Elikäs, tuli hommattua yli 10 v tauon jälkeen vajaa 500l tankki (170*50*55) Mukana tuli muutama kala kun en tajunnut kieltäytyä ja nyt olen näiden ulkosuodattimien kanssa aivan lirissä kun en ole sellaista koskaan asentanut. Huolettaa jos asennus menee väärin että tulee valtava vesivahinko ja harkitsenkin nyt sisäsuodattimen hankkimista?
Mukana tuli isopurjepleko (joka ei ole vielä kovin iso) partamonni ja jotain ahvenia ja ikävä kyllä joukkoon taisi eksyä joku miljoonakala joista haluan kyllä eroon.. Minkälaista kalastoa ehdottaisitte? Monnisia ajattelin ainakin hakea, täplämönnit ovat kivoja touhottajia. Pärjäisikö tuo allas pelkällä sisäsuodattimella? Entäs kasvit? Nuo mukana tulleet jättiläisvallisneriat ei miellytä, sen sijaan tuo kierrelehtinen minkä nimeä en muista on kivan näköinen.
Uuden akvaarion perustamiseen apua!
Anonyymi
1
172
Vastaukset
500 l on jo aika komea allas! Sisäsuodattimmia taitaa kyllä tuollaiseen tarvita aika monta, koska niitä ei ole suunniteltu niin isolle akvaariolle. Kaipa se periaatteessa olisi mahdollista. Itse laittaisin kaksi pienempää ulkosuodatinta, jotka voisi pestä vuoronperään, ettei tule liian isoja heilahduksia veden laatuun.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4483079Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372265- 1332106
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel291504Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71425Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081344Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1521280- 81096
- 571066
- 37805