Tyttäreni käytössä olevaan Huawein puhelimeen on jokin aika sitten ilmestynyt todennäköisesti jokin sovelluksen mukana outo valkoinen pyöreä ikoni oikeaan yläkulmaan kellon ja akun varauksen väliin. Välillä ikonin pallon valkoinen osa "pienenee", jonkin ajan päästä on taas "täysi".
Samaan aikaan huomasin, etten pääse enää asetuksissa olevaan Datan käyttö-valikkoon. Kun yritän mennä katsomaan datan käyttöä, heittää aina pihalle asetuksista. Jotenkin tuntuu, että ongelmat liittyvät toisiinsa.
Olen sulkenut sovelluksia, poistanut asennuksia, mutta möllykkä on ja pysyy. Tyttö ei anna palauttaa tehdasasetuksia, kun puhelimessa on valokuviakin, jotka katoaisivat sen myötä. Olen yrittänyt miettiä, miten saisin kuvat pelastettua ilman, että kodin muut laitteet altistuvat ongelmalle.
Puhelimesta olen peittänyt etukameran, joten jos on jokin vakoilusovellus, ei ainakaan etukameran kautta mitään kuvaa. Takakamera on kotelon kannen suojaama suurimman osan aikaa. Mikrofoni on pois päältä, mutta tuskin se mitään estää nauhoittamasta.
Mahtaisiko joku tietää, mistä ikonista on kyse ja onko syytä huoleen?
Puhelin: Huawei Y6 Pro
Malli: TIT-L01
Android-versio: 5.1
Järjestelmäversio: EMUI 3.1 Lite
Kernel-versio: 3.10.65
Huawei Y6 Pro - Outo ikoni kellon ja akun varauksen välissä
13
205
Vastaukset
- Anonyymi
Onko se pieni rengas, minkä sisällä on pieni pallo?
Omassa Nokiassa on joskus näkynyt sellainen ja googlaamalla selvitin, että se liittyisi jotenkin puhelimen sijainnin määrittämiseen. - Anonyymi
Ota yhteyttä laitteen huoltoon.
Se on täysinäinen, valkoinen pallo, ei oletettavasti liity gps:ään. Täytyy varmaan väkisin palauttaa tehdasasetukset puhelimeen. Kun vain keksisi jonkun keinot siirtää turvallisesti kuvat jonnekin, tietokoneeseen en uskalla puhelinta kytkeä.
- Anonyymi
laita puhelimen google kuvat sovelluksesta asetuksista synkronointi päälle, jos ei jo ole, näin puhelimen kuvat latautuvat turvaan googlen palvelimelle netin yli, jonkun aikaa saattaa mennä.
- Anonyymi
En usko että haittaohjelma (jos siinä nyt sellainen on) leviää pc tietokoneeseen.Eli oman näkemykseni mukaan uskallat kopioida tiedostot puhelimesta. Mitä mieltä muut on ?
- Anonyymi
Voithan asentaa puhelimeen virustorjunta ohjelman jos epäilet virusta. Vaikka avast virustorjunta ohjelman Google play kaupasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voithan asentaa puhelimeen virustorjunta ohjelman jos epäilet virusta. Vaikka avast virustorjunta ohjelman Google play kaupasta.
Turha sellaisia asentaa sillä Android ei moisia tarvitse..
- Anonyymi
Olet kai jo käynnistänyt puhelimen uudestaan. Tuleeko pallukka heti startissa näkyviin vai vasta kun käynnistää jonkun sovelluksen? Kai datan käyttö valikko edes palaa toimintaan.
Hölmöä olisi kyllä vakoiluohjelman ilmoittaa olemassa olostaan omituisella kuvakkeella. Eiköhän se ole jotain muuta. Kuvat voi kyllä kopioida turvallisesti pc:lle. Kiitos paljon kommenteista ja vastauksista!
Pallero tulee heti käynnistyksessä jo ennen pin-koodia kellon ja akun varauksen väliin. Häiritsee ihan vimmatusti, kun en pääse siihen käsiksi.
Ja edelleenkin heittää saman tien pihalle asetuksista, kun yritän mennä datan käyttöön. Jotain hämärää tässä on pakko olla.
Oletettavasti pääsen siitä eroon, kun resetoin puhelimen, mutta olisi mielenkiintoista tietää, mikä se ylipäätään on.- Anonyymi
Ota valokuvat talteen ja palauta tehdasasetukset, niin saat mielenrauhan. Tehdasasetuksiin palauttaminen parantaa varmasti laitteen toimintaa, vaikka kyseessä olisikin väärä hälytys. Voit siirtää kuvat kortille, suoraan koneelle tai pilvipalveluun, Android haittaohjelman leviäminen kuvien mukana on erittäin epätodennäköistä, vaikka itse laite olisikin saastunut.
Android 5 on jo 5 vuotta vanha käyttöjärjestelmä, joten suosittelen puhelimen päivittämistä uudempaan. Tietoturvaltaan vanhentuneeseen laitteeseen ei kannata asennella pelejä tai pieru-appeja, kuten tyttäresi 100% varmasti tekee. - Anonyymi
Koeta hakea netistä jollain hakupalvelulla sanoja
android system icons
Täällä oli suora linkki johonkin hakutulokseen, mutta se poistettiin sääntöjen vastaisena: "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.".
Jos joku niistä olisi samanlainen. Kiitos jälleen vinkeistä!
Varmuuskopioin kuvat vanhalle kannettavalle ilman ongelmia. Palautin tehdasasetukset ja voilá: pallura hävisi ja pääsen jälleen datan käyttöön normaalisti.
Tein haun noista androidin ikoneista, mutta mikään niistä ei vastannut sitä, joka tyttäreni puhelimessa oli. Itse asiassa huomasin vasta tehdasasetusten palauttamisen jälkeen, että pallura oli korvannut akun varaustilaa kuvaavan patterin näköisen ikonin! Patteri palautui, kun resetoin puhelimen.
Jotain outoa siinä kyllä oli ja varsinkin, kun heitti aina pihalle, kun yritti mennä datan käyttöä katsomaan. Nyt täytyy vähän tarkemmin katsoa, mitä tyttö siihen puhelimeen oikein latailee...
Kiitos vielä kaikille vastanneille!- Anonyymi
Näköjään patterin kuvan virittelyynkin löytyy google playsta sovelluksia, esim. tuollaisessa kuin "[XPOSED] Custom Battery Meter" näkyy ainakin olevan jonkinlainen pallukkakin vaihtoehtona. Eihän noista sitten aina tiedä, tekeekö ne jotain muutakin kuin kertoo tekevänsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2303009
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252161Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171719Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141675Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921530Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471267- 511223
- 1081054
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58974- 91962