Kaikki tuntemani autoilijat ovat ylipainoisia eikä auton tarjoamaa "mukavan matkustamisen" aiheuttamia ongelmia ole mielestäni tutkittu tarpeeksi, eikä asiasta edes keskustella kovinkaan paljoa.
Olisiko aika tarttua suomalaisille pyhää lehmää sarvista?
Autoilu lihottaa.
1
120
Vastaukset
- Anonyymi
Istumatyö ja autoilu tekevät hallaa keskivartalon tukilihaksille, kokemusta on.
Aloin laihduttamaan noin 2,5 vuotta sitten, ja nimenomaan ruokavaliolla. Otin tavakseni kävellä päivittäin 5-7 kilometriä reipasta tahtia, mutta kuitenkin sellaista vauhtia ettei syke kohoa liiaksi eikä hiki nouse pintaan. Parissa vuodessa paino putosi 105 kilosta 85 kiloon, mutta mahan pömpötys ei meinannut lähteä mihinkään.
Nuorena harrastin paljon liikuntaa, jopa siinä määrin että joku puhuisi urheilemisesta. 180 senttisessä varressani onkin nuoruuden harrastusteni johdosta siinä määrin lihasmassaa, että olin muutoin liki hoikassa kunnossa, mutta maha pömpötti. Olinkin hetken aikaa kummissani siitä ettei maha "litisty" vaikka rasvaprosentti oli varmasti jo hyvän matkaa alle 20 %.
Nettiä selaillessani sitten oivalsin, että ongelmani ei ollut enää ensisijaisesti kehon rasvaisuus, vaan keskivartalon tukilihasten löystyminen. Vaikka mulla ei ollutkaan "sixpack" näkyvissä, niin mahan olisi silti kuulunut olla noilla rasvaprosenteilla litteämpi. Erilaisilla keskivartalon lihaksia aktivoivilla ja vahvistavilla liikkeillä kehitystä alkoikin viimein tapahtua, ja vaikka paino ei putoakaan enää, niin pömpötys on tiessään ja maha on muuttunut litteäksi.
Keskivartalon ryhti on parantunut, ja jopa hengittäminen on muuttunut jotenkin luonnollisemmaksi. Huomaan myös, että saan kaikkeen fyysiseen tekemiseen enemmän voimaa kun keskivartalo antaa paremman tuen. Olen kuullut joskus sanottavan että keskivartalon tukilihakset ovat ihmisen tärkeimmät lihakset, ja omien kokemusteni pohjalta voin yhtyä tuohon arvioon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi653272Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj903066SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1773008Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä412366- 1302356
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi521688Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3991653- 1001185