Otsikossa tulikin koko ongema setvittyä.
Dna pätkii ylehd kanavilla, siis antenni.
4
167
Vastaukset
- Anonyymi
Välillä kokonaan kateissa johtuen rajoitetusta näkyvyysalueesta joka ei ole digitaa vastaava alkuunkaan
- Anonyymi
Varsin pienillä tehoilla DNA noita kanavia lähettää.
Olisi hyvä, jos Suomessa olisi samanlainen systeemi, kuin Ruotsissa. Siellähän saa kuka tahansa Canal Digitalille depositionskortin panttimaksua vastaan, jolla SVT:n kanavat saa hyvällä laadulla satelliitista. Niin ja myös saa valita minkä alueen alueuutiset haluaa katsoa. - Anonyymi
Saa nähdä, mitä suunnitelmia Telenorilla on DNA:n VHF-verkon kanssa. Norjassa Telenorin omistama Norkring rakensi parissa vuodessa VHF-alueelle digitaalisen radion DAB-verkon ja sama operaatio on menossa Ruotsissa. Ruotsin ja Norjan rajalla on VHF-taajuuksia vähän Suomen TV-kanaville. DAB:lle on VHF-kanava 13 varattuna, joten kiinnostaako se Telenoria?
EU:n direktiiveissä alkaa DAB:n vaatimuksia tulla mm. autoradioiden suhteen. Tavoitteena on, että myyntiin tuleviin uusiin autoihin asennetaan DAB-kelpoinen radio vuoteen 2020 mennessä. Suomi ja Portugali laahaa perässä DAB:n suhteen, mutta muualla EU-maissa radion digitalisointi on jo menossa. Oman aikansa vie, ennen kuin esim. Englannissa on kymmenet miljoonat radiot päivitetty DAB-versioiksi. Siellä ehti ensimmäiset DAB-vastaanottimet menemään teknisesti vanhaksi, sillä nyt verkkoja rakennetaan parannetulla DAD tekniikalla.
Oma lukunsa on kiista siitä, että osasiko Yle tehdä HD-kanavien jakelusta tarjouspyynnön oikein? Hintaa alkaa tälle operaatiolle tulla, sillä eri osapuolet joutuvat maksamaan oikeuskuluja ihan vain siksi, että DNA ei pystynyt vastaamaan tarjouspyyntöön siinä olleilla ehdoilla. Markkinaoikeus antoi päätöksen MAO:68/19 ja Yle on hakenut siihen valituslupaa. DNA ei halua leikkiä Ylen kanssa vaan haluaa Ylen HD-kanavat VHF-verkkoonsa, jonka EU määrää otettavaksi jossain vaiheessa ainakin osittain DAB-radion käyttöön? Tässä sodassa ei taida olla voittajia, sillä antenni-tv:n katsojat ovat häviäjiä vaikka DNA väittää ajavansa heidän etuaan? HD-siirtymää lykätään huomattavasti eteenpäin tämän nahistelun takia?
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/10/24/suomen-antennitelevision-hd-siirtyma-viivastyy - Anonyymi
Aiheen vierestä mutta olkoon... tämä Anonyymien keskustelu on viimeinen naula Suomi24:n arkkuun...
Radio on vanhanaikainen media, mutta ULA-radiolla on paikkansa, sitä en kiistä. Radion digitalisointi voidaan ihan hyvin jättää tekemättä, koska äänen välitys 3G:n, 4G:n ja myöhemmin 5G:n kautta sekä kiinteissä nettiliittymissä riittää aivan hyvin täällä Suomessa. Toista se on alueilla, joissa jo kaupungissa on helposti sen verran kuuntelijoita, mitä koko Suomessa yhteensä.
Mulla ainakaan ei ole vähäisintäkään kiinnostusta ostaa DAB-radiota. Uskon että tämä on enemmistön kanta myös. Suomessa siis.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443126Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si781680- 181502
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1141147UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1101123