Chiang Rai - sopiiko suomalaiselle?

Anonyymi

Siellä näyttäis olevan ihmismäisemmät ilmat, ei helvetin esikartanoa Pattayan tapaan. Yöt jopa viileät; 10-15 ja päivät sopivat 25-30. Ja yhtä tärkeää; ei korkeaa kosteutta vaan 3-35% kuukaudesta riipuen. Onko kokemusta asua siellä? Olisin syyskuusta huhtikuun alkuun. Maisemat siellä on (netistä katsoen) Thaimaan kauneimmat = bonus. Tyttöjä ja pornoa ei juuri (kuulemma) ole mikä Ok kun on tottunut matkustelemaan "omin eväin".

7

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaupunki on vähän vanha ja ränsistynyt, mutta ilmasto on ok ja hotellit halpoja. Kaupungista on lyhyt matka Myanmariin, jossa kannattaa vierailla jos pohjoiseen menee. Olen käynyt ko. paikassa ja olen matkaani tyytyväinen. Tämä kultainen kolmio on myös katsomisen arvoinen paikka. Ei pidä myöskään unohtaa Valkoista temppeliä, joka Chiang Rai lähellä. Oopimimuseossa voi voi tutustua unikon kasvatukseen ja jalostukseen heroiiniksi. Ei pidä myöskään unohtaa vierailla vuoristoheimojen kylissä. Nämä Long Neck Karen kylien naiset hieman ihmetyttivät rengaskauloineen.
      Matkustin muuten Huan Xaista jokilaivalla pitkin Mekong jokea Laon entiseen pääkaupunkiin Luang Prapangiin ja sieltä bussilla Vientianeen ja sillan yli Thaimaahan. Tulipahan nähtyä myös Laon maalaiselämää samalla. Pak Beng ja Vang vieng olivat myös vierailujen kohteena.

    • Kiitos infosta!

      Luin joltakin palstalta (Tripadvisor?) etta ilman laatu ei ole hyva koska kaupunki on laaksossa. Huomasitko sellaista? Menen kuitenkin ensi talvena koe asumaan ja katsomaan, ja ainahan voi asua vahan ylempana laakson pohjalta. Katselin talojen vuokria; ovat todella edullisia! Kaunis modernin nakoinen talo 6000-8000THB/kk.

    • Anonyymi

      Lämpötila nyt päivisin 35-40 astetta. Öisin n25.
      Ihan yhtä kuuma kuin pattiksella.
      Pattiksella tosin voi merituulen joskus vilvoittaa joskus

    • Anonyymi

      aamuisin kun lähti skootterilla liikenteeseen, fleece pusakka ei ollut yhtään liikaa.

    • Anonyymi

      Samoin villakalsarit ilmastoidussa huoneesta näin vanhalle äijälle

    • Anonyymi

      Nyt yr.no mukaan; Yo 24 paiva 34. Mutta minun meno aikaan, lokakuu - maaliskuu paljon viileampaa.

      • Anonyymi

        aamuisin kylmää, tuohon aikaan vuodesta. kuten aiemmin kirjoitin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      85
      10546
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8814
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6077
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      61
      4308
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4237
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4093
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      68
      3207
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      68
      2969
    Aihe