Onko joku käynyt Kale- kukkulalla?

Anonyymi

Olemme kuulleet että sieltä näkee kauaksi.
En kyllä tiedä mitä hyötyä tuosta nyt sitten olisi.

Oletteko menneet sinne kävellen, onko siellä talvella lunta kun se on kai vuoristoakin? Kaikki asiallinen tieto kiinnostaa.

10

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kappadologian kiertomatka on kiva jos haluaa nähdä kulta- matto- ja nahkatakkikauppoja.
      Aamulla jo herätetään ja sitten taas pakataan ja mennään pussilla uusiin kulta- matto- ja nahkakauppoihin.
      Jollet mitään osta niin opas murjottaa ja kertoo kuinka kurjalla palkalla hän työtään tekee.
      Välillä kerätään kolehtia pussikuski Ahmetille ja sitten pitää maksaa että saa vesipullohuikkasen

      Viikon matkalla näette satoja kulta- matto- ja nahkakauppoja. Se on kivaa.

    • Anonyymi

      Kalelle pääsee kävellen hyvin ja sopii kuntoilu kohteeksi ja sieltä löytyy joitan käsityöläiskauppiaita.
      Slalomeita sinne on turha vetää, se ei ole laskettelukeskus vaan historiallisesti merkittävä linnake joka on ollut käytössä usealla Välimeren kansalla ja jopa ristitetkiläisillä. Myös hyvät näköalat.
      Laskettelukeskus löytyy Taurusvuoristosta jos lunta on ikävä.
      Sieltä joskus haetaan sitä rekoilla ja lasketaan paikallisten koululaisten iloksi sataman tuntumaan joulunaikoihin.

      • Anonyymi

        Uudella köysiradalla myös . Kiva kokemus.


    • Anonyymi

      Kai vuoristoakin eli aloittaja ei tunne yhtään Alanyaa. Mee ruotsin homo laivalle niin opit tietään B rapun

      • Mene sinä takaisin alakouluun suomen kieltä ja sen kirjoitusta opettelemaan.


    • Anonyymi

      Kale kukkula on näkemisen arvoinen. Taksilla pääsee ylös ja sit kävellen alas esimerkiksi. Suosittelen. Hienot näkymät koko Alanyaan.

    • Anonyymi

      Teleferik kabiinihissillä pääsee ylös sekä alas. Ala-asema Kleopatran rannalla. Taisi maksaa meno-paluu 20 liiraa. Itse menin Teleferikillä ylös ja kävelin alas, koska tie alas tulee satamaan, eli itäiselle puolelle, missä myös hotellini sijaitsi.

      • Anonyymi

        Hieno tarina. Kiitos tästä. Tulin niin hyvälle mielelle, kun pääsit hotelliisi Kalen kautta kävellen.


    • Anonyymi

      Kale kukkulalle menty joskus ylös taksilla katselemaan auringonlaskua ja tultu sieltä kävellen takaisin. Alaspäin tullessa tehty ostoksia käsitöitä myyviltä mummoilta. Matkan varrella istuttu ravintolaan syömään ja katselemaan maisemia alas kaupunkiin. Hienot näkymät kun ilta pimenee. Kannattaa mennä.

      • Anonyymi

        Me ostimme mummuilta villapipot- ja sukat sekä pöytäliinoja. Aino osti hienon kurpitsalampun.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      141
      4329
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      38
      2500
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2157
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      23
      1214
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1092
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      59
      1047
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      37
      954
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      926
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      48
      869
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      104
      835
    Aihe