Kaikenlaisten kateellisten

idioottien takiahan täällä nimen omaan ei kannata mikään.
862
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ihmiset ovat kateellisia valtion virastoille ja vauvoille, sekä rikkaille työttömille. Myönnän, että olen itsekin joskus ollut kateellinen Kansaneläkelaitokselle, koska haluaisin itsekin olla kuin Kela.

Äänestä
  • Minä olen kateellinen eläkeläisille. Kiinnostaisi itseäkin olla täysin oloneuvos ilman työkkäriä ja tiliotteiden toimittamista kelalle. Nyt joudun pitämään lähes sataa tonnia jemmassa eikä raha ole "virallista" ainankaan tällä hetkellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minä olen kateellinen eläkeläisille. Kiinnostaisi itseäkin olla täysin oloneuvos ilman työkkäriä ja tiliotteiden toimittamista kelalle. Nyt joudun pitämään lähes sataa tonnia jemmassa eikä raha ole "virallista" ainankaan tällä hetkellä.

    Pitää toivoa, että Suomeen saadaan sellainen perustulo, joka mahdollistaisi kaikille keinot elää kuin eläkeläinen.

    Äänestä

Olisitkohan rikas n 1000 tulolla kk.

Äänestä
  • Tulee huomioida myös kiinteän omaisuuden ja sijoitusten määrä. Jos on esim. velaton ja vastikkeeton asunto-osake yms. ja tuhannen euron tulot ovat pelkkiä pääomatuloja, niin tullee toimeen. Suurempia hankintoja voi rahoittaa myymällä esim. sijoitusvarallisuutta.

    Äänestä

  • SIlloin et saa toimeentulotukia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    SIlloin et saa toimeentulotukia.

    Kyllä voi saada toimeentulotukea, jos osaa järjestellä omaisuutensa niin, ettei Suomen verottaja siitä tiedä. Ja miksipä ei osaisi, kun on osannut jo paljon muutakin, kun omaisuuden on saanut ylipäätään kasaan haalittua.

    Äänestä

Juuei, kun jos pitäisi keksiä työllisyysturva, niin rasvatyyni kuplisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

idioottien takiahan täällä nimen omaan ei kannata mikään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu