Kärpäset tulevat sisälle tuuletus ikkunasta

Anonyymi

Olisiko jollakin neuvoa minulle kuinka voisin estää kärpästen tulon tuuletus ikkunasta sisälle? Meillä on Fenestra merkkiset ikkunat tässä kerrostalossa uusittu 2010 elikkä ei kovin vanhat vielä. Se alkuperäinen hyttysverkko on kyllä paikoillaan mutta siitä huolimatta nuo pääsevät sisälle. Missä ne reiät ovat haluaisin tietää ja tukkia ne jollakin josta kuitenkin ilma vaihtuu. Talvella tätä ongelmaa ei luonnollisesti ole ollut. Tuonne ikkunoiden väliinkin ne tunkevat mutta eivät pääse sieltä sisälle ja ne raadot voi sitten imuroida pois. Olisin todella kiitollinen jos joku tietävä neuvoisi minua vanhaa mummelia. Kiitos jo etukäteen vastaajille.

6

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ison ikkunan väliin kärpäset pääsevät, koska ulkoruudussa on tuuletusraot, joiden kautta saa ulkoilmaa sisään ikkunan päällä olevan venttiilin avaamalla, vipuja sivuun liikuttamalla. Jospa tuon valmistajan tuuletusikkunoissa on sama systeemi.

    • Anonyymi

      Hyttysverkot on reikäisiä, tintit hakkaa niihin reikiä. Osta verkkoa ja laita niihin pokiin, tai tilaa tehtaalta uudet. Hyttysverkot pitää ottaa pois syys-lokakuussa, justiinsa lintujen takia.

      • Anonyymi

        Kyllä ne verkot ovat ihan ehyet.


    • Anonyymi

      Laita korvausilmaventtiiliin pienhiukkas-suodattimet
      Ulkoikkunan tiivisteissä on ns tuuleentumisraot. Laita niihin rakoihin nukkapintainen askartelulanka tai piipun rassi. Samat kikat myös veriurien reikien päälle.
      Tiedoksi. Uutta Suomessa. KANSALLINEN IKKUNAPÄIVÄ 11.5.2019

      • Anonyymi

        11.5 on kansallinen sammakkopäivä. Silloin juhlitaan sammakkotohtorin vuosipäivää.

        Kateellinen ikkunatohtori vain yrittää lobata omaa merkkipäiväänsä.

        Koulut käymättä molemmilla serkuksilla, mutta huru- ukkojen uskontoa tuputtavat kaikille vuosikymmenestä toiseen.


    • Anonyymi

      Anonyymi. Valhellinen ja panetteleva HAJATELMA. MIKSI? - KANSALLISEN IKKUNAPOÄIVÄ 11.5.2019. Järjestäjä: Rakennusperinteiden Ystävät ry

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      64
      4365
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3485
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3150
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2608
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2307
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2079
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      1984
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      192
      1870
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1542
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1398
    Aihe