Mites vaihto?

Anonyymi

Jos haluaisi vaikka ostaa Tesla 3:n, mites vaihtoauto? Oletteko myyneet vanhan autonne autoliikkeelle vai yksityiselle Teslan ostamisen yhteydessä? Tässä maassa ei pysty myymään 50k vaihtoautoa yksityiselle käteisellä ja liikkeeseen myymällä ottaa 10 tonnia takkiin.

5

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos arvostat laatua ja varmuutta, niin odota tulevia malleja muilta merkeiltä. Palautin oman model 3 performancen lukuisten ongelmien takia. Pahinta oli, että Kattokin vuosi vettä sisään.

      • Kerrotko vielä, milloin sait omasi, ja mitkä olivat ongelmat? Itse Performancen varsin tyytyväisenä omistajana en ole ongelmiin törmännyt. Viimeistelyssä pientä hakemista, kuten Teslalla aina, mutta että syy palauttaa auto takaisin? Teslahan korjaa viat takuuseen.

        Jotenkin en nyt sinua, Anonyymi, usko. Annoitko valmistajalle mahdollisuuden korjata virheet? Oletko kertonut ongelmista myös Tesla-foorumeilla Facebookissa? En ole vastaavaan siellä törmännyt. Katon vuotamisesta ei ole ainuttakaan mainintaa.


      • Anonyymi

        En käytä facebookia. Vika olisi korjattu, jono oli vain liian pitkä odoteltavaksi. Asun Oulussa ja en ole valmis ajelemaan jatkuvasti Helsinkiin. Oletukseni on, että 85000e auto olisi virheetön, kuten aikaisemmat autoni eri valmistajilta. Niitä virheitä oli myös maalipinnassa ja auton sähköissä ja näytössä. Siksi päädyin palautukseen. Vastaavasta vuodosta löytyy videoita youtubesta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        En käytä facebookia. Vika olisi korjattu, jono oli vain liian pitkä odoteltavaksi. Asun Oulussa ja en ole valmis ajelemaan jatkuvasti Helsinkiin. Oletukseni on, että 85000e auto olisi virheetön, kuten aikaisemmat autoni eri valmistajilta. Niitä virheitä oli myös maalipinnassa ja auton sähköissä ja näytössä. Siksi päädyin palautukseen. Vastaavasta vuodosta löytyy videoita youtubesta.

        Kiitos vastauksesta! Katon vuoto on kyllä onnetonta laadunhallintaa, ts. lasit asennettu vinoon ja saumauksen toleranssit eivät riitä. Onneksi omassani isommat asiat kunnossa, pientä laatuvirhettä löytyi mutta jo varaushetkellä oli takaraivossa aavistus siitä, ettei tässä olla Toyotaa ostamassa. Ymmärrän myös hyvin pitkän huoltomatkan, yksi huoltopiste ei koko Suomeen riitä.


    • Kannattaa tarjota liikkeisiin. Teslan oma yhteistyökumppani ei välttämättä tarjoa parasta hintaa, ja jos yksityiselle et saa kaupaksi, niin suosittelen kilpailuttamaan useamman liikkeen ja valitsemaan parhaan tarjouksen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      210
      5265
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      43
      4620
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      16
      3222
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      275
      3186
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3099
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      60
      2658
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      63
      2007
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1944
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1849
    Aihe