Jos haluaisi vaikka ostaa Tesla 3:n, mites vaihtoauto? Oletteko myyneet vanhan autonne autoliikkeelle vai yksityiselle Teslan ostamisen yhteydessä? Tässä maassa ei pysty myymään 50k vaihtoautoa yksityiselle käteisellä ja liikkeeseen myymällä ottaa 10 tonnia takkiin.
Mites vaihto?
5
138
Vastaukset
- Anonyymi
Jos arvostat laatua ja varmuutta, niin odota tulevia malleja muilta merkeiltä. Palautin oman model 3 performancen lukuisten ongelmien takia. Pahinta oli, että Kattokin vuosi vettä sisään.
Kerrotko vielä, milloin sait omasi, ja mitkä olivat ongelmat? Itse Performancen varsin tyytyväisenä omistajana en ole ongelmiin törmännyt. Viimeistelyssä pientä hakemista, kuten Teslalla aina, mutta että syy palauttaa auto takaisin? Teslahan korjaa viat takuuseen.
Jotenkin en nyt sinua, Anonyymi, usko. Annoitko valmistajalle mahdollisuuden korjata virheet? Oletko kertonut ongelmista myös Tesla-foorumeilla Facebookissa? En ole vastaavaan siellä törmännyt. Katon vuotamisesta ei ole ainuttakaan mainintaa.- Anonyymi
En käytä facebookia. Vika olisi korjattu, jono oli vain liian pitkä odoteltavaksi. Asun Oulussa ja en ole valmis ajelemaan jatkuvasti Helsinkiin. Oletukseni on, että 85000e auto olisi virheetön, kuten aikaisemmat autoni eri valmistajilta. Niitä virheitä oli myös maalipinnassa ja auton sähköissä ja näytössä. Siksi päädyin palautukseen. Vastaavasta vuodosta löytyy videoita youtubesta.
Anonyymi kirjoitti:
En käytä facebookia. Vika olisi korjattu, jono oli vain liian pitkä odoteltavaksi. Asun Oulussa ja en ole valmis ajelemaan jatkuvasti Helsinkiin. Oletukseni on, että 85000e auto olisi virheetön, kuten aikaisemmat autoni eri valmistajilta. Niitä virheitä oli myös maalipinnassa ja auton sähköissä ja näytössä. Siksi päädyin palautukseen. Vastaavasta vuodosta löytyy videoita youtubesta.
Kiitos vastauksesta! Katon vuoto on kyllä onnetonta laadunhallintaa, ts. lasit asennettu vinoon ja saumauksen toleranssit eivät riitä. Onneksi omassani isommat asiat kunnossa, pientä laatuvirhettä löytyi mutta jo varaushetkellä oli takaraivossa aavistus siitä, ettei tässä olla Toyotaa ostamassa. Ymmärrän myös hyvin pitkän huoltomatkan, yksi huoltopiste ei koko Suomeen riitä.
Kannattaa tarjota liikkeisiin. Teslan oma yhteistyökumppani ei välttämättä tarjoa parasta hintaa, ja jos yksityiselle et saa kaupaksi, niin suosittelen kilpailuttamaan useamman liikkeen ja valitsemaan parhaan tarjouksen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/11310543Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1304261- 1164007
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24433869- 613546
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint532801Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras192326- 572009
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko191592Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu81429