Jos haluaisi vaikka ostaa Tesla 3:n, mites vaihtoauto? Oletteko myyneet vanhan autonne autoliikkeelle vai yksityiselle Teslan ostamisen yhteydessä? Tässä maassa ei pysty myymään 50k vaihtoautoa yksityiselle käteisellä ja liikkeeseen myymällä ottaa 10 tonnia takkiin.
Mites vaihto?
5
165
Vastaukset
- Anonyymi
Jos arvostat laatua ja varmuutta, niin odota tulevia malleja muilta merkeiltä. Palautin oman model 3 performancen lukuisten ongelmien takia. Pahinta oli, että Kattokin vuosi vettä sisään.
Kerrotko vielä, milloin sait omasi, ja mitkä olivat ongelmat? Itse Performancen varsin tyytyväisenä omistajana en ole ongelmiin törmännyt. Viimeistelyssä pientä hakemista, kuten Teslalla aina, mutta että syy palauttaa auto takaisin? Teslahan korjaa viat takuuseen.
Jotenkin en nyt sinua, Anonyymi, usko. Annoitko valmistajalle mahdollisuuden korjata virheet? Oletko kertonut ongelmista myös Tesla-foorumeilla Facebookissa? En ole vastaavaan siellä törmännyt. Katon vuotamisesta ei ole ainuttakaan mainintaa.- Anonyymi
En käytä facebookia. Vika olisi korjattu, jono oli vain liian pitkä odoteltavaksi. Asun Oulussa ja en ole valmis ajelemaan jatkuvasti Helsinkiin. Oletukseni on, että 85000e auto olisi virheetön, kuten aikaisemmat autoni eri valmistajilta. Niitä virheitä oli myös maalipinnassa ja auton sähköissä ja näytössä. Siksi päädyin palautukseen. Vastaavasta vuodosta löytyy videoita youtubesta.
Anonyymi kirjoitti:
En käytä facebookia. Vika olisi korjattu, jono oli vain liian pitkä odoteltavaksi. Asun Oulussa ja en ole valmis ajelemaan jatkuvasti Helsinkiin. Oletukseni on, että 85000e auto olisi virheetön, kuten aikaisemmat autoni eri valmistajilta. Niitä virheitä oli myös maalipinnassa ja auton sähköissä ja näytössä. Siksi päädyin palautukseen. Vastaavasta vuodosta löytyy videoita youtubesta.
Kiitos vastauksesta! Katon vuoto on kyllä onnetonta laadunhallintaa, ts. lasit asennettu vinoon ja saumauksen toleranssit eivät riitä. Onneksi omassani isommat asiat kunnossa, pientä laatuvirhettä löytyi mutta jo varaushetkellä oli takaraivossa aavistus siitä, ettei tässä olla Toyotaa ostamassa. Ymmärrän myös hyvin pitkän huoltomatkan, yksi huoltopiste ei koko Suomeen riitä.
Kannattaa tarjota liikkeisiin. Teslan oma yhteistyökumppani ei välttämättä tarjoa parasta hintaa, ja jos yksityiselle et saa kaupaksi, niin suosittelen kilpailuttamaan useamman liikkeen ja valitsemaan parhaan tarjouksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2105265Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,434620Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699163222Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2753186Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1683099- 602658
- 632007
- 271959
- 881944
- 241849