Asuntomarkkinoilla näkyy käännettä parempaan

Anonyymi

Kevät tuo asuntokauppaan valoa ja kaikki mittarit ovat nyt selkeästi paremmat kuin kolme kuukautta sitten, sanoo Suomen Kiinteistönvälittäjät ry:n (SKVL) toimitusjohtaja Jussi Mannerberg.

– Pääkaupunkiseutu ja Turun seutu ovat selkeimmät nousujohteiset paikkakunnat. 77 prosenttia SKVL:n jäsenvälittäjistä uskoo, että kerrostaloasuntojen kysyntä nousee tai pysyy ennallaan, Mannerberg jatkaa.

https://www.turkulainen.fi/artikkeli/763971-asuntomarkkinoissa-nakyy-selva-kaanne-parempaan-alkuvuosi-oli-myos-odotettua

4

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En jaksa lukea, mutta kuten tuossa jo sanottiin, kevät lisää kysyntää. Jos siis haluaa johonkin verrata, niin keväät vaikkapa vuodesta 2015 olisivat hyvä vertailukohta. Ei vuoden alku.

      Kas kun ei syksyyn verrannut. Olisi varmaan saanut vielä paremmat prosentit. Surullista, kun välittäjät turvautuvat rommaritaktiikkaan.

    • Anonyymi

      Hehheh :)
      Sijoittajat eivät ole ostaneet yhtään mitään enää vähään aikaan.
      Eikä yksityisillä asunnonostajilla ole kummoisesti varaa ostella kasvukeskuksista ylihintaisia.
      Lainaraha on miltei ilmaista mutta sehän ei tarkoita, että olisi varaa ostaa vaikka rahoitusta saisikin.

    • Anonyymi

      Kerrostaloihin halutaan vain valikoituja asukkaita, eikä niihin hyväksytä parveketupakoitsijoita edes lasitetuille parvekkeille. Vaikka sitä ei olisi taloyhtiön järjestyssäännöissä kiellettykään, niin kuka lähtee kuuntelemaan naapurien urputusta. Tämä vaikuttaa asuntokauppaan selvästi, kun Suomi ei kuitenkaan ole vielä savuton maa. Mutta saavatpahan kerrostalojen asukkaat olla onnellisia tästä kehityksestä, viis siitä vaikka asunnot eivät mene kaupaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe