Meillä on ympäri Suomen erilaisia ihmeellisiä virityksiä, että edes jollain rahalla saadaan muutamana päivänä kuukaudessa lääkäri paikalle. Sittenkin tuo on usein ulkomaalaistaustainen, joka ei osaa kunnolla suomenkieltä. Kuukausien hoitojonoista aiheutuu raskaat kustannukset yhteiskunnalle.
Kaakkois-Suomen Kymsote on todella hyvä esimerkki siitä, millaiseen katastrofiin soten leveämmät hartiat voivat johtaa:
- Kymsote ei pysty hoitamaan enää terveyskeskustoimintaa lain edellyttämällä tavalla.
- Kymsote on aloittamassa em. ongelmista huolimatta raskaat YT-neuvottelut hoitajien vähentämiseksi.
Kymsote on jo nyt korottanut 10-20% maksujaan ja siitä huolimatta sen talous on luhistumassa.
Meidän on ratkaistava lääkäripula! Sote on vain turhaa uutta byrokratiaa. Ei me sellaista tarvita, eikä haluta.
Miksi lääkäripulaa ei ole vieläkään ratkaistu?
16
150
Vastaukset 16
- Anonyymi
Sossulot ei näin hankaliin asioihin osaa ottaa kantaa. Kaikkea hyvää kaikille menee paremmin jakoon tällä palstalla.
- Anonyymi
Jotenkin tuo sossujen kyvyttömyys nähdä ja ymmärtää tuntuu harmilliselta.
- Anonyymi
Lääkäripulan syy on liian pienet koulutuskiintiöt. Jos lääkäreitä koulutettaisiin enemmän ei olisi lääkäripulaa. Kuka vastustaa lääkäreiden koulutuksen lisäämistä , AKAVA ja Lääkäriliitto. Vastustaako SDP lääkärien lisäkoulutusta?
- Anonyymi
Kyvyttömyys korjata lääkäripula ja sen aiheuttamat kumulatiivisesti miljardiluokan taloudelliset vahingot on hyvä osoitus suomalaisen poliittisen järjestelmän tehottomuudesta. Poliitikot luulevat, kuvittelevat ja visoivat. Politiikka on erilaisten trendikkäiden hokemien toistamista ja testaamattomien uudistusten kanssa sähläämistä.
Suomessa on jo vuodesta 1990 lähtien vallinnut useamman tuhannen lääkärin vaje. Erilaisia vippaskonsteja on toki kokeiltu lääkäripulan aiheuttamien ongelmien korjaamiseksi. Ehkä seuraavaksi kannattaisi kokeilla lääkärikoulutuksen aloituspaikkojen lisäämistä?- Anonyymi
Mutta kun lääkärit saavat itse päättää kuinka monta heitä on, jotta pystyy sanelemaan palkat itselleen. Varmaan lakko pystyssä, jos yritetään paikata vajetta suuremmassa määrin ulkomaalaisilla. Oikeistolaisessa akavassa on tiedostettu oikein marxin oppi työpanostaan myyvistä työläisistä.
- Anonyymi
Rinteen sossuista tuskin tulee lääkäripulan ratkaisijaa. Jo Rinteen löysistä kasvoista näkee, että nyt ollaan valmistautumassa syömään kuormasta. Perussuomalaiset oli ainoa puolue, joka piti lääkäripulan ratkaisemista vaaliohjelmassaan. Kyllä lääkärikunta saa vielä ainakin seuraavan 4-vuotiskauden nauttia kohtuuttomista palkkioistaan, samalla kun ihmisiä makuutetaan loputtoman pitkissä hoitojonoissa.
- Anonyymi
Kun ei ole mitään annettu, niin eihän näiltä silloin voi mitään vaatiakaan. Antti Rinteen johdolla täysin epäkuranttia ihmisainesta. Nyt ne ovat niin olevinaan pääministeripuolue, vaikka siinä laumassa ei ole viittäkään täysipäistä yksilöä, puhumattakaan johtajuudesta.
- Anonyymi
Huomaa sinusta, että oikeiston parinkymmenen vallassaolovuoden aikana sinäkään et ole saanut lääkäriaikaa.
ei köyhät tarvitse lääkäreitä
köyhät voivat kuolla- Anonyymi
Mutta ketkä sitten "hoitavat" rikkaita?
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ketkä sitten "hoitavat" rikkaita?
Peijaksessa on hyviä hoitsuja.
- Anonyymi
Syrjäseutulisät??
Mihin on unohtuneet takavuosikymmenien syrjäseutulisät? Niitä saivat ainakin valtion ja kuntien virkamiehet, ei tietenkään pelkästään lääkärit. Taisi olla luokkien 1-3 syrjäseutulisät ja lisäksi oli kylmien alueiden lisät. Nämä toivat yhteensä muistaakseni enimmillään jopa 30 % palkanlisää. Syrjäseudut tulivat houkuttelevaksi erityisesti vastavalmistuneille, jotka halusivat saada opintolainat nopeasti maksetuiksi. Kannattaisko harkita uudelleen? - Anonyymi
Peijaksen lääkärit ja sairaanhoitajat ovat saaneet viihdyttäjän ,enättääkö kukaan muita hoitaa kun pitää palvella "senaattori " al-Taee hermostollista olemusta , Seiskan kuvissa ei ole vielä näkynyt keille hymyilee, onko lääkärit ja sairaanhoitajat ,vaiko tukija joukkoa, Tuppurainen, Halonen, Vietolan, Litdman tai Tuomioja eräät muut hyödylliset idiootit , no Lipponen ei taida olla ,kun on itse sairaalassa ! On lääkäri pulaa kun tavallinen veronmaksaja pitäisi saada hoitoa ,mutta kyllä Rinne , Lipponen ja jopa tämä " Risto Reipas " pääsee heti hoitoon vaikka on itse aiheutettu sairaus , mutta vanhukset ja vammaiset eivät tahdo saada kunnon hoitoa ,niinkuin Antenton , Mehiläisen, jopa kunnallisten sairaaloiden hoito rikkeistä kerrottu! Eli tälläistä tulevaisuutta lääkäripalvelut saa suhteilla ,ja demari ja !
- Anonyymi
Tähänpä mielisin lisätä: tilulilulii, tilulilulii.
Esko Nurmijärveltä.
- Anonyymi
Ei voi todellakaan muuta sanoa kuin, että persut ovat oikeasti mieleltään sairaita ja törkyturpaisia - ainakin tällä Suomi24-palstalla. Vielä ilkeävätkin itkeä, miten tuollaista puoluetta ei haluta hallitukseen!
- Anonyymi
Mielenterveyshoito on ainakin todella aliresurssoitu, erityisesti enneltaehkäisy. Näkyy persujen kannatuksessa. Sama koskee tukiopetusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri531418- 89960
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi44757Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa40740Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus278696- 49569
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,194558" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied62528Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l110517- 43509