Uteliaisuus voitti

Anonyymi

Olen tätä keskustelu osiota lueskellut ja myös kirjoitellut itse, suhteellisen neutraaleja viestejä, syystä etten ole kovinkaan riitaisa luonne ja tänään mieleeni pälkähti kysymys. Onko kenellekään tänne kirjoittaneella, ollut minkäänlaista hyötyä, helpotusta, apua tai mitä ikinä sillä omalla kirjoituksellaan tai viestillään haluaa kukin tapahtuvan? Syyksi tähän uteliaisuuteen on yksinkertaisuudessaan vain halu tietää, onko ihmisillä niin huono olla, kuin mitä kirjoitukset antaa ymmärtää.

4

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Todella sivistystä osoittava kysymys, vaikkakin kirjoittajalla on vähän kielioppiasiat hakusessa, mutta kuitenkin, tätä itsekin olen miettinyt samassa asemassa. Tämä palsta tuntuu turhautuneiden yksilöiden kaatopaikalta aika usein. Mutta, jos täällä kirjoittelu tuo apua huonoon oloon, joka sitten purkautuu vain tällä lailla niin asiahan on OK. Toinen vaihtoehto purkaa huonoa oloa on väkivalta.

    • Anonyymi

      Kuka helvetin kirjanoppinut puuttuu aina näihin kieliopillisiin virheisiin tämähän on sellainen kansan kanava ja tärkeintä on kirjoittaa sillälailla että asia tulee ymmärretyksi ja saa sanansa sanotuksi veäntäkeä voakka sysmeä iha sama !!!

      • Anonyymi

        Kuuluu perussivistykseen omata edes jonkinlainen kirjallinen äidinkielentaito (ja mielellään myös suullinen). Tämän taidon oppii ihan peruskoulussa, jos viitsii loppuun asti käydä.


      • Anonyymi

        Juurikin näin. Sanotaanko että se on niiku mielekästä tietää, ketä näitä kielioppeja käyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3444
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2648
    3. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2595
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2567
    5. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      120
      2251
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      391
      1102
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      47
      971
    9. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      888
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      830
    Aihe