Käytöskin voi puhutella

Anonyymi

Kuopiossa 6–7. huhtikuuta järjestetyt Itä-Suomen nuortenpäivät keräsivät seuravieraita lähipaikkakunnilta.
Ohjelma alkoi lauantaina pidetyllä viikkomessulla Männistön Pyhän Johanneksen kirkossa. Messun liturgina toimi Pauli Soranta, ja saarnan piti Tapani Kirsilä. Kirkossa lauloi kuopiolaisista nuorista koottu sekakuoro.

Illan puheenvuoron piti Kauko Ylikärppä aiheesta Meille annettu tehtävä. Kuopion rauhanyhdistyksellä pidetty puheenvuoro oli kuunneltavissa myös netin välityksellä.

Puheenvuorossaan Ylikärppä käsitteli Raamatun osoittamia tehtäviä. Hän otti esille esimerkkejä, miten uskovainen näkyy maailmassa valona ja suolana.

Samanarvoisina ihmisinä

Ensimmäisen esimerkin Ylikärppä otti seurustelukulttuurista. Ylikärppä totesi, että uskovaisen on luontevaa hakea aviopuolisoa toisten uskovaisten keskuudesta: yhteinen ajatusmaailma ja arvot luovat pohjaa lujalle liitolle. Erot voivat olla suuria Jumalan lasten ja maailman ihmisten välillä.

– Aviopuolison etsinnässä Tinder ei ole uskovaisen työkalu, Ylikärppä totesi.

Alustaja kiinnitti huomiota myös siihen, että kaikille ei puolisoa suoda.

– Jumala, joka on kaikkivaltias, tietää ja näkee kaiken: sen, kenen tehtävä on olla avioliitossa – ja senkin, jolle on antanut toisenlaisen tehtävän. Tehtävästä riippumatta olemme kaikki samanarvoisia Jumalan silmissä.

Lähemmäksi Jumalaa

Internet herättää jatkuvasti keskustelua.

– Esimerkiksi pelaamisen suhteen kodeissa voi syntyä riitatilanteita, kun vanhemmat eivät ole varmoja, miten suhtautua nuoren vapaa-ajanviettoon, Ylikärppä sanoi.

Puhuessaan internetin sisällöstä Ylikärppä totesi, että vaikka on olemassa selkeästi vahingollista ja selkeästi hyvää sisältöä, on olemassa sellaista, mikä herättää mielipiteitä suuntaan ja toiseen.

– Viekö tämänlainen sisältö meitä pois Jumalasta ja uskovaisten joukosta, Ylikärppä ohjeisti kysymään.

Hiljaista lähetystyötä

Alustuksessa käsiteltiin myös Jeesuksen antamaa lähetyskäskyä, jota uskovaiset tekevät varsinaisen lähetystyön lisäksi hiljaisemmalla tavalla.

– Uskovainen nuori voi jo pelkällä käytöksellään puhutella maailman ihmisiä.

Ylikärppä halusi muistuttaa, että kaikille on annettu erilaisia lahjoja.

– Koska olemme kaikki osana Kristus-ruumista, palvelemme seurakuntaa omilla lahjoillamme, ja kuten eri ruumiinjäsenet, ei yksi voi korvata toisen tehtävää.

– Siksi meidän tulisi käyttää niitä rohkeasti ja totuudessa pysyen.

Rakastakaa toisianne

Yksi tehtävä liittyi Ylikärpän mukaan Jeesuksen opetukseen: ”Kaikki minkä te tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää se heille” (Matt. 7:12). Jäähyväispuheessaan Jeesus antoi myös uuden käskyn: ”rakastakaa toisianne” (Joh. 13:34).

Ylikärppä selvensi sitä, miten rakkauden henki on läsnä myös niin sanotussa Kristuksen kirkkolaissa:

– Langenneen veljen tai sisaren asioita ei lähdetä levittämään, vaan tarkoitus on tarjota evankeliumia ensiksi kahden kesken.

Armo ja armollisuus tulisi näkyä myös uskonsa kieltäneen kohdalla.

– Vaikka joku läheinen olisi lähtenyt Jumalan valtakunnasta, hänellekin tulisi osoittaa armoa.

Tapio Moilanen

4

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiesus kuoli parituhatta vuotta sitten. Vasta LerssiLarssin seuraajat ovat päässeet taivaaseen. Etelä-Suomesta oleva entinen tennismestarikin on vailla mahdollisuuksia. Vaikka omistaa myös viidakkoveitsen.

      • Anonyymi

        Tuo jumalanpilkkaaja Melperi oli Päijät-Hämeestä. Olisi hänellä armonaikana ollut mahdollisuus tarttua Jumalan armoon.


    • kunhan_taas_kysyn

      Olisikohan tuosta jutusta saanut vielä ympäripyöreämmän ja maailmoja syleilevämmän? Kai mainittu Ali-, Sivu- tai Ylikärppä muisti Internet-esityksissään valistaa nuorisoa IPv6:n eduista IPv4:ään nähden?

    • Anonyymi

      Kuinkahan monta sataa vuotta menee vielä ennekuin tämä lestajoukko liikahtaa Raamattuun päin edes siinä asiassa, että lakkaavat puhumasta omasta joukostaan Jumalan valtakuntana, mitä itse mahdatte luulla asian tiimoilta?!

      Onko se nuin ylivoimaisen vaikeaa tutkia mitä Raamattu aiheesta ilmoittaa ja ojentua sen mukaan, olisko se alakoulutasoinen yhtälö mahdollista ratkaista vaikka siellä nuortenpäivillä, olisko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2308
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      48
      1367
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe