Wifi Lubuntussa

Anonyymi

No nyt on ongelma. Asensin Lubuntun Dellin pikkuläppäriin,, mutta wlan merkkivalo palaa eikä sitä saa pois näppäimestä. Saako sen pois jollain komennolla? Ei se tietysti haittaa kun ei ota wlania käyttöön verkkoasetuksissa.

14

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BIOS:in asetuksista voi mahdollisesti ottaa Wlanin kokonaan pois käytöstä, kun et sitä kerran tarvitse. Katso Dellin käyttöohjeesta neuvoja.

    • Anonyymi

      Muistaakseni Fn f2

    • Anonyymi

      Kiitti, pitää kokeilla kumpaakin keinoa.

    • Anonyymi

      Kokemattoman käyttäjän ei kannata mennä sorkkimaan biosin asetuksia ollenkaan.
      Kuten nimimerkki Anonyymi jo sanoikin niin näppäimillä Fn f2
      saa wifin päälle ja pois Dellin koneissa.

    • Anonyymi

      Ei se kokematon koskaan opi mitään, jos ei mene sorkkimaan. Ei siellä nyt mitä vaan voi tehdä, mutta moralisointi on ihan turhaa. Miten saat jonkun uuden distron koneelle, jos BIOS asetukset on päin seiniä.
      Kiitti edelleen vinkin antajille, mutta jos ei ole mitään vinkkiä niin voi olla hiljaa. Ei täällä kyseltäis jos tiedettäis.

      • Anonyymi

        Jos asetukset on päin seiniä niin parasta kun annat jonkun osaavan asentaa koneelle windowsin. Tai helpompaa kun ostat uuden koneen, niissähän on windowsit jo valmiina.


      • Anonyymi

        Olen käyttänyt kaikenlaisia linux distroja jo vuodesta 2008 alkaen ja asennellut niitä mitä erilaisimille koneille.

        Kummallista rähjä jengiä täällä, joku tulee tuputtamaan omia mielipiteitään vaikka niitä ei ole pyydetty, on vaan kysytty apua. Jos sitä ei täältä löydy niin löytyy kyllä vaikka millä kielillä ja niitä on netti pullollaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen käyttänyt kaikenlaisia linux distroja jo vuodesta 2008 alkaen ja asennellut niitä mitä erilaisimille koneille.

        Kummallista rähjä jengiä täällä, joku tulee tuputtamaan omia mielipiteitään vaikka niitä ei ole pyydetty, on vaan kysytty apua. Jos sitä ei täältä löydy niin löytyy kyllä vaikka millä kielillä ja niitä on netti pullollaan.

        Mitä sitten tulet tänne ollenkaan meuhkaamaan jos venäjäksi ja intiaksikin osaat kysellä.
        Ihmetyyppejä täällä jos ei heti saa ohjetta kädestä pitäen, niin sitten aletaan räyhäämään kuin kaiken osaisi mutta ei osaa edes alkeitakaan jonkun lampun valosta joka ei edes häikäise!
        Lampun valo sammuu heti kun nykäset töpselin irti seinästä ja sormen perseestäs.


    • Anonyymi

      Sellaisia ne linuksit on. Mikään ei toimi. Paska toimii sentään lannoitteena, mutta linuksit on pelkkää ongelmajätettä.

      • Anonyymi

        Ei tuo johdu linuxista eikä linux ole ongelmajätettä toisinkuin sinä ja sun toimimaton aivokoppasi! Dellissä SAA wlanin pois päältä, joko biosin kautta tai sitten Fn F2!


    • Minusta se olisi ongelma jos wlania ei saa päälle. Itse tuskailun kerran tuon kanssa. Kannettavissa voi olla erikoinen näppäimistö ja wlan-näppäin ei välttämättä toimi. Mitäs ifconfig näyttää? Etsi oikea laite ja esim sudo ifconfig wlan1 down poistaa sen käytöstä. Pysyvän muutoksen saa kun pistää wlanin modulin estolistalle. Kun modulia ei latadat muistiin ei wlan toimi. Lampun palamisella ei merkitystä. Kyllä senkin saa pois päältä, mutta ei jaksa googlettaa kun ei tarkkaa mallia koneesta tiedossa.

    • Anonyymi

      Miksi WLAN-yhteys toimii huonosti tai ei ollenkaan Ubuntussa?

      • Anonyymi

        Älä viitsi postata samaa potaskaa jokaiseen palstaan ja jokaiseen ketjuun! Kyllä wlan toimii myös Ubuntussa.


      • Anonyymi

        Piksi poju on järkijättöinen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      174
      4924
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      254
      4512
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      33
      4487
    4. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      16
      4315
    5. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      201
      3543
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      88
      3217
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      81
      3159
    8. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3057
    9. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      246
      2880
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2812
    Aihe