Lieksan uusi paloasema otettiin käyttöön vasta vuonna 2011 ja nyt jo pitää vahna asema purkaa. Omituista. Rantalan paloaseman käyttö lopetettiin yli 50 vuotta sitten eikä sitäkään ole vielä purettu.
Purkamista on odottanut myös Osulan kiinteistö jo ainakin kymmenen vuotta. Mielestäni Osula pitää purkaa ensimmäisenä hengenvaarallisena ja täysin arvottomana rötiskönä. Homeinen haju on myrkyllistä ja tiilet sekä rappaukset tippuvat jalkakäytävällä kulkijoiden niskaan.
Purkamista on odottanut myös Osulan kiinteistö jo ainakin kymmenen vuotta. Mielestäni Osula pitää purkaa ensimmäisenä hengenvaarallisena ja täysin arvottomana rötiskönä. Homeinen haju on myrkyllistä ja tiilet sekä rappaukset tippuvat jalkakäytävällä kulkijoiden niskaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kiireellisesti suojeltaviin pitäisi heti sisällyttää myös sataman risteilylaiva ja kantosiipialus .
Hieno säilytyspaikka molemmilla olisi uuden tankkauspisteen edustalla laiturissa. Laiturin vierellä on sopivasti joessa virtausta kuljettamaan irtoavaa ruostetta Mönninselälle. Ajallaan kun kiulut uppoavat on ne tuolta paikkaa helppo nostaa nosturilla.
Yrittihän sitä lupajaosti taikka kaupunginhallitus siirrättää ja taisi olla uhkasakkokin kehitteillä mutta niin vain antautuivat.
Tosiaan. Siinäpä 2 uutta romuista maamerkkiä muutoin niin kauniiseen satamaan.
Kaupungin virkanaiset ja herrat ovat täysin hampaattomia, munattomia ja täysin pässin tavoin taluteltavissa esimerkiksi Osulan suhteen. Kaupunki laittoi suojakaiteet taloromun eteen viime kesänä pariksi kuukaudeksi, mutta siihen ne ovat jääneet pysyvästi haittaamaan liikkumista.
Kuinkahan paljon Osulan omistaja laskuttaa kaupunkia suojakaiteiden aiheuttamasta esteettisestä haitasta jugend talonsa arvokkaalle julkisivulle?
Eiköhän joku suojeluintoinen vajakki ala vaatimaan homeiselle paloasemalle purkukieltoa! Pitäähän noinkin kaunis röttelö suojella!
Yksi asia ihmetyttä että miksi nuo suojeluvajakit ei hyökännyt Rantakylän homemökkien puolustamiseen? Oliko liian syrjässä, vai mistä johtuu että saivat purkaa ne lahot mökit!
Lieksassa on niin paljon suojeltavaa, ettei suojeluvajakkiryhmä ole ehtinyt paneutumaan vielä joka kolkkaan. Joitakin Reunatien talojakin uhkaa purkutuomio. Lieksan yhteislyseon uusi puoli on saanut purkutuomion kun uusi kampusalue Peltolassa valmistuu.
Risteilijän ja kantosiipialuksen ei tarvi laituripaikasta maksaa mitään mutta tavan kansalaisen veneistä maksut menee. Onkohan oikein ?
Mikäpä Lieksan kaupungin asioista olisi oikein? Osulan omistaja kyykyttää kaupungin päättäjiä ja tällä hetkellä on voitolla 6 - 0. Kaupunki on langettanut uhkasakkoja jo 10 vuoden ajan, mutta kun Osulan omistaja ei maksa, niin asia on jäänyt siihen.
Laivojen romut satamassa ruostuvat sijoilleen ja kaupunki joutuu ne aikanaan poistamaan meidän verorahoillamme.
Laittakaahan siirtolapuutarha myös maailman perintölistalle suojelukohteeksi. On hyvin, hyvin, harvinainen ja vaikeasti paikallistettava kohde Lieksassa.
Siirtolapuutarha on todellakin Lieksan erikoisnähtävyyksiä samoin kuin maailman matalin tornitalo Simo-Hurtan kadun varrella.
Ei oikein näy se tornitalo, koska Nevalaisen puutarha on edessä.
Upea idea, shoppailupäivä....vai olikohan sittenkään.