Tesla teki oman prosessorin

Anonyymi

Tesla ei ole ollut tyytyväinen Nvidian tekemään autopilot hardware 2.5 prosessoriin, joten Elon Musk päätti tehdä oman prosessorin. Uusi autopilot prosessori FSD on 21 kertaa nopeampi kuin Nvidian, ja koska prosessori on omaa tuotantoa, niin hinta on 20 % halvempi. Jokaisessa Teslassa on 8 kameraa, 12 sonaria ja yksi tutka. FSD prosessori pystyy käsittelemään 2.5 miljardia pikseliä/sekunnissa, joka on selvästi enemmän kuin kamerat ehtivät tarjoamaan. FSD prosessoreja on kaksin kappalein, eli jos toinen menne rikki, niin se ei ajoa haittaa. Piirilevy on niin pieni, että se mahtuu hansikaslokeron ja tuliseinän väliin. Autopilot kuluttaa 72 W virtaa.

FSD on asennettu kevään aikana kaikkiin uusiin Tesloihin, vaikka asiakas ei olisi sitä tilannut. Maksamalla 2000 dollaria lisää, niin saa autopilotin käyttöönsä. Ohjelmointityötä uudella autopilotille jatketaan ja parannellaan. Vuonna 2020 autopilot pystyy ajamaan Teslaa ilman kuljettajaa. Sitten on jo tyhmä, jos ei Teslaa osta!

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai Musk itse teki, onks tää se sama jannu jonka tekemät autot syttyvät itsestään palamaan, sadevesi pudottelee takapuskureita ja tekee tappiota vuodesta toiseen?

    • Anonyymi

      Ja lisäksi Elon Musk sanoi, että Tesla perustaa taksifirman. Teslat tulevat asiakkaan luokse ja vievät asiakkaan minne asiakas haluaa ilman kuljettajaa. Koska kuljettajaa ei ole, niin taksihinta on olematon. Robotax käyttö tulee maksamaan alle 18 senttiä per maili. Ja jos luovuttaa oman Teslansa myös taksiliikenteeseen, niin voi ansaita 30’000 dollaria vuodessa. Sabotaasin välttämiseksi Tesloissa on kamera matkustamoon. Elon Musk uskoo, että robottiautot tulevat tulevaisuudessa pakollisiksi, jotta kolareilta vältytään.

      • Anonyymi

        Tossa vaiheessa voikin sitten jo alkaa harkita oman auton omistamisesta luopumista. Samalla pääsee eroon monesta murheesta.


    • Anonyymi

      Nörtille on luonteenomaista suunnitella parempi prosessori, prioriteetti numero 1. Prosessorin kotelointi on prioriteetti numero 2...muutoin saattaa prosessori kastua, kun huonosti sovitetut ovet, ikkunat ja muut saumat vuotavat kuin seula.
      Luulisi, että nörtti olisi jossain vaiheessa tajunnut, että muutaman sata miljoonaa olisi kannattanut sijoittaa tuotantolinjan ja laadunvalvonnan kuntoon laittoon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2156
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2075
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1273
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe