Muutto talouteen muttei perheenjäseneksi

Anonyymi

Voisin muuttaa ystäväni "katon alle" mutta pelkona on että hän menettää tuet joita yksinhuoltajana saa. Miten voisi välttyä siltä että minut luetaan mukaan hänen peheeseensä ja hän ei menettäisi saamiaan tukia sillä yhteistä taloutta emme muodostaisi? Olisko minun kirjauduttava sinne tyyliin Maija Meikäläinen C/O Maailman Matti? Vai ilmoitettava viranomaisille osoitteeksi Poste Restante? Olisko muita hyviä vaihtoehtoja em:n kuvion toteuttamiseen, neuvokaapa jos osaatte antaa toimivan ohjeen!

Runsain kiitoksin,
Matti

5

1476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysyit samaa jo toisessa ketjussa, jolloin vinkkasin adoptoimisesta. Mutta ellei se sovi, voi hän alivuokrata sinulle osan asunnosta.

    • Anonyymi

      Se on toi säästävä sosiaaliturva Suomessa. Olisi ehkä aihetta uudistaa järjestelmää.Mihinkään perusturvaan tuskin päästän ,mutta ehkä olosuhteita huomioon ottavampaan kyllä,jos näkemystä riittää. Tokkopa on kaikessa suhteessa on otettu huomioon perheen tulotasoa riittävästi on mahdollista että saattaa olla kannattavampaa asua eri osoitteissa. Tuo perheisiin yhdistäminen kään ei aina ole säästöä. Voi johtaa nuorien kohdalla oman asunnon ottamiseen ennen aikojaan ,opiskeluiden ollessa kesken ja se siitä sosiaaliseta säätö ohjelmasta. Syytingillä on vanhemmat Suomessa olleet m9nest ja tiukkoina talousaikoina työttömiä on ,joten ei käy monen oleminen yhteiselossa vaikeimman läpi ja kustannuksia tulee joustamattoman sosiaaliturvan kautta kun tulee liitetyksi samaan talouteen jolloin lakkaa olemasta yhteiskunnan jäsen,ryhdyttyään perheen jäseneksi ,joka saattaisi olla taasen säästö yhteiskunnallisesti,vanhisten hoidon kannalta.Minkäs sitä sitten yksilöt tekee kun yhteiskunnassa asiat on päätetty tiettyyn malliin.

    • Anonyymi

      Asunnottomaksi heittäytyy virallisesti ja poste restante osoite, sillä se hoituu.

    • Anonyymi

      Tukien saaminen väärillä perusteilla voi johtaa ongelmiin ja ulosottoihin. Voiko petkutuksesta jäädä kiinni tai ei, no sitähän voi sitten arvuutella mitä kaikkea voi sattua.

      Kannattaa ainakin hoitaa asiat siten että ne on sääntöjen mukaan tehty.

    • Anonyymi

      Asiahan on tehty sääntöjen mukaan kun olet kerran asunnoton. Näin se homma pelaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2033
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      966
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe