Kuopiossa 6–7. huhtikuuta järjestetyt Itä-Suomen nuortenpäivät keräsivät seuravieraita lähipaikkakunnilta.
Ohjelma alkoi lauantaina pidetyllä viikkomessulla Männistön Pyhän Johanneksen kirkossa. Messun liturgina toimi Pauli Soranta, ja saarnan piti Tapani Kirsilä. Kirkossa lauloi kuopiolaisista nuorista koottu sekakuoro.
Illan puheenvuoron piti Kauko Ylikärppä aiheesta Meille annettu tehtävä. Kuopion rauhanyhdistyksellä pidetty puheenvuoro oli kuunneltavissa myös netin välityksellä.
Puheenvuorossaan Ylikärppä käsitteli Raamatun osoittamia tehtäviä. Hän otti esille esimerkkejä, miten uskovainen näkyy maailmassa valona ja suolana.
Samanarvoisina ihmisinä
Ensimmäisen esimerkin Ylikärppä otti seurustelukulttuurista. Ylikärppä totesi, että uskovaisen on luontevaa hakea aviopuolisoa toisten uskovaisten keskuudesta: yhteinen ajatusmaailma ja arvot luovat pohjaa lujalle liitolle. Erot voivat olla suuria Jumalan lasten ja maailman ihmisten välillä.
– Aviopuolison etsinnässä Tinder ei ole uskovaisen työkalu, Ylikärppä totesi.
Alustaja kiinnitti huomiota myös siihen, että kaikille ei puolisoa suoda.
– Jumala, joka on kaikkivaltias, tietää ja näkee kaiken: sen, kenen tehtävä on olla avioliitossa – ja senkin, jolle on antanut toisenlaisen tehtävän. Tehtävästä riippumatta olemme kaikki samanarvoisia Jumalan silmissä.
Lähemmäksi Jumalaa
Internet herättää jatkuvasti keskustelua.
– Esimerkiksi pelaamisen suhteen kodeissa voi syntyä riitatilanteita, kun vanhemmat eivät ole varmoja, miten suhtautua nuoren vapaa-ajanviettoon, Ylikärppä sanoi.
Puhuessaan internetin sisällöstä Ylikärppä totesi, että vaikka on olemassa selkeästi vahingollista ja selkeästi hyvää sisältöä, on olemassa sellaista, mikä herättää mielipiteitä suuntaan ja toiseen.
– Viekö tämänlainen sisältö meitä pois Jumalasta ja uskovaisten joukosta, Ylikärppä ohjeisti kysymään.
Hiljaista lähetystyötä
Alustuksessa käsiteltiin myös Jeesuksen antamaa lähetyskäskyä, jota uskovaiset tekevät varsinaisen lähetystyön lisäksi hiljaisemmalla tavalla.
– Uskovainen nuori voi jo pelkällä käytöksellään puhutella maailman ihmisiä.
Ylikärppä halusi muistuttaa, että kaikille on annettu erilaisia lahjoja.
– Koska olemme kaikki osana Kristus-ruumista, palvelemme seurakuntaa omilla lahjoillamme, ja kuten eri ruumiinjäsenet, ei yksi voi korvata toisen tehtävää.
– Siksi meidän tulisi käyttää niitä rohkeasti ja totuudessa pysyen.
Rakastakaa toisianne
Yksi tehtävä liittyi Ylikärpän mukaan Jeesuksen opetukseen: ”Kaikki minkä te tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää se heille” (Matt. 7:12). Jäähyväispuheessaan Jeesus antoi myös uuden käskyn: ”rakastakaa toisianne” (Joh. 13:34).
Ylikärppä selvensi sitä, miten rakkauden henki on läsnä myös niin sanotussa Kristuksen kirkkolaissa:
– Langenneen veljen tai sisaren asioita ei lähdetä levittämään, vaan tarkoitus on tarjota evankeliumia ensiksi kahden kesken.
Armo ja armollisuus tulisi näkyä myös uskonsa kieltäneen kohdalla.
– Vaikka joku läheinen olisi lähtenyt Jumalan valtakunnasta, hänellekin tulisi osoittaa armoa.
Tapio Moilanen
Käytöskin voi puhutella
4
455
Vastaukset
- Anonyymi
Kiesus kuoli parituhatta vuotta sitten. Vasta LerssiLarssin seuraajat ovat päässeet taivaaseen. Etelä-Suomesta oleva entinen tennismestarikin on vailla mahdollisuuksia. Vaikka omistaa myös viidakkoveitsen.
- Anonyymi
Tuo jumalanpilkkaaja Melperi oli Päijät-Hämeestä. Olisi hänellä armonaikana ollut mahdollisuus tarttua Jumalan armoon.
Olisikohan tuosta jutusta saanut vielä ympäripyöreämmän ja maailmoja syleilevämmän? Kai mainittu Ali-, Sivu- tai Ylikärppä muisti Internet-esityksissään valistaa nuorisoa IPv6:n eduista IPv4:ään nähden?
- Anonyymi
Kuinkahan monta sataa vuotta menee vielä ennekuin tämä lestajoukko liikahtaa Raamattuun päin edes siinä asiassa, että lakkaavat puhumasta omasta joukostaan Jumalan valtakuntana, mitä itse mahdatte luulla asian tiimoilta?!
Onko se nuin ylivoimaisen vaikeaa tutkia mitä Raamattu aiheesta ilmoittaa ja ojentua sen mukaan, olisko se alakoulutasoinen yhtälö mahdollista ratkaista vaikka siellä nuortenpäivillä, olisko?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096926Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1034628L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473908TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133304Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6651958- 661308
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2091296- 91279
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481240