Olemme kuulleet että sieltä näkee kauaksi.
En kyllä tiedä mitä hyötyä tuosta nyt sitten olisi.
Oletteko menneet sinne kävellen, onko siellä talvella lunta kun se on kai vuoristoakin? Kaikki asiallinen tieto kiinnostaa.
Onko joku käynyt Kale- kukkulalla?
10
252
Vastaukset
- Anonyymi
Kappadologian kiertomatka on kiva jos haluaa nähdä kulta- matto- ja nahkatakkikauppoja.
Aamulla jo herätetään ja sitten taas pakataan ja mennään pussilla uusiin kulta- matto- ja nahkakauppoihin.
Jollet mitään osta niin opas murjottaa ja kertoo kuinka kurjalla palkalla hän työtään tekee.
Välillä kerätään kolehtia pussikuski Ahmetille ja sitten pitää maksaa että saa vesipullohuikkasen
Viikon matkalla näette satoja kulta- matto- ja nahkakauppoja. Se on kivaa. - Anonyymi
Kalelle pääsee kävellen hyvin ja sopii kuntoilu kohteeksi ja sieltä löytyy joitan käsityöläiskauppiaita.
Slalomeita sinne on turha vetää, se ei ole laskettelukeskus vaan historiallisesti merkittävä linnake joka on ollut käytössä usealla Välimeren kansalla ja jopa ristitetkiläisillä. Myös hyvät näköalat.
Laskettelukeskus löytyy Taurusvuoristosta jos lunta on ikävä.
Sieltä joskus haetaan sitä rekoilla ja lasketaan paikallisten koululaisten iloksi sataman tuntumaan joulunaikoihin.- Anonyymi
Uudella köysiradalla myös . Kiva kokemus.
- Anonyymi
Kai vuoristoakin eli aloittaja ei tunne yhtään Alanyaa. Mee ruotsin homo laivalle niin opit tietään B rapun
- Anonyymi
Kale kukkula on näkemisen arvoinen. Taksilla pääsee ylös ja sit kävellen alas esimerkiksi. Suosittelen. Hienot näkymät koko Alanyaan.
- Anonyymi
Teleferik kabiinihissillä pääsee ylös sekä alas. Ala-asema Kleopatran rannalla. Taisi maksaa meno-paluu 20 liiraa. Itse menin Teleferikillä ylös ja kävelin alas, koska tie alas tulee satamaan, eli itäiselle puolelle, missä myös hotellini sijaitsi.
- Anonyymi
Hieno tarina. Kiitos tästä. Tulin niin hyvälle mielelle, kun pääsit hotelliisi Kalen kautta kävellen.
- Anonyymi
Kale kukkulalle menty joskus ylös taksilla katselemaan auringonlaskua ja tultu sieltä kävellen takaisin. Alaspäin tullessa tehty ostoksia käsitöitä myyviltä mummoilta. Matkan varrella istuttu ravintolaan syömään ja katselemaan maisemia alas kaupunkiin. Hienot näkymät kun ilta pimenee. Kannattaa mennä.
- Anonyymi
Me ostimme mummuilta villapipot- ja sukat sekä pöytäliinoja. Aino osti hienon kurpitsalampun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1063190
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on942451- 242006
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221540Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291510Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151425Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26927- 87922
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62856Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799