ihmisiä ja sen myötä elämää, siis toimiva kaupunki. Niin vaatteet kuin kengätkin sai ostettua Savonlinnasta ja porukoita riitti kuppiloihin ja kulkikohan ihan julkinen liikennekin kaupunkimaiseen tapaan iltaisin.
      Voisi olla tänäänkin, mutta kun puuttuu ne ostavat ja palveluita käyttävät nuoret aikuiset ihmiset, niin hiljaiseksi vetää ... yrittäjätkin. Kiitämme keskustalaista kaupungin johtoa!

      Nyt on sitten vuokrallekin tarpeeksi asuntoja, kun vaan löytyisi vuokraajia, siis palkallaan oikeasti toimeentulevia lapsiperheitä, jotka haluavat asua autioituneessa pikkukaupungissa.

    • Anonyymi

      Kivaahan täällä on asua kaikessa rauhassa. Ei ole liikenneruuhkia eikä enää avattavaa siltaakaan. Tori on kesällä Suomen kansainvälisin paikka. Ihmiset täällä ovat mukavan avoimia ja myönteisessä mielessä uteliaita. Lanttusupikkaat ovat herkullisia. Eläke juoksee tilille joka kuukausi. Jos haluaa välillä käydä haistelemassa muunlaista ilmaa niin täältä pääsee lähtemään sekä linja-autolla, junalla että lentokoneella. Kesäisin myös laivalla. Mitäpä sitä ihminen muuta kaipaisikaan?

    • Anonyymi

      Ihan kivaa olisi, jos tuo Olavinkatu olisi rempattu niin, että siinä sopisi isompikin auto kunnolla ajamaan. Ei toivoakaan, että kaksi autoa sopisi pitkälläsilalla vierekkäin. Kukahan tuon suden on suunnitellut? Toinen häpeäpilkku on parkkipaikka ainoan nähtävyyden, Olavinlinnan, lähellä. Ei luulisi vuonna 2019 olevan mahdottomuus laittaa se vihdoin kuntoon.

      • Anonyymi

        Ei kai yksikaistaisella sillalla tarvitsekaan kahta autoa rinnakkain mahtua.
        Se levennys on bussipysäkki eikä kaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kai yksikaistaisella sillalla tarvitsekaan kahta autoa rinnakkain mahtua.
        Se levennys on bussipysäkki eikä kaista.

        Olipa mikä hyvänsä, mutta huonosti on suunniteltu!! Kuolevan kaupungin vaatimaton, kapea ja ahdas katu! Toisaalta siinä kyllä nykypäivän muutama köröttelijä mahtuu sukkuloimaan, ei ole enää liikkujiakaan.


    • Anonyymi

      Surullisen rauhallista, vähän niin kuin hautausmaalla hiljaista ja autiota. Hyvin sopii köpöttelemään rollaattorinkin kanssa. Tuntuu olevan moni paikka pannut pillit pussiin väen vähyydessä.

    • Anonyymi
    • Oikein mukavaa. Istun timanttikasan päällä.

    • Anonyymi

      Onhan täällä ihan kivaa - täällä on näemmä paljon pelkästään omaan napaansa tuijottavia savonlinnaisia, joille on aivan sama miten kaupungilla menee, kunhan vaan omat palvelut ja oma hyvinvointi kukoistavat. Jokainenhan tulee omalla tavallaan autuaaksi ... ja voiskentelee hvyin, joten mitäs niistä muista kaupunkilaisista väliä!
      Kukaan hyvinvointiansa rehentelevä ei kuitenkaan pystyisi nautiskelemaan Savonlinnassa olostansa ilman muita veronmaksajia - se olisi kuitenkin aina hyvä muistaa!!!
      Meitä on moneen junaan ja niitä setelien heiluttajiakin ... jää väkisinkin asemalle.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      60
      513
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe